EN

The Middle East Institute Tarafından Düzenlenen “İkinci Türkiye Konferansı” Washington’da Yapıldı


“Sınırlar İçinde ve Ötesinde Değişim: Türkiye’nin İç ve Dış Politika Gündemi” başlıklı İkinci Türkiye Konferansı, Koordinatörlüğümüzün desteğiyle 23 Haziran 2011 Perşembe günü Washington’da yapıldı. Konferansa katılan Koodinatörümüz İbrahim Kalın, "Yeni Dönemde Türkiye-ABD ilişkilerini Yeniden Düşünmek” konulu oturumda bir konuşma yaptı.


Devamını Göster »
The Middle East Institute tarafından düzenlenen panelin konuları, “Yeni Dönemde Türkiye-ABD İlişkilerini Yeniden Düşünmek”, “Seçim Sonrası Türk İç Politikası”, “Değişen Ortadoğu´da Türkiye’nin Dış Politikası” oldu.

Ortadoğu Enstitüsü’nde bu yıl ikincisi düzenlenen konferansta, Amerika Savunma Bakanı’nın uluslararası güvenlik işlerinden sorumlu yardımcısı Büyükelçi Alexander Vershbow, Türk-Amerikan ilişkilerinin son bir yıl içinde geliştiğini, Gazze ve İran meselelerinin yarattığı sıkıntıların aşılması ve ilişkilerin derinleştirilmesi için Türk ve Amerikalı yetkililerin çabalarını yoğunlaştırdığını söyledi.

Vershbow, Arap ülkelerindeki demokrasi yanlısı ayaklanmalar konusunda iki ülke arasındaki yakın işbirliğine dikkat çekti, “Arap baharında Amerika’yla Türkiye’nin danışma ve işbirliğinin hayati olduğu görülmüştür,” dedi. Amerikalı yetkili, “serbest-piyasa ve laik demokrasi” arayışında olanlar için Türkiye’nin esin kaynağı olduğunu kaydetti.

Vershbow, iki ülke arasında Irak ve Afganistan gibi konularda işbirliğine; NATO ittifakının yeni stratejik konsepti konusunda uzlaşmaya varılmasının önemini özellikle vurguladı. “Yeni NATO Kara Unsur Komutanlığı İzmir’e kurulacak,” diyen Vershbow ittifakın bundan sonra karşılaşacağı sorunlarla mücadelesinde Türk topraklarının etkin konumuna işaret etti.

Koordinatörümüz İbrahim Kalın, konferansda yaptığı konuşmasında, seçimlerle Türk halkının büyük çoğunluğunun istikrarı ve AK Parti´nin "demokratikleşme, ekonomik gelişme ve aktif dış politika" ayaklarından oluşan "gelişme modelinin" devamını istediğini belirterek, AK Parti´nin bu üç ayakta katettiği atılımlardan bahsederek, dış politika konularının hükümetin gündeminde önemli yer kaplamaya devam edeceğini kaydetti. Seçim sonrası gündemde Anayasa yazımı, Kürt meselesi ve AB reformları olmak üzere 3 önemli konunun olacağını bildiren Kalın, yeni Anayasa´ya kesinlikle ihtiyaç olduğuna ve Anayasa metninin toplumun tüm kesimleri tarafından kabul edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Konuşmasında Türkiye´nin dış politikasına değinen Kalın, seçimlerin, halkın, hükümetin izlediği dış politikayı ve "sıfır sorun" yaklaşımını benimsediğini gösterdiğini söyledi. Bazılarının "Arap Baharı´nın Türkiye´yi zor duruma sokacağını iddia ettiğini ve Türkiye´nin şimdiye kadar bölgedeki otokratik rejimlerle çalıştığını belirttiklerini" hatırlatan Kalın, aslında tam tersine, daha refah ve barış içindeki bir Arap dünyasının, Türkiye´yi zayıflatmaktan ziyade, güçlendireceğinin altını çizdi.

