EN

´Orhun’dan Üsküp’e Kardeş Eli´ İkinci Sezon Bölümleriyle TRT Haber’de


TRT Haber’de 13 bölüm olarak yayınlanan ´Orhun’dan Üsküp’e Kardeş Eli´ Belgeseli ikinci sezon bölümleriyle 15 Eylül tarihinden itibaren tekrar izleyicisiyle buluştu. Koordinatörlüğümüzün desteğiyle hazırlanan program, Beyrut’tan Bosna’ya, Üsküp’ten Taşkent’e, onlarca ülkede Türkiye’nin desteğiyle ortak mirasın farklı projeler üzerinden nasıl canlandığını anlatıyor.


Devamını Göster »
İlk sezonuyla büyük beğeni toplayan programda izleyiciler; program ekibinin bu coğrafyalarda attığı her adımda o ülkelere biraz daha yaklaştı. Sınırların kalktığı yerlerde birlik, beraberlik ve yardımlaşma ruhu ile nelerin kotarılabildiğine, “Orhun’dan Üsküp’e Kardeş Eli” ile şahit oldu.

“Orhun’dan Üsküp’e Kardeş Eli” adı ile ekranlara gelen programda, başta Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının altında imzası olan, eğitimden sağlığa, tarımdan teknolojiye, yok olmaya yüz tutmuş kültür mirasının yeniden ayağa kaldırılması için gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarına kadar yüzlerce projenin yapılış öyküsü izleyici ile buluştu.

Tarihi camilerde, medreselerde, okullarda, Türkçe’nin yaygınlaştırılması için açılan kurslarda, hastanelerde, ücra kalmış köylerde gerek maddi gerekse manevi yaralarının sarılmasında yanı başlarında Türkiye’yi bulan, çatışma ortamlarında acıyı kendilerine kardeş etmiş halkları tanımak ve onlar için yaratılan yeni dünyanın kapılarını aralamak programın öncelikli hedefi oldu.

Bir gün Ortadoğu’da Lübnan’da, bir diğer gün Kafkaslarda Azerbaycan’da ya da Balkanlarda Bosna-Hersek’te izleyicileri ağırlayan programda; izleyicinin hafızası, Arnavut kaldırımlı sokaklarda, çarşılarda, mistik havasını içinize çektiğiniz serin ve şadırvanlardaki su sesinin eksik olmadığını camilerde, yani kardeş şehirlerde bir kez daha canlandı. Tadilatlarla yeniden hayat verilen eserler ve sıfırdan yapımı gerçekleştirilen binalarla, bölge halkının yüzü kadar Türk izleyicisinin de yüzünü güldürdü.

“Orhun’dan Üsküp’e Kardeş Eli” belgeseli ilk sezonda Kırım, Lübnan, Gürcistan, Arnavutluk, Kazakistan, Makedonya, Kosova, Kırgızistan, Bosna-Hersek, Azerbaycan, Karadağ, Sırbistan ve Moğolistan’da çekimleri gerçekleştirilen 13 bölümle izleyicilerin karşısına çıktı.

İkinci sezonda ise şu bölümler yer alıyor:

1. Bölüm: Moldova -Gagauzlar
2. Bölüm: Nahçıvan
3. Bölüm: Filistin
4. Bölüm: Somali
5. Bölüm: Sudan
6. Bölüm: Etiyopya
7. Bölüm: Afganistan
8. Bölüm: Tacikistan
9. Bölüm: Türkmenistan
10. Bölüm: Bulgaristan
11. Bölüm: Batı Trakya
12. Bölüm: Romanya veya Macaristan
13. Bölüm: Rus Cumhuriyetlerinden bir seçme

 
BASIN YANSIMALARI

Sivil Toplum Haber, Haber 10
17.05.2011
Orhun´dan Üsküp´e Kardeş Eli

www.haber10.com/haber/241477/

Gazeteciler.com
19.05.2011
TRT Haber´den Yeni Bir Belgesel
www.gazeteciler.com/gundem/trt-haberden-yeni-bir-belgesel-35138h.html

Haber 10
20.05.2011
“Orhun´dan Üsküp´e Kardeş Eli” Kırım´da

www.haber10.com/haber/241751/

Rey Haber
21.05.2011
Orhun´dan Üsküp´e Kardeş Eli

http://www.reyhaber.com/kultur-sanat-haberleri/orhundan-uskupe-kardes-eli.htmlHaber 10
05.05.2011
"Kardeş Eli", Gürcistan´da

www.haber10.com/haber/242768/

Haber 10
09.05.2011
"Kardeş Eli", Arnavutluk´ta

www.haber10.com/haber/243497/