EN

"Türkiye´nin İnce Gücü" Kayseri´de Tartışıldı


Koordinatörlüğümüz tarafından geçen ay başlatılan "Kamu Diplomasisi Üniversite Panelleri"nin ikincisi, 9 Aralik 2011´de Erciyes Üniversitesi işbirliğiyle Kayseri´de düzenlendi. “Türk Dış Politikası ve Bölgesel Gelişmeler” başlıklı panele Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katıldı.


Devamını Göster »
Üniversite öğrencileri ve akademisyenlerin kamu diplomasisi ve Türk dış politikası hakkında bilgilendirilmesi, katkı ve görüşlerinin alınması amacıyla düzenlenen Kamu Diplomasisi Panellerinin ikincisi Kayseri Erciyes Üniversitesi´nde gerçekleştirildi.

9 Aralık 2011 Cuma günü saat 14:00´de başlayan programın açılış konuşmalarını sırasıyla Erciyes Üniversitesi Rektörü Hasan Fahrettin Keleştemur, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Koordinatörümüz İbrahim Kalın ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptı.

Koordinatörümüz İbrahim Kalın konuşmasında, dış politikanın bir milletin kendisini dünyada konumlandırması olduğunu ifade etti ve Türkiye´nin demokratik, katılımcı, çoğulcu ve müreffeh bir Arap dünyası istediğini kaydetti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ise "Bir ülkeye demokrasi götürmek istendiğinde oraya mutlaka enerji de götürmek gerekiyor" dedi ve şunları kaydetti: "Dünya bugün birincil kaynak denilen petrol, gaz, kömür gibi enerji kaynaklarını %85 oranında kullanıyor. Hedef, bunu 2050 yılında %55´e çekmek". Biz, Suriye´ye karşı aldığımız tavırda herşeye rağmen insani boyutta sıkıntı yaratacak düzeyde enerjilerini kesmedik. Siyasi istikrar yaptırımları, bütün sektörlerin toplam etkisinden daha büyük ve daha önemlidir."

Yarım günlük panel, "Küresel ve Bölgesel Gelişmeler Işığında Türkiye´nin Ortadoğu Politikası" ve "Bölgesel Bir Güç Olarak Türkiye´nin İmkan ve Kabiliyetleri" konulu iki oturumla devam etti.

Direktörlerimiz Süreyya Er ve İlker Astarcı´nın da katıldığı panelde değerli akademisyen, bürokrat ve köşe yazarları Türkiye´nin ince gücünü, Arap baharını ve bölgedeki son gelişmeleri tartıştı.

Panel Programı:

14:00 Açılış Konuşmaları
Prof. Dr. Hasan Fahrettin Keleştemur, Erciyes Üniversitesi Rektörü
Mevlüt Bilici, Kayseri Valisi
Doç. Dr. İbrahim Kalın, Başbakan Başmüşaviri ve Kamu Diplomasisi Koordinatörü
Taner Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

15:00-16:15 1.Oturum - Küresel ve Bölgesel Gelişmeler Işığında Türkiye´nin Ortadoğu Politikası
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Mehmet Metin Hülagü, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı & Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü
Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü: “Türkiye´nin Ortadoğu Politikası: Süreklilik ve Değişim”
Prof. Dr. Birol Akgün, Konya Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı: “Arap Baharının Türkiyenin Küresel Rolüne Yönelik Muhtemel etkileri”
Prof. Dr. Bülent Aras, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı: “Arap Baharı ve Dış Politika Yapım Süreci”

16:30-17:45 2.Oturum - Bölgesel Bir Güç Olarak Türkiye´nin İmkan ve Kabiliyetleri
Oturum Başkanı: Doç. Dr. Hakkı Büyükbaş, Erciyes Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü
Prof. Dr. Mahir Nakip, Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: “Irak´ta Demokrasi ve Türkmenlerin Geleceği”
Doç. Dr. H. Tarık Oğuzlu, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü: "Arap Baharı ve ´Komşularla Sıfır Sorun´ Politikasının Sürdürülebilirliği”
Nasuhi Güngör, Star Gazetesi: "Arap Baharı ve Türkiye´nin Dönüştürücü Gücü"