Türk-Amerikan ilişkilerinden de söz eden Kalın, iki ülke ilişkilerinde "model ortaklığın" işlemeye devam ettiğini söyledi. Anlaşmazlıkların her sağlıklı ilişkide olabileceğini ama birçok konuya iki ülke olarak aynı gözlükle baktıklarını ifade eden Kalın, yeni dönemde ilişkilerin "askeri müttefiklikten stratejik ortaklığa" doğru dönüştüğünü, bunun bölgesel ve küresel politikalar için de iyi bir şey olduğunu kaydetti.

Tüm gün devam eden ve ilginin yoğun olduğu konferansta Türk iç ve dış politikası, Türk - Amerikan ilişkileri ayrıntılı olarak ele alındı.


BASIN YANSIMALARI

Washington Times
23.06.2011

Turkish Policy Adviser: Turkey is Shaping The Arab Spring
www.washingtontimes.com/news/2011/jun/23/turkish-policy-adviser-turkey-is-shaping-the-arab-/

Voa News
23.06.2011
“Türk-Amerikan İlişkileri Düzeldi, Güçlendi´
www.voanews.com/turkish/news/usa/Turk-Amerikan-likileri-Duzeldi-Guclendi-124467369.html


Anadolu Ajansı
24.06.2011

Washington´da Middle East Institute´nin Yıllık Türkiye Konferansı

BAŞBAKAN BAŞMÜŞAVİRİ KALIN: "REFAH VE BARIŞ İÇİNDEKİ BİR ARAP DÜNYASI, TÜRKİYE´Yİ ZAYIFLATMAZ, TAM TERSİNE GÜÇLENDİRİR"
"(YENİ ANAYASA) SÜREÇ, TÜRKİYE´NİN TÜM SİYASİ FARKLILIKLARI BİR KENARA BIRAKARAK, DEMOKRATİK OLGUNLUĞA ULAŞMASI BAKIMINDAN TEST OLACAK"

Başbakan Başmüşaviri Doç. Dr. İbrahim Kalın, Arap Baharı´nın Türkiye´yi zor duruma sokacağı yönündeki eleştirileri reddederek, "refah ve barış içindeki bir Arap dünyası, Türkiye´yi zayıflatmaz, tam tersine güçlendirir" dedi.

Kalın, ABD´deki düşünce kuruluşu Middle East Insitute´nın (MEI) ikinci kez düzenlenen Türkiye konulu yıllık konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye´deki seçimlerde ilk defa bir siyasi partinin oylarını artırarak, üçüncü kez iktidara seçildiğini söyledi.

Seçimlerle Türk halkının büyük çoğunluğunun istikrarı ve AK Parti´nin "demokratikleşme, ekonomik gelişme ve aktif dış politika" ayaklarından oluşan "gelişme modelinin" devamını istediğini belirten Kalın, AK Parti´nin bu üç ayakta katettiği atılımlardan bahsederek, dış politika konularının hükümetin gündeminde önemli yer kaplamaya devam edeceğini kaydetti.

Kalın, seçim sonrası gündemde Anayasa yazımı, Kürt meselesi ve AB reformları olmak üzere 3 önemli konunun olacağını bildirdi.
Kalın, yeni Anayasa´ya kesinlikle ihtiyaç olduğuna ve Anayasa metninin toplumun tüm kesimleri tarafından kabul edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

İbrahim Kalın, bu sürecin "Türkiye´nin, tüm siyasi farklılıkları bir kenara bırakarak, demokratik olgunluğa ulaşması bakımından bir test" olacağını dile getirdi.

HATİP DİCLE´NİN MİLLETVEKİLĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİ

Kalın, seçimlerin Kürt oylarında değişim olmadığını gösterdiğini, 2002 ve 2007 seçimlerinde olduğu gibi oyların AK Parti ve BDP arasında dağıldığını söyledi.

Hatip Dicle´nin milletvekilliğinin YSK kararıyla düşürülmesini hatırlatan Kalın, bu konunun nasıl çözüleceğinin önümüzdeki günlerde belli olacağını ve bunun bir noktada çözülmesi umduklarını kaydetti.

