EN

Koordinatörümüz İbrahim Kalın, Kahire Amerikan Üniversitesiyle Birlikte Düzenlediğimiz Konferansa İnternet Bağlantısıyla Katıldı


Koordinatörlüğümüzün yürüttüğü "Ülke Programları" kapsamında, 11 Ekim 2011 tarihinde Mısır’ın önde gelen eğitim kurumlarından Kahire Amerikan Üniversitesi ile birlikte "Güncel Demokratik ve Siyasi Dönüşümler Üzerine Türk-Mısır Çalıştayı" başlıklı bir konferans düzenlendi. Başbakan Başmüşaviri ve Kamu Diplomasisi Koordinatörü İbrahim Kalın konferansa, sesli ve görüntülü konuşma programı “Skype” üzerinden bağlandı ve Ankara’dan Kahire’ye mesajlarını iletti.


Devamını Göster »
Arap Dünyası ve Türkiye üzerine yapılan toplantıda, Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Kahire Amerikan Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi Başkanı Reem Saad, Today’s Zaman gazetesi köşe yazarı Orhan Kemal Cengiz, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Şahin Alpay, Cambridge Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ziya Meral gibi seçkin konuklar hazır bulundu. Bahey El-Din Hassan, Ashraf Elsherif, Essam Hassan, Howaida Adly Roman, Nevine Mossaad, Özge Genç, Samir Morcos, Samer Soliman, Wael Kandil, Yasser Elwi, Karima Kamal gibi gazeteci ve akademisyenler de toplantının katılımcıları arasında yer aldı. Toplantıda kurumumuzu, direktörlerimizden İlker Astarcı temsil etti.

Skype üzerinden yapılan bağlantıda Koordinatörümüz İbrahim Kalın sözlerine bir asırdır dondurulan Ortadoğu tarihinin harekete geçtiğini ve hızlandığını belirterek başladı. Kalın, konuşmasına şöyle devam etti: “Tarihin akış hızı arttığı için, inişleri-çıkışları çok olan bir döneme giriyoruz. Yeni bir jeo-politik ve jeo-ekonomik harita inşa ediliyor. Eskiden değişime, düzen ve istikrar gerekçesiyle karşı çıkılıyordu. Artık düzen ve istikrarın tek yolu değişimden geçiyor. Arap dünyasındaki siyasi devrimleri, ekonomik ve kurumsal devrimler takip etmeli. “Diktatör gitti, yaşasın diktatörlük” anomalisi olmasın!”

Konferansta ayrıca Mısır ve Türkiye´deki siyasi durum, ordu-siyaset ilişkileri ile Mısır´daki sivil toplum kuruluşlarının sorunları masaya yatırıldı.

 
BASIN YANSIMALARI

Anadolu Ajansı
12.10.2011
Mısır´da Çağdaş Demokratik ve Politik Dönüşümler Üzerine Türk-Mısır Konuşmaları Konferansı...


Başbakanlık Başdanışmanı İbrahim Kalın: "Arap Baharı ile rejim değişikliği yaşanan ülkelerde, orta sınıf olmadan demokrasi yürümez"

Gazeteci Yazar Şahin Alpay: "Batı ülkeleri devrimlerin başarılı olması için yardım etmeli"

Çağdaş Demokratik ve Politik Dönüşümler Üzerine Türk-Mısır Konuşmaları adlı konferans Mısır´ın başkenti Kahire´deki Amerikan Üniversitesi´nde gerçekleştirildi.

Kahire İnsan Hakları Araştırmaları Enstitüsü ile Global İlişkiler ile Kamu Politikası Okulu Ortadoğu Araştırmaları Merkezi´nin düzenlediği ve Türkiye´nin Kahire Büyükelçiliği´nin katkı sağladığı konferansta konuşan Başbakanlık Başdanışmanı İbrahim Kalın, Arap Baharı ile rejim değişikliğine uğrayan ülkelerde orta sınıf olmadan demokrasinin yürüyemeyeceğini söyledi.

Salona telekonferans yöntemi ile Ankara´dan bağlanarak konuşan Kalın, Mısır başta olmak üzere rejim değişikliklerinin yaşandığı ülkelerin öncelikli olarak ekonomik, kültürel ve kurumsal devrimler gerçekleştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Ekonomi ile siyasetin el ele gitmesi gerektiğine dikkat çeken Kalın, yıllarca ortada dolaşan, "Araplar kendini yönetemez buna din ve kültürleri müsaade etmez" düşünce kalıplarının Arap Baharı ile yıkıldığını anlattı.

Mısır ve Türkiye´den çok sayıda konuşmacının katıldığı konferansta gazeteci Şahin Alpay, Doğu Bloku ülkelerinin demokrasiye geçişte Batı yardımı gördüğünü belirterek, "Doğu Bloku çökünce, Avrupa Birliği, eski komünist ülkeleri hızlı bir şekilde birliğe katarak onların demokrasiye geçişlerini sağladı. Batı bu yardımı devrimlerin başarılı olması için Mısır gibi ülkelere de yapmalıdır. Rejim değişikliklerinin yaşandığı Arap ülkelerine demokratikleşme konusunda Batı yardım etmelidir" diye konuştu.