17:45-18:00 Değerlendirme ve Kapanış

 
BASIN YANSIMALARI
Anadolu Ajansı
08.12.2011

"Türkiye´nin İnce Gücü" Kayseri´de Tartışılacak

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen "Türk Dış Politikası ve Bölgesel Gelişmeler" başlıklı panel yarın Kayseri´de yapılacak.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünün internet sitesinden yapılan duyuruya göre, yarın Erciyes Üniversitesi işbirliğiyle Kayseri düzenlenecek panelde, "Türk Dış Politikası ve Bölgesel Gelişmeler" başlığı ele alınacak.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından başlatılan "Kamu Diplomasisi Üniversite Panelleri"nin ikincisi olan ve "Türk Dış Politikası ve Bölgesel Gelişmeler" başlıklı panele Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız´ın da katılacağı belirtildi.

Üniversite öğrencileri ve akademisyenlerin kamu diplomasisi ve Türk dış politikası hakkında bilgilendirilmesi, katkı ve görüşlerinin alınması amacıyla düzenlenen Kamu Diplomasisi Panelleri, Kayseri Erciyes Üniversitesi programıyla devam ediyor.

9 Aralık 2011 Cuma günü saat 14:00´de başlayacak olan programın açılış konuşmalarını sırasıyla Erciyes Üniversitesi Rektörü Hasan Fahrettin Keleştemur, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü ve Başbakan Başmüşaviri İbrahim Kalın ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yapacak.

"Küresel ve Bölgesel Gelişmeler Işığında Türkiye´nin Ortadoğu Politikası" ve "Bölgesel Bir Güç Olarak Türkiye´nin İmkan ve Kabiliyetleri" konulu iki oturumla devam edecek olan yarım günlük panel, herkesin katılımına açık olacak.

Direktörler Süreyya Er ve İlker Astarcı´nın da katılacağı panelde akademisyen, bürokrat ve köşe yazarları Türkiye´nin "ince gücünü", "Arap baharını" ve bölgedeki son gelişmeleri tartışacak.

Anadolu Ajansı
09.12.2011

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Bazen siyasetin üzerine enerji bir yüktür, bazen de enerjinin üzerine siyaset bir yüktür. Bugün Doğu Akdeniz´deki fotoğrafa bu gözle baktığınızda, aslında çok fizibil olabilecek bir proje, 9 vatandaşımızın katledilmesiyle beraber bazı ülkeler tarafından enerji üzerinden çok ciddi bir uluslararası iz bırakmıştır"

"Arap baharıyla beraber Libya, Tunus, Cezayir ve Suriye´deki gelişmeler enerji sektörünü tahmin edilenden daha fazla etkilemiştir"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bazen siyasetin üzerine enerji bir yüktür, bazen de enerjinin üzerine siyaset bir yüktür. Bugün Doğu Akdeniz´deki fotoğrafa bu gözle baktığınızda, aslında çok fizibil olabilecek bir proje, 9 vatandaşımızın katledilmesiyle beraber bazı ülkeler tarafından enerji üzerinden çok ciddi bir uluslararası iz bırakmıştır" dedi.

Bakan Yıldız, Erciyes Üniversitesi´nde Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen "Türk dış politikası ve bölgesel gelişmeler" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, enerji sektörüyle alakalı gelişmelerin bazen uluslararası ilişkileri belirleyen, yönlendiren ve bazen ilişkilerin temelini oluşturabildiğini belirtti.