Demokratik Açılım sürecinde 3 önemli noktaya değinen Kalın, ilk olarak, kültürel ve siyasi haklar gibi alanlarda birçok gelişmenin sağlandığını, ikinci noktanın ise bölgeye yatırımların artırılması olduğunu söyledi.

Ancak siyasi gerginlikler ve güvenlik gibi nedenlerle yatırımcıların bölgeye çekilmesinin zorluğuna dikkati çeken Kalın, üçüncü nokta olarak ise, terör örgütü PKK´nın silahsızlandırılması gereğine işaret etti. Kalın, "Silahsızlanmayı reddeden ve terör eylemlerine devam eden bir örgüt hala varlığını sürdürürken, siyasi reformlara devam etmek ve ekonomik yatırımlar yapmak çok zor. Demokratik bir sistemde bunların hepsinin birden aynı anda olması mümkün değil" dedi.

Öte yandan Kalın, "tüm dedikodulara" rağmen, Türkiye´nin AB üyeliğinden vazgeçmediğini, tam tersine bu konuyla ilgili yeni bir bakanlığın kurulduğunu söyledi.

Kalın, AB ile "siyasi ve teknik düzeylerde" çalışmaların devam ettiğini, "psikolojik düzeyde" ise AB´de genel bir "şüphecilik" ve buna ilaveten "Türkiye´ye karşı şüphecilik" olduğunu, "politik düzeyde" de "AB içinde, Türkiye´nin AB üyelik sürecini ileri götürme noktasında güçlü bir liderliğin bulunmadığını" anlattı.

"REFAH İÇİNDE BİR ARAP DÜNYASI BİZİ ZAYIFLATMAZ, GÜÇLENDİRİR"

Konuşmasında Türkiye´nin dış politikasına da değinen Kalın, seçimlerin, halkın, hükümetin izlediği dış politikayı ve "sıfır sorun" yaklaşımını benimsediğini gösterdiğini söyledi.

Bazılarının "Arap Baharı´nın Türkiye´yi zor duruma sokacağını iddia ettiğini ve Türkiye´nin şimdiye kadar bölgedeki otokratik rejimlerle çalıştığını belirttiklerini" hatırlatan Kalın, aslında tam tersine, daha refah ve barış içindeki bir Arap dünyasının, Türkiye´yi zayıflatmaktan ziyade, güçlendireceğinin altını çizdi.

Kalın, Tükiye´nin bölgede hem iktidarların güvenini kazanmış hem de halkla iyi ilişkiler geliştirebilmiş tek ülke olduğunu kaydetti.
Türkiye´nin bölgede, Hizbullah, Hamas, Müslüman Kardeşler gibi birçok farklı siyasi kişi ve grupları içine alan bir diyalog politikası yürüttüğünü, ama bunun birçok kereler eleştirilere neden olduğunu anımsatan Kalın, ancak bu grupların birçoğunun şimdi kendi ülkelerinde önemli roller oynayacaklarına ve yeni siyasi düzenin bir parçası olacaklarına dikkati çekti.

Kalın, Türkiye´nin bölgede ortaya çıkan yeni siyasi düzenden kaybedecek bir şeyi olmayacağını, reform ve değişim sürecini desteklemeye devam edeceklerini dile getirdi.

Arap Baharı ile Ortadoğu´da halkların, otokrasi içinde değil, demokratik şekilde yaşamak istediklerini gösterdiklerini belirten Kalın, ancak bölgede Filistin sorununun "ana mesele" olarak kalmaya devam ettiğini söyledi. Kalın, "Filistin sorununa kalıcı ve barışçıl çözüm bulmadan, Arap Baharı hiç beklenmedik veya aksi yönde sonuçlar yaratabilir" dedi ve Türkiye´nin bu konuda barışçıl çözüm bulma gayretlerine olan bağlılığını sürdürmeye devam edeceğini kaydetti.

