EN

Türkiye’nin Ortadoğu’daki Rolü, Malezya’da Tartışıldı


Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur, Koordinatörlüğümüzün katkılarıyla düzenlenen iki ayrı konferansa ev sahipliği yaptı. 11-12-13 Şubat 2012 tarihlerinde, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesinde gerçekleştirilen "İslam Dünyasında Liderlik ve Sosyal Değişim: Beklentiler ve Zorluklar” başlıklı uluslararası konferansın hemen sonrasında, 13 Şubat 2012 günü bu kez Koordinatörlüğümüzün ülke faaliyetleri kapsamında, Türkiye’nin Ortadoğu’daki etkinliğinin tartışılacağı bir başka panel düzenlendi.


Devamını Göster »
Üç gün süren "İslam Dünyasında Liderlik ve Sosyal Değişim: Beklentiler ve Zorluklar” başlıklı uluslararası konferans, Türkiye ve İslam dünyasından önemli isimleri bir araya getirdi. Programın ilk gününde, eski Malezya Başbakanı Bin Muhammed’in yaptığı açılış konuşmasının ardından Mısır Cumhurbaşkanı adaylarından Abdülmunim Ebul Futüh ve AK Parti İstanbul Milletvekili Bilal Macit katılımcılara seslendi. TBMM’nin en genç milletvekili olma özelliğini taşıyan Bilal Macit konuşmasında, Türkiye’deki demokratikleşme sürecini anlattı ve Türkiye’nin başarı öyküsünü dinleyicilerle paylaştı.

Konferansta, İslam dünyasında liderliğin önemi, milletler üstü medya ve sosyal değişimler, İslami bakış açısına göre demokrasiyi anlamak, İslam dünyasında kadınların liderliği; İslam dünyasında bilgi, bilim ve teknolojinin önemi, İslam Konferansı Teşkilatı üyesi ülkeler arasında işbirliğini artırmak gibi konu başlıkları ele alındı. Programda AK Parti İstanbul Milletvekili Bilal Macit’in yanı sıra, Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Prof.Dr.Yasin Aktay, İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hasan Kösebalaban ve direktörlerimizden Başbakanlık Müşaviri İlker Astarcı da konuşmacı olarak yer aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisinin de katkı verdiği konferansa ayrıca Gençlik Meclisi üyeleri Mümine Farika Arslan, Bünyamin Topuz, Mustafa Uğur Özerden ile Koordinatörlüğümüz saha uzmanlarından Abdullah Mehmet Çakır katıldı.

13 Şubat 2012 tarihli ikinci konferans ise, Koordinatörlüğümüz ve Malezya Başbakanlığına bağlı “Center of Trans Asia” isimli düşünce kuruluşu tarafından gerçekleştirildi. Birçok diplomat, büyükelçi, akademisyen ve üst düzey bürokratın iştirak ettiği toplantıda Türkiye adına Yasin Aktay, Bilal Macit, Hasan Kösebalaban ve İlker Astarcı birer konuşma yaptı. Toplantıda Türkiye-Malezya ilişkilerinin yanı sıra Türkiye’nin aktif dış politikası, Ortadoğu’daki etkinliği, Suriye’deki olaylar ve alınabilecek önlemler masaya yatırıldı.


BASIN YANSIMALARI

Yenişafak, 13.02.2012
"Malezya´da Bir Türk Diyasporası"
Yasin Aktay

http://yenisafak.com.tr/Yazarlar/?t=13.02.2012&y=YasinAktay