Uluslararası müdahalelerde enerjiden bahsetmek yerine demokratikleşme ve ulusların haklar tarafından eşit idare edildiklerini söylemenin daha kutsal olduğunu ifade eden Yıldız, "Uluslararası dilde müdahaleler genelde enerji kaynaklı yapılmazlar. Bu uluslararası imajı bozar. Ama sebebine indiğimizde hiç de enerjiyle ilişiksiz gibi görünmezler. Bir ülkeye demokrasi götürmek adına yapılanların aslında zaman zaman o gelişmeleri izledikten sonra komik kaçtığı söylenir" dedi.

Dünyada enerji dağılımının uluslararası ilişkileri etkilediğini dile getiren Yıldız, şunları söyledi: "Enerji sektörü açısından dünyada işler hiç iyi gitmiyor. Enerji kaynaklarına ulaşılması ve bunların dağıtımı risk oluşturuyor. Eşit dağıtım olmazsa tehdit unsuru oluşturur. Ekvatorun güneyinde Güney Afrika´yı istisna tutarsanız, Güney Afrika sahrasındaki yaklaşık 790 milyon nüfusun kullandığı elektrik, 19,5 milyon nüfuslu New York´un kullandığı elektriğe eşittir. Böylece birleştirici bir avantaj tehdide dönebilir. Dünyada 1,4 milyar insan halen elektrikle tanışmamıştır. İletişimde 4 nesil sonraki insanların kullanacağı cihazların dizayn edildiği dünyada 1,4 milyar insan elektrikle tanışmamıştır. Bunlar, son 20 yılda tüm sosyolojik olayları etkileyecek düzeye gelmiştir. Dünyada petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarının 2050 yılına kadar ön planda olduğunu görüyoruz. Buna kömürü de eklersek dünya enerjisinin toplamının yüzde 82-85´i bu kaynaklardan elde ediliyor. Bütün amaç, 2050 yılına kadar bunu yüzde 75 seviyesine çekmeye çalışmaktır."

Ülkelerin stratejik planlamaya dönük yaklaşımlarının, zaman zaman fizibilitenin tam tersine enerji denklemleri oluşturabildiğini anlatan Yıldız, Türkiye´nin birçok ülkede geliştirdiği stratejik ortaklıkların bu açıdan önem arz ettiğini kaydetti.

Doğu Akdeniz´deki gelişmeler

Bakan Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bazen siyasetin üzerine enerji bir yüktür, bazen de enerjinin üzerine siyaset bir yüktür. Bugün Doğu Akdeniz´deki fotoğrafa bu gözle baktığınızda, aslında çok fizibil olabilecek bir proje, 9 vatandaşımızın katledilmesiyle beraber bazı ülkeler tarafından enerji üzerinden çok ciddi bir uluslararası iz bırakmıştır. Halbuki ortak payda bulunarak gelişmeye çok müsait durumdu, tam tersi oldu. O nedenle enerjiyle alakalı dünyadaki dağılımı çok iyi izlememiz lazım. Bu esnada, Türkiye coğrafyasından kaynaklanan avantajları kullanmak zorunda olan ve bu süreci çok iyi yönetmek zorunda olan bir ülke haline gelmiştir. Türkiye´nin 4 tarafının düşmanlarla değil, dostlarla çevrili olmasına çalıştık. Ama, bu birtakım olumsuzlukların gözden kaçması anlamına gelmez. Suriye´deki kardeşlerimizin hiçbir kurala dayanmaksızın öldürülmesine tabi ki seyirci kalamayız. Ama enerjiyle alakalı insani kaynakları kesintiye uğratmadık."

Türkiye´nin bölge ve komşu ülkeler tarafından liderliğe aday gösterilen bir ülke olma fırsatını yakaladığını, doğru yaptıkça güçlenen Türkiye´nin güçlendikçe daha çok doğru yapabilecek kapasiteye ulaştığını anlatan Yıldız, Türkiye´nin siyasi istikrarının tüm sektörlerin toplamından daha büyük kazanım olduğunu dile getirdi.

