EN

Türk-Arap Gençlik Programlarının İkincisi, Libyalı Gençlerin Katılımıyla Düzenlendi


Tunuslu gençlerin ziyaretinin hemen ardından, bu kez Libya’dan 40 kişilik bir grup Türkiye’ye geldi. 24-29 Haziran 2012 tarihleri arasında İstanbul ve Ankara’da birçok seminere katılan ve çeşitli kurumları ziyaret eden Libyalılar, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından da kabul edildi.
 


Devamını Göster »
Yaşları 18 ile 30 arasında değişen 40 Libyalı konuk, 5 günlük program boyunca Türkiye-Arap dünyası ilişkileri hakkında bilgi aldı, uzman ve siyasilerle Ortadoğu´daki gelişmeleri tartıştı. Çoğunluğu öğrencilerden oluşan grupta ayrıca mühendisler, avukatlar ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının mensupları vardı.

Libyalı gençler, Türkiye´deki ilk günlerinde 3 ayrı seminere katıldı. Programın açılış konuşması, direktörlerimizden Başbakanlık Müşaviri İlker Astarcı tarafından gerçekleştirildi. Kamu diplomasisi hakkında bir sunum yapan Astarcı, yumuşak gücün ülkelerin dış politikasındaki önemine işaret etti.

Açılış konuşmasının ardından Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veysel Ayhan, “Türkiye, Arap Baharı ve Ortadoğu’daki Gelişmeler” konulu sunumunu yaptı. Ayhan konuşmasında Türk dış politikasının; "Arap halklarının haklı taleplerini, özgür ve demokratik bir ülkede yaşama haklarını savunma" üzerine kurulu olduğunu ifade etti. Libyalı gençlere yeniden bir tarih okuması yapmalarını tavsiye eden Ayhan, şunları kaydetti: "Yeniden 1911´i yaşıyoruz, Libya´da yeniden batılı güçler egemen olmak isteyeceklerdir. Dünya çok değişti, artık iki kutuplu dünya sistemi yok. Dünya artık çok kutuplu, çok merkezli. Libyalıların çıkarı neredeyse orayla ilişki kurmalarını isterim. Benim size tavsiyem: yalnızca vatanınız için çalışın."

İlk gün, öğleden sonraki seminerin konuşmacısı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Uysal oldu. “Türkiye, İslam Dünyası ve Küresel Gelişmeler” başlıklı konuşmasında Arap baharını değerlendiren Uysal, bu zorlu dönüşümü gerçekleştiren Libyalı gençleri tebrik etti. Ülkenin geleceğinde gençlerin rolünün çok önemli olduğunu ifade eden Ahmet Uysal, onlara "takım ruhuyla" çalışmaları gerektiğini hatırlattı. Türkiye´nin de zaman zaman zor süreçlerden geçtiğini anlatan Uysal, demokratikleşme sürecinin sabır ve hoşgörü gerektirdiğinin altını çizdi.

Libyalı grup, 26 Haziran Salı gününe TRT Arapça Televizyonu haber merkezini ziyaret ederek başladı. Kanalın stüdyolarını gezen ve yetkililerden bilgi alan gençlerden üçü, "Panorama" adlı programa konuk olarak katıldı.

Ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgilendirme Merkezini ziyaret eden gençler, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren´le görüştü. Hüseyin Eren, Büyükşehir Belediyesinin hizmetlerini özetledi ve başarının temelinde "insan merkezli ve hizmet odaklı" bir belediyecilik anlayışının olduğunun altını çizdi. Eren, Libyalı gençlere de ülkelerinde bu anlayışla görev yapmalarını tavsiye etti.

27 Haziran Çarşamba günü Ankara programına başlayan heyet, ilk olarak Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığını (TİKA) ziyaret etti. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam gençlere, TİKA´nın evrensel olarak yürüttüğü insani yardım operasyonlarını ve dünyanın birçok coğrafyasında başlattığı işbirliği faaliyetlerini anlattı. Libya´nın yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin Libya halkına ait olduğuna dikkat çeken Çam, TİKA´ nın ve Türkiye´nin Libya halkıyla her alanda işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

