EN

Waleed Hazbun, ABD´nin Orta Doğu´ya Bakışını Değerlendirdi


Koordinatörlüğümüz ve Galatasaray Üniversitesi işbirliğiyle, 9 Kasım 2012 Cuma günü "The End of the American Era in the Middle East? The View from Beirut" başlıklı bir panel düzenlendi. Beyrut Amerikan Üniversitesinden Doç.Dr. Waleed Hazbun panelde, Amerika´daki seçimlerin ardından ABD´nin Orta Doğu politikalarını değerlendirdi.

Devamını Göster »
Beyrut Amerikan Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Center for Arab and Middle East Studies (CAMES) Direktörü Doç. Dr. Waleed Hazbun sunumunda, Amerika’nın Ortadoğu’daki dönüşüm sürecindeki rolünü ve Arap Baharı sonrası bölgeye yönelik bakış açısını ele aldı. 

Galatasaray Üniversitesinde gerçekleştirilen panel, Amerikan seçimleri sonrası bölgedeki dinamiklerin uzman gözüyle masaya yatırılmasını sağladı. Panelin moderatörlüğünü, Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Füsun Türkmen yaptı.

Waleed Hazbun sunumuna geçmişten günümüze karşılaştırmalı bir Ortadoğu analizi yaparak başladı ve ABD’nin uzun yıllar Ortadoğu´daki çıkarlarını "petrol kaynakları, Anti Sovyetik politikalar ve güvenlik" ekseninde oluşturduğunun altını çizdi. 

Hazbun, 90’lı yıllar boyunca Ortadoğu ülkelerinin ABD politikalarına uygun politikalar izlediğini, ancak 2000’li yılların başına gelindiğinde barış politikalarının sona erdiğini ve bölge ülkelerin politikalarının ABD ile çok da uyuşmadığı yeni bir döneme girildiğini ifade etti. "Bunu geç de olsa anlayan ABD, bölge üzerindeki etkisinin erozyonunu engellemek için Irak işgalini gerçekleştirdi" diyen Hazbun, bu müdahalenin 2003’den önce bölgeyi yakından tanıyan uzmanlarca öngörüldüğünü söyledi.

2009 yılında Başkan seçilen Obama’nın, ABD’nin bölge üzerindeki etkisinin gerileyişini fark ettiğini belirten Hazbun,  Amerika’nın Ortadoğu üzerinde yeni bir politikaya giriştiğini ifade etti. "Bunun en somut örneği Libya müdahalesidir" diyen Hazbun, bu yeni ABD politikasının temelinde ekonomik özgürlüğün ve liberal yönetimlerin yattığını belirtti. 

Hazbun sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık ABD bölgeyi ve kendi politikalarını, Irak Savaşında olduğu gibi fiili bir müdahale ile ya da domine edici bir etkiyle değil, Ortadoğu’da yer alan devletler arasında gelişmiş politikalarla ve uluslararası çapta ise bölge üzerinde etkili olmaya çalışan İran, Çin ve Rusya ekseninde değerlendiriyor. Bu değerlendirmeler yeni bir strateji anlayışı doğurdu. Ortadoğu artık geçmişe göre daha fazla oyuncu barındırıyor. Özellikle bölgenin yeni oyuncularından olan Katar, Türkiye gibi ülkeler son dönemde öne çıkıyor."

Hazbun, konuşmasının son bölümünde, gelecekte Ortadoğu’da ABD’nin hangi perspektifte yer alacağına dair görüşlerini açıkladı. "Gelişen ve değişen yeni Ortadoğu politikasıyla birlikte ABD, bölgeyi bir güvenlik sorunu olarak nitelendirmeyi bıraktı ve askeri kapasitenin bölgede bir güç olduğu algısından sıyrılmaya başladı" diyen Hazbun, şunları kaydetti: "ABD, Tıpkı 1957-58’li yıllarda olduğu gibi devlet bazlı bir strateji kurmak yerine, Ortadoğu halklarına dayalı insan ilişkileri temelinde bir politika izlemeye başlayacaktır. Ancak ABD politikalarının savunma stratejilerinden tamamen kurtulması söz konusu değil. Geçmişteki taburların ve binlerce askeri aracın yerini, ileri teknoloji ürünü olan küçük, insansız savunma sistemleri alacaktır."

Panel soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Hazbun aynı gün, İstanbul Şehir Üniversitesinde düzenlenen kapalı toplantıda akademisyen ve uzmanlarla bir araya geldi. Toplantının ardından Kanal 24´ün canlı yayınına konuk olan Hazbun, Amerikan seçimlerinin bölgeye olası etkilerini değerlendirdi.


WALEED HAZBUN KİMDİR?

Beyrut Amerikan Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi
Center for Arab and Middle East Studies (CAMES) Direktörü

1999’da Princeton Üniversitesinde, Siyaset ve Yakın Doğu Çalışmaları alanında yüksek lisansını; 2002 yılında Massachusetts Institute of Technology’de Siyaset Bilimi dalında doktorasını tamamladı. Johns Hopkins Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptıktan sonra, 2010’da Beyrut Amerikan Üniversitesinde ders vermeye başladı.

Hazbun’un “Beaches, Ruins, Resorts: The Politics of Tourism in the Arab World” ve “A Critical Geopolitics of the Middle East” başlıklı iki kitabı bulunmaktadır. 

Araştırma konuları: Uluslararası ilişkiler teorileri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ekonomisi, ABD’nin Orta Doğu’ya yönelik dış politikası, postkolonyalizm teorileri, Akdeniz coğrafyasında postkolonyal bakış açıları, uluslararası turizm politikaları ve ekonomisi.