Konuşmasında Arap baharının enerji sektörüne yansımalarını da değerlendiren Yıldız, şöyle devam etti: "Arap baharıyla beraber Libya, Tunus, Cezayir ve Suriye´deki gelişmeler enerji sektörünü tahmin edilenden daha fazla etkilemiştir. Dünya petrol arz kaynaklarının yaklaşık yüzde 1,5´u oranında arzı bulunan Libya´nın kaynaklarını yarıya indirmesiyle beraber fiyatlar yüzde 10-12 arttı. Bunun matematiksel açıklaması yok. Bu, siyasi istikrarsızlığın tesiridir. Uluslararası sıkıntılardan etkilenmeyen bir enerji sektörü oluşturmamız ve enerjiyi barışın gerekçesi ve ülkeler arasındaki stratejik ortak olarak ortaya koymamız lazım. Türkiye bu anlamda başarılı olmuştur."

Kavram değişti

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü ve Başbakan Başmüşaviri İbrahim Kalın da, dünyada dış politika kavramının değiştiğini, dış politikanın bir milletin dünyada kendini konumlandırma faaliyetlerinin bütünü olduğunu söyledi.

Ülkelerin dış politikalarını belirlemeleri ve dünyaya kendini anlatmaları için tarih, coğrafya ve kültürün büyük önem taşıdığını anlatan Kalın, şunları söyledi: "Uzun süre, tarih ve coğrafyamızla kavgalı millet olduk. Bunları ilerlememizin önünde engel olarak gördük. Bugün Türkiye tarih ve coğrafyasıyla barışıyor. Tarihimizi yeniden öğrenmeye başlıyoruz. Sorunlarımızı çözerken tarihimizle yüzleşiyoruz. Uzun yıllar bize tarih Avrupa merkezli olarak anlatıldı. Tarih tasavvuru da artık değişmeye başladı. Tarihin ekseni yeniden doğuya kaymaya başladı. Dondurulmuş olan Arap tarihi patlama noktasına geldi. Herşey çok hızlı gelişmeye başladı. Türkiye, bu ortamda Ortadoğu ülkelerinin demokratik, çoğulcu ve refah içinde olmalarının kendisi ve o ülkelerin insanları için gerekli olduğuna inanmıştır. Bu ortamda, Suriye ile geçmişte hangi gerekçeyle anlaşmalar yapmışsak, şimdi de aynı gerekçelerle karşı çıkıyoruz. Bu ortamda hepimize büyük rol düşüyor."

Hidrojen motor projesi

Bakan Yıldız ve beraberindekiler, panel öncesi Erciyes Üniversitesi´nde (ERÜ), Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Araştırma Merkezi (UNIDO-ICHET) işbirliğiyle geliştirilen proje kapsamında hidrojen ve hytane (hidrojen ve doğalgaz karışımı) ile çalışan iki ticari araçtan birinin test sürüşünü yaptı.

Yıldız, daha sonra projenin tanıtım toplantısına katıldı. Proje Koordinatörü ERÜ Öğretim Üyesi Nafiz Kahraman, Şubat 2010´da başlayan proje kapsamında hidrojen ve hidrojen-doğalgaz karışımıyla çalışan motorların hafif ticari araçlarda kullanıldığını anlattı.

ICHET Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Hatipoğlu da, ABD, Çin ve Hindistan´da hidrojen motorlarının kullanımının teşvik edildiğini ve toplu taşımada kullanıldığını belirterek, hidrojen yakıt pilleri konusunda yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Enerji Maden
09.12.2011
Bakan Yıldız: Petrol Aramada Ağırlığımız Karadeniz´den Akdeniz´e Kaydı

enerjimaden.com/77-haberler/1192-bakan-yldz-petrol-aramada-agrlgmz-karadenizden-akdenize-kayd.html

Star Gazetesi
12.12.2011
Gerçek Gündemde Ne Var?
Nasuhi GÜNGÖR
www.stargazete.com/yazar/nasuhi-gungor/gercek-gundemde-ne-var-haber-405005.htm