EN

Mısırlı Gençler Türkiye’deydi


Koordinatörlüğümüzün “Gençlik Programları” kapsamında düzenlediği Türk-Arap Gençlik Programlarının üçüncüsü, Mısırlı heyetin katılımıyla gerçekleştirildi. Mısır’dan gelen 40 genç, 9-13 Temmuz 2012 tarihleri arasında İstanbul ve Ankara’da seminerlere katıldı, kurum ve kuruluşları ziyaret etti ve çeşitli temaslarda bulundu.
 


Devamını Göster »
9 Temmuz Pazartesi günü İstanbul’da başlayan programın açılış konuşmasını direktörlerimizden Başbakanlık Müşaviri İlker Astarcı yaptı. Astarcı, “Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve Faaliyetleri” başlıklı konuşmasında öncelikle kamu diplomasisi kavramını açıkladı. Ardından Koordinatörlüğümüzün faaliyetlerini özetleyen Astarcı, Mısırlı gençlere Türkiye ve İstanbul hakkında da genel bilgiler verdi.

İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Hasan Kösebalaban´ın verdiği “Türkiye’de Arap Algısı” konulu ilk seminer, saat 11:00’de başladı. Kösebalaban, Mısırlı gençlere Türk Dış politikasının temellerini ve Türkiye´nin Arap baharına neden destek verdiğini anlattı.

“Türkiye, İslam Dünyası ve Küresel Gelişmeler” başlıklı ikinci seminerde ise Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Burhan Köroğlu konuşmacı olarak yer aldı. Köroğlu konuşmasında, Türk-Arap ilişkilerinin tarihsel gelişimini ve iki toplumun Osmanlı dönemindeki etkileşimini değerlendirdi. Türk dış politikasının temellerini samimiyet, çifte standarttan uzak olma, kazan-kazan ilişkisi (çıkarların tek taraflı olmaması), sıfır sorun politikasıyla bölgede olumlu ve iyi ilişkiler kurma çabası olarak sıralayan Köroğlu, "Sıfır sorun politikası, bir idealdir, hedeftir. Elbette sorunlar olacaktır. Türkiye, bu politikayla bölgesinde büyük başarılar elde etmiştir" diye konuştu.

Anadolu Ajansından Turan Kışlakçı, günün son oturumunda “Türkiye, Arap Baharı ve Ortadoğu’daki Gelişmeler” başlıklı bir konuşma yaptı. "Arap baharında, her ülkede farklı dinamikler rol oynamış ve farklı süreçler yaşanmıştır" diyn Kışlakçı, Tunus´taki devrimin Libya´dan, Mısır´dakinin Yemen´den, Suriye´dekinden farklı olduğunun altını çizdi. Kışlakçı Suriye´de her ülkenin kendi çıkarına göre hareket ettiğini; çıkar gözetmeden Suriye halkının haklı talebini destekleyen tek ülkenin ise Türkiye olduğunu vurguladı.

Mısırlı gençler, 10 Temmuz Salı günü sırasıyla TRT Arapça Haber Merkezini ve İstanbul Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Heyet İBB Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren tarafından kabul edildi.

Aynı gece Ankara’ya geçen Mısırlı gençler, 11 Temmuz Çarşamba günü ilk olarak Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığını (TİKA) ziyaret etti ve burada TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat´ın "TİKA: Yeni Kurumsal Aktivizm ve Türk Dış Politikası” başlıklı sunumunu dinledi.

Ardından Başbakanlık Merkez Binasına geçen Mısır heyeti, Başbakan Başdanışmanı ve KDK Koordinatörü İbrahim Kalın´la bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından kabul edilecek olan Mısırlı gençler, yoğun programlarına Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfında (SETA) devam etti. SETA Başkanı Taha Özhan, “Yeni Türkiye ve Ortadoğu” başlıklı bir konuşma yaptı.

12 Temmuz Perşembe günü, Başbakanlık Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ziyaretiyle başladı. BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya tarafından kabul edilen Mısırlı gençler, sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığına geçti ve Başkan Prof. Dr. Mehmet Görmez’in “Din, Dini Kimlikler ve 21. Yüzyılda Din Hizmetleri” başlıklı konuşmasını dinledi.

Stratejik Düşünce Enstitüsünde (SDE), SDE Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay tarafından verilen “Türkiye’de Yeni Anayasa Süreci” başlıklı seminerin ardından gençler, Ak Parti Dış İlişkiler Başkanlığını ziyaret etti ve Ömer Çelik ile görüştü.

13 Temmuz Cuma günü İstanbul’a dönen Mısırlı heyet, programın son gününde Sultanahmet Camiini, Ayasofya Müzesini, Yerebatan Sarnıcını ve Topkapı Sarayını ziyaret etti.

 
BASIN YANSIMALARI