"AVRUPA VE ABD´DEKİ BAZI YORUMCULAR OSMANLIYA, TÜRKLERDEN DAHA FAZLA TAKINTILI"

Türk-Amerikan ilişkilerinden de söz eden Kalın, iki ülke ilişkilerinde "model ortaklığın" işlemeye devam ettiğini söyledi.

Anlaşmazlıkların her sağlıklı ilişkide olabileceğini ama birçok konuya iki ülke olarak aynı gözlükle baktıklarını ifade eden Kalın, yeni dönemde ilişkilerin "askeri müttefiklikten stratejik ortaklığa" doğru dönüştüğünü, bunun bölgesel ve küresel politikalar için de iyi bir şey olduğunu kaydetti.

Öte yandan Kalın, Türkiye´nin artık tarih ve geçmişini bir "yük", coğrafyasını da "engel" olarak görmediğini, tarihsel ve coğrafi algılamaların normale dönmeye başladığını anlattı.

Kalın, çoğulculuk ve çok kültürlülük fikrini vurgulamada Osmanlı tarihinden alınacak çok örnek olduğunu dile getirdi.
Avrupa ve ABD basınında "Osmanlı İmparatorluğu´nun yeniden canlanmakta olduğu" gibi yorumlara işaret eden Kalın, şunları kaydetti:

"Özellikle seçimlerden sonra bir Osmanlı takıntısı görüyoruz. ´Osmanlılar geri geliyor´ gibi ardı ardına makaleler yazılıyor. Öyle görülüyor ki Avrupa ve ABD´deki bazı yorumcular, Osmanlılara karşı Türklerden daha fazla takıntılı. Bu bizim kendi içimizdeki tartışmalarda yer kaplayan bir konu değil ama sanki onlar bizim bu rolü oynamamızı istiyorlar. Ama biz kendimize böyle bakmıyoruz.

Eğer Osmanlı tarihini olumlu bir referans olarak kullanmak istiyorsanız, bu güzel ama orada da uyumsuz bir durum var. Bazı yorumcular Arap Baharı yüzünden Türkiye´nin bölgedeki etkisinin azalacağını, Türk dış politikasının zorluklarla karşılaşacağını söylüyorlar, diğer taraftan da Osmanlı İmparatorluğunun yükselişi gibi ifadeler kullanılıyor. İkisi bir arada olamaz. Bölgesel düzen, demokratikleşme, ekonomik kalkınma ve aktif dış politika ile şekillenecek. Bunlar yeni siyasi aktörler tarafından yürütülecek."


İhlas Haber Ajansı
24.06.2011

Ortadoğu Enstitüsü´nün İkinci "Türkiye Konferansı"nda Türkiye Tartışıldı

ABD SAVUNMA BAKAN YARDIMCISI VERSHBOW: "TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİ DÜZELDİ, GÜÇLENDİ"
BAŞBAKANLIK BAŞMÜŞAVİRİ KALIN: "ARAP ÜLKELERİNDE DEĞİŞİM VE REFORMU DESTEKLİYORUZ"

Washington´da Ortadoğu Enstitüsü´nün ikinci ´Türkiye Konferansı´nda Amerika Savunma Bakan Yardımcılarından Alexander Vershbow, geçtiğimiz yıllarda yaşanan sorunların ardından Türk-Amerikan ilişkilerinin son bir yıl içinde düzeldiğini, hatta güçlendiğini söyledi.

Ortadoğu Enstitüsü´nde bu yıl ikincisi düzenlenen konferansta, Amerika Savunma Bakanı´nın uluslararası güvenlik işlerinden sorumlu yardımcısı Büyükelçi Alexander Vershbow, Türk-Amerikan ilişkilerinin son bir yıl içinde geliştiğini, Gazze ve İran meselelerinin ortaya çıkardığı sıkıntıların aşılması ve ilişkilerin derinleştirilmesi için Türk ve Amerikalı yetkililerin çabalarını yoğunlaştırdığını söyledi. Vershbow, "Washington´da Türkiye´nin özel bölgesel bakış açısının ve çıkarlarının her zaman Amerika´yla tam olarak uyuşmayacağını daha net anlıyoruz. Hemen hemen her konuda aynı stratejik hedefleri paylaşsak bile bazen bu amaçlara nasıl ulaşacağımız konusunda görüş ayrılığımız olabiliyor. Bunun yanında Ankara da bölgesel çıkarlarını gözetirken stratejik olarak müttefiklerine olan sorumluluklarını da gözden çıkarmaması gerektiğini anlıyor" dedi.