Gençler, TİKA´daki seminerin ardından Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığını (YTB) ziyaret etti ve Türkiye´deki dil eğitimi ve staj imkanları hakkında bilgi aldı. Burada Libya heyetini kabul eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, gençlere çok önemli bir iş başardıklarını ancak asıl çalışmanın bundan sonra yapılması gerektiğini hatırlattı. Demokratikleşme sürecinin önemine dikkat çeken Bozdağ, Türkiye´nin Libya ile her alanda işbirliğine hazır olduğunu ve ilişkilerin zamanla daha fazla güçleneceğine inandığını ifade etti. Libyalı gençlere ülkelerinin geleceğinde söz sahibi olmaları gerektiğini söyleyen Bekir Bozdağ, Türkiye´nin tecrübesini Libya halkıyla paylaşmaya hazır olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ ile görüşen gençler, buradan TBMM´ye geçti. Libya heyeti mecliste AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar ve AK Parti Samsun Milletvekili Çağatay Kılıç tarafından kabul edildi. Türkiye´nin son 10 yılda geçirdiği demokratikleşme sürecine dikkat çeken vekiller; hukukun üstünlüğünün ve bireysel hak ve özgürlüklerin bir ülkenin gelişiminde vazgeçilmez olduğunu ifade etti. Çonkar ve Kılıç, Libya´nın önünde uzun soluklu bir maraton olduğunu ve gençlerin bu koşuda ülkelerini yükseklere taşımaları gerektiğini belirtti. Vekil, bunu başarabilmek için mutlaka hoşgörülü bir ortama ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

28 Haziran Perşembe günü ilk olarak Başbakanlık Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünü ziyaret eden heyet, BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya tarafından kabul edildi. Gençlere kurumun faaliyatleri hakkında bilgi veren Karakaya, Libya´nın önümüzdeki süreçte mutlaka özgür ve objektif bir basına ihtiyaç duyacağını ifade etti. Basının demokratikleşme sürecindeki öneminin asla gözardı edilmemesi gerektiğini belirten Karakaya, BYEGM´nin Libyalı gazeteci ve basın mensuplarıyla işbirliği içerisinde bilgi ve tecrübe paylaşımına hazır olduğunu söyledi.

BYEGM ziyaretinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığına geçen Libyalı gençler, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz tarafından kabul edildi. Türkiye´nin tarihsel süreçteki din-devlet ilişkisini ve modern Türk devlet yapısındaki din hizmetlerini anlatan Yılmaz, İslam dininin engin hoşgörüsüne vurgu yaptı. Hoşgörü üzerine inşa edilecek bir Libya´nın demokratikleşme sürecinde başarılı olacağını ifade eden Yılmaz, karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan bir toplum için bunun vazgeçilmez olduğunu ifade etti.

Libyalı gençlerin bir sonraki programı, Stratejik Düşünce Enstitüsünde “Türkiye’de Yeni Anayasa Süreci” başlıklı seminer oldu. SDE Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay konuşmasında, Türkiye´nin siyasi tarihinin kısa bir analizini yaptı ve Ortadoğu´daki toplumsal hareketlerin sosyolojik olarak derinlemesine incelenmesi gerektiğinin altını çizdi. Kimlik ve aidiyet bilincine dikkat çeken Aktay, Arap baharının gerçekleştiği coğrafyalarda "laikliğin" doğru anlaşılmasının toplumsal mutabakat için çok önemli olduğunu ifade etti.

Ankara´da son olarak AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığını ziyaret eden Libyalı gençler, tekrar İstanbul´a döndü. Konuklar, programın beşinci ve son gününü tarihi mekanları (Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, vs) ziyaret ederek değerlendirdi.

 
BASIN YANSIMALARI

Zaman Gazetesi, TGRT Haber, Gerçekgündem
27.06.2012
Bozdağ, Türkiye´yi Ziyaret Eden Libyalı Öğrencilerle Biraraya Geldi

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1310085&title=bozdag-turkiyeyi-ziyaret-eden-libyali-ogrencilerle-biraraya-geldi
http://www.tgrthaber.com.tr/news_viewng.aspx?newsid=830226
http://www.gercekgundem.com/?p=470232

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı
27.06.2012
Libyalı Öğrencilerden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a Ziyaret

http://www.ytb.gov.tr/index.php/tr/anasayfa/1-manet/436-libyali-ogrencilerden-basbakan-yardimcisi-bekir-bozdaga-ziyaret

Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü
28.06.2012
Libyalı Gençler Basın-Yayın Ve Enformasyon Genel Müdürlüğünü Ziyaret Etti

http://www.byegm.gov.tr/basinduyurulari.aspx?ahid=439&ac=1

Stratejik Düşünce Enstitüsü
28.06.2012
Libya Heyetinin SDE Ziyareti

http://www.sde.org.tr/tr/haberler/1907/-libya-heyetinin-sde-ziyareti.aspx

AKGençlik
28.06.2012
Libyalı Gençlerden Ziyaret

http://www.akgenclik.org.tr/tr/libyali_genclerden_ziyaret-2025.html