EN

Balkanların Geleceği, Bosna-Hersek’te Tartışıldı


Birinci Balkan Kongresi, 20-22 Nisan 2012 tarihlerinde Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Koordinatörlüğümüzün de destek verdiği kongrede, Türkiye’den ve Bosna Hersek’den çok sayıda uzman, akademisyen ve öğrenci bir araya geldi.
 


Devamını Göster »
Başkent Saraybosna’da düzenlenen kongrede, “1990 Yılından Sonra Balkanlar’daki Değişim” konusu masaya yatırıldı. Program, Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Derneği (TUİÇ), Sivil Toplum ve Araştırma Kurumu (CIVITAS), IUS Öğrenci parlamentosu ve IUS Girişimcilik Kulübü tarafından ortaklaşa organize edildi.

İki gün süren kongrede, Eski Yugoslavyanın dağılmasından sonra Balkanlar´da yaşanan gelişmeler; ekonomik sorunlar ve potansiyeller; Türkiye ve Balkan ülkeleri arasındaki ilişkiler; bu ilişkilerin tarihsel, sosyal ve kültürel geleceği gibi başlıklar tartışıldı. Türkiye’nin bölgedeki ince gücü ve etkinliği, son yıllarda bölge ülkeleriyle ivme kazanan işbirliği, kongrede öne çıkan gündem maddelerinden biri oldu.

IUS Rektörü Prof.Dr.Özer Çınar ilk gün yaptığı konuşmada kongrenin önemine değindi. "Bu kongrede, Balkanları etkileyen siyasi, ekonomik ve sosyal konular ve Türkiye´nin bu konulara bakış açısı tartışılıyor" diyen Çınar, kongrenin üniversite öğrencileri ve Bosna-Hersek ile Türkiye toplumlarını daha da yakınlaştırdığını, iki toplum arasındaki işbirliğini daha da artırdığını vurguladı.

Kongrede, panel ve konferansların yanı sıra, Türk ve Boşnak öğrencileri bir araya getiren workshop´lar düzenlendi. Son gün Mostar ve Blagay şehirlerine yapılan kültür turuyla program sona erdi.