Mısır´daki askerin elindeki ayrıcalıkları muhafaza etmek, geçiş sürecini uzatmak ve yeni anayasada kendisine yer edinmek çabasında olduğunu savunan Alpay, Müslüman Kardeşler´in ise iç tartışmalar ile uğraştığını ileri sürdü.

Mısır´ın demokratik bir rejime geçmesi, bölgede Türkiye-Mısır demokrasi eksenin oluşması ve Suriye´nin de bu eksene katılması ile dünyanın çok değişeceğini kaydeden Alpay, Mısır´ın demokrasiye geçmesi için, seçim ile gelen bir hükümet ile yönetilmesi, dini inançlara saygı duyması ve üretici bir ekonomiye sahip olması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye´nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı da, Türkiye ile Mısır´ın bölgede iyi işbirliği içerisinde olan iki ülke olduğunu hatırlatarak, Türkiye´nin kısa bir sürede gerçekleştirdiği kalkınmayı Mısır´ın da rahatlıkla yapabileceğini dile getirdi.

Konferansta söz alan Amerikan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Samir Süleyman, Mısır´da yönetimi elinde bulunduran Yüksek Askeri Konsey´in, Mübarek rejiminin devamı niteliğinde olduğunu iddia etti.


Cihan Haber Ajansı
12.10.2011
Kalın: Arap Ülkelerinde Orta Sınıf Olmadan Demokrasi Yürümez


Başbakanlık Başdanışmanı İbrahim Kalın, Arap Baharı ile rejim değişikliğine uğrayan ülkelerde orta sınıf olmadan demokrasinin de olamayacağını söyledi. Kalın, Mısır´ın başkenti Kahire´de, ünlü Tahrir Meydanı´ndaki Kahire Amerikan Üniversitesi konferans salonunda yapılan ´Çağdaş Demokratik ve Politik Dönüşümler üzerine Türk-Mısır Konuşmaları´ adlı konferansa Ankara´dan telekonferansla katıldı. Kalın, başta Mısır olmak üzere devrime sahne olan ülkelerin öncelikli olarak ekonomik, kurumsal ve kültürel devrimler gerçekleştirmeleri gerektiğinin altını çizdi. Konferansta Mısır´ın önde gelen entellektüelleri de Türkiye ve Mısır hakkında sunum yaptılar. On yıllarca "Araplar kendilerini yönetemez, buna din ve kültürleri müsaade etmez" şeklinde bazı tezlerin ortada dolaştığını vurgulayan Kalın, Arap devrimiyle tüm bu düşünce kalıplarının yıkıldığına işaret etti. Devrimin ya orduya ya da bazı aşırı gruplara mal edilmeye çalışıldığını da anlatan Kalın, bunun kesinlikle bir halk hareketi olduğunu anlattı. Kalın, devrimden sonra bir korku-umut savaşının da yaşandığını belirterek, bölge halkının sabır ve çalışma gerektiren bir durumla karşı karşıya olduğuna işaret etti. Asıl devrimlerin üç alanda yapılması gerektiğini ifade eden Kalın, "Ekonomik alanda ciddi reformlara gidilmeli. Özellikle bu ülkelerde orta sınıf hemen hiç yok. Orta sınıf olmadan demokrasi yürümez" diye konuştu. Kurumsal olarak siyasi parti, parlamento ve cumhurbaşkanlığı konularındaki kanunların hemen çıkarılması gerektiğini söyleyen Kalın, bürokratik oligarşiye de müsamaha gösterilmemesi çağrısında bulundu. Kalın kültürel devrimin de zihniyetle ilgili olduğunu, zihniyet devrimiyle bölgede devrimlerin hedefine ulaşmış olacağını ifade etti. Ekonomi ve siyasetin el ele gitmesi gerektiğini de anlatan Kalın, 90´lı ve 2000´li yıllarda ekonomik çöküşün eşiğine gelen Türkiye´nin 2009 yılından itibaren Afrika´dan Asya´ya, Latin Amerika´dan Balkanlara pek çok ülkeye ekonomik yardımda bulunma gücüne eriştiğinin altını çizdi. Gerçekleştirdikleri zihniyet devrimiyle dış politikada pek çok korkularını yendiklerini de vurgulayan Kalın, daha önce düşman oldukları pek çok ülkeyle her alanda ilişkilerini geliştirdiklerini anlattı. Amerikan Üniversitesi´nden Semir Süleyman, Mısır´da kontrolü elinde bulunduran Konsey´in Mübarek rejiminin devamı olduğunu anlatırken, aynı üniversiteden Eşref Şerif ise bugün Mısır´da en çok konuşulan örgüt durumundaki Müslüman Kardeşlerin dini düşünceden çok ideolojik davrandığını vurguladı.

Timeturk
12.10.2011
´Orta Sınıf Olmadan Demokrasi Yürümez´

www.timeturk.com/tr/2011/10/12/arap-ulkelerinde-orta-sinif-olmadan-demokrasi-yurumez.html

Show Haber
12.10.2011
Kalın: Arap Ülkelerinde Orta Sınıf Olmadan Demokrasi Yürümez

www.showhaber.com/kalin-arap-ulkelerinde-orta-sinif-olmadan-demokrasi-yurumez-490709.htm