EN

Kahire, Türkiye’deki Seçim Sonuçlarını ve Palmer Raporunu Konu Alan İki Ayrı Konferansa Ev Sahipliği Yaptı


Mısır’ın önde gelen düşünce kuruluşlarından Kahire Türk Araştırmaları Merkezi (KATAM), Türkiye’de son yıllarda yaşanan siyasi gelişmelerin ve demokratik dönüşümün değerlendirildiği bir toplantı düzenledi. Bir gün sonra ise bu kez Doğu Bölgesel ve Stratejik Çalışmalar Merkezi Al Sharq Center, Birleşmiş Milletlerin Mavi Marmara baskınına dair hazırladığı Palmer raporunu konu alan bir panele ev sahipliği yaptı.


Devamını Göster »
Mısır’ın başkenti Kahire’de iki ayrı düşünce kuruluşunun ardı ardına düzenlediği toplantıların ilki, 14 Eylül tarihinde Kahire’nin en büyük kültür merkezi Sakiyet Es-Safi’de gerçekleştirildi. Kahire Türk Araştırmaları Merkezi (KATAM) tarafından organize edilen konferansta, Türkiye’nin son yıllarda geçirdiği demokratik dönüşüm ve 12 Haziran seçimlerinin sonuçları masaya yatırıldı. Çok sayıda Mısırlı düşünür, akademisyen ve entelektüeli bir araya getiren paneli, KATAM’ın Orta Asya Araştırmaları birimi başkanı Ala Faruk yönetti. 300 kişilik bir dinleyici grubu ve gazetecinin izlediği toplantının konuşmacıları ise KATAM müdürü Dr. Tarık Abdülcelil ile Bahçeşehir Üniversitesi İslam Felsefesi Tarihi Öğretim Görevlisi Dr. Burhan Köroğlu idi.

15 Eylül 2011 günü yine Kahire’de, Doğu Bölgesel ve Stratejik Çalışmalar Merkezi Al Sharq Center tarafından düzenlenen ikinci toplantının gündem maddesi ise Birleşmiş Milletlerin Mavi Marmara baskınına dair hazırladığı Palmer raporuydu. Koordinatörlüğümüzün destekleriyle gerçekleştirilen konferansa konuyla ilgili uzman ve akademisyenler katıldı. Dr. Burhan Köroğlu’nun da bir konuşma yaptığı toplantıda, Palmer Raporu sonrası Türkiye-İsrail ilişkileri ele alındı.


BASIN YANSIMALARI

Youm7.com
15.09.2011

http://www.youm7.com/News.asp?NewsID=493365&SecID=97&IssueID=0

Dostor.org
11.09.2011

http://www.dostor.org/politics/egypt/11/september/15/54515

Ahram.org
18.09.2011

http://www.ahram.org.eg/659/2011/09/17/60/101696/219.aspx