Arap ülkelerindeki demokrasi yanlısı ayaklanmalar konusunda iki ülke arasındaki yakın işbirliğine dikkat çeken Vershbow, "Arap baharında Amerika ile Türkiye´nin danışma ve işbirliğinin hayati olduğu görülmüştür" diye konuştu.

Amerikalı yetkili, "serbest-piyasa ve laik demokrasi" arayışında olanlar için Türkiye´nin esin kaynağı olduğunu kaydetti. Vershbow, iki ülke arasında Irak ve Afganistan gibi konularda işbirliğine, NATO ittifakının yeni stratejik konsepti konusunda uzlaşmaya varılmasının önemine özellikle dikkati çekti. "Yeni NATO Kara Unsur Komutanlığı İzmir´e kurulacak" diyen Vershbow, ittifakın bundan sonra karşılaşacağı sorunlarla mücadelesinde Türk topraklarının etkin konumuna vurgu yaptı. Amerika Savunma Bakanlığı yetkilisi kaygı duydukları konulara da değindi. Vershbow, Amerika´nın İsrail - Türkiye ilişkileri konusunda özellikle kaygılı olduklarını, Mavi Marmara olayının yarattığı sorunları gidermekte siyasi bir çözüm bulunmasını umduklarını söyledi. İran meselesinde Vershbow, iki ülke arasında taktiksel farklılıklar olduğunu ancak Türkiye´nin BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyacağından emin olduklarını kaydetti. Büyükelçi Vershbow, "İran´ın nükleer silah edinmesini önleme konusunda aynı amaçları paylaşıyoruz" diye konuştu.

Terörle mücadele konusundaysa Vershbow, "el Kaide olsun, PKK olsun terörün ortak bir tehdit" olduğunu söyledi. Vershbow, "İlişkimizin güçlü savunma ve güvenlik temelinin korunmasını arzulamakla birlikte ekonomik, ticari, kültürel bağlarımızın güçlendirilmesini ve eğitim değişim programlarının genişletilmesini istiyoruz" dedi.

Büyükelçi Alexander Vershbow, Türk-Amerikan ilişkilerinin geliştirilmesinde önemli fırsatlar bulunduğunu söyledi ve bu fırsatları şöyle sıraladı: "Güçlü savunma işbirliğinin devamı; Türkiye´nin NATO´ya, NATO´nun da Türkiye´ye bağlılığının garanti edilmesi; Türkiye´nin komşularıyla ilişkilerini geliştirmesi ve iki ülkenin işbirliği yaparak bölgedeki oyunbozanları hizaya getirmesi."

Amerika Savunma Bakanı´nın Uluslararası Güvenlik İşlerinden sorumlu yardımcısı Büyükelçi Alexander Vershbow, Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihi yazıldığında "denenmiş, kararlı ve güçlenen bir ittifaktan" söz edilmesini umduğunu belirtti.

"ARAP ÜLKELERİNDE DEĞİŞİM VE REFORMU DESTEKLİYORUZ"

Başbakanlık Başmüşaviri İbrahim Kalın da, 12 Haziran seçimlerini değerlendirirken, seçmenin "istikrar" için oy verdiğini anlattı. Adalet ve Kalkınma Partisi´nin tarihi zaferine dikkati çeken Kalın, Türkiye´de seçimden sonra yeni Anayasa, Kürt sorunu ve AB reformlarına odaklanılacağını vurguladı. Türk Amerikan ilişkileri konusunda Başbakanlık Kalın, "Model ortaklık kavramı çalışıyor" diyerek, "Anlaşmazlıklara rağmen model ortaklık çalışıyor. Herhangi bir sağlıklı ilişkide anlaşmazlıkların olması normaldir. Avrupa Birliği´ne üyelik hedefi, NATO ittifakına katkımız, bölgesel politikalarımız, Arap dünyasındaki değişim, güvenlik konularının hepsinde Amerika´yla görüş birliği içindeyiz" şeklinde konuştu.

Kalın, Türkiye´nin artık askeri bir müttefik yerine stratejik bir ortak olarak görüldüğünü söyledi. İbrahim Kalın, Arap ülkelerindeki demokrasi yanlısı ayaklanmaların "herkesi şaşırttığını" dile getirdi. Ayaklanmaların Türk dış politikasını zor durumda bıraktığı değerlendirmelerini kabul etmeyen Kalın, "Türkiye daha demokratik ve kalkınmış bir Arap dünyası sayesinde güçlenecektir, zayıflamayacaktır. Demokratik, saydam, hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı, insan haklarına saygılı ve refah içindeki bir Arap dünyası Türkiye´nin konumunu güçlendirir" dedi.

Kalın, Türkiye´nin Arap dünyasındaki reform ve değişim sürecini desteklemeye devam edeceğini vurguladı. Tüm gün devam eden ve ilginin yoğun olduğu konferansta Türk iç ve dış politikası, Türk-Amerikan ilişkileri ayrıntılı olarak ele alındı.


Turkish Weekly
24.06.2011
“Turkish Premier´s Adviser Says Prosperous and Peaceful Arab World To Strenghten Turkey"

www.turkishweekly.net/news/117299/turkish-premier-39-s-adviser-says-prosperous-peaceful-arab-world-to-strengthen-turkey.html

History of Truth
24.06.2011
“Ibrahim Kalin: South Caucasus To Remain On Turkey´s Agenda”

www.historyoftruth.com/news/latest/9642-brahim-kalin-south-caucasus-to-remain-on-turkeys-agenda

Turkish Action Alert
24.06.2011

“Wershbow: Türk Amerikan İlişkileri Düzeldi, Güçlendi”
www.turkishactionalert.com/news/1489--wershbow-tuerk-amerikan-likileri-duezeldi-gueclendi.html

USA Sabah
24.06.2011
"Bazıları Osmanlı´ya Takık"

www.usasabah.com/Guncel/2011/06/24/bazi-yorumcular-osmanliya-takik

TurkishNY.com
24.06.2011

“Kalın: Batılı Yorumcularda Osmanlı Takıntısı Var”
www.turkishny.com/hot-news-11/92-hot-news-11/58512-kaln-abd-ve-avrupal-yorumcularda-osmanl-taknts-var

Milliyet Gazetesi
24.06.2011

“Türkiye Arap Baharını Şekillendiriyor”
http://siyaset.milliyet.com.tr/turkiye-arap-baharini-sekillendiriyor/siyaset/siyasetdetay/24.06.2011/1406275/default.htm

Press Türk
24.06.2011

"Türk-Amerikan İlişkileri Güçlendi"
www.pressturk.com/haber/turk-amerikan-iliskileri-guclendi/55010.html

Haber7, Gazetemen, Son Dakika Haberleri, Son Haberler
24.06.2011

Kalın: Türkiye Arap Baharını Şekillendiriyor
www.haber7.com/haber/20110624/Kalin-Turkiye-Arap-baharini-sekillendiriyor.php
www.gazetemen.com/kalin-turkiye-arap-baharini-sekillendiriyor-34526n.htm
www.sondakikahaberleri.info.tr/haber/206082-kalin-turkiye-arap-baharini-sekillendiriyor
www.sonhaberler.gen.tr/gundem/kalin-turkiye-arap-baharini-sekillendiriyor-h31436.html

Haber3.com
24.06.2011

"Ortadoğu Enstitüsünün İkinci Türkiye Konferansında Türkiye Tartışıldı"
www.haber3.com/ortadogu-enstitusunun-ikinci-turkiye-konferansinda-turkiye-tartisildi-914078h.htm