EN

Türkiye´nin İnce Gücü, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde Tartışıldı


Kamu Diplomasisi panellerinin altıncısı, 20 Nisan 2012 Cuma günü Kahramanmaraş´ta gerçekleştirildi. Sütçü İmam Üniversitesinin ev sahipliği yaptığı konferansa, Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal da katıldı.
 


Devamını Göster »
20 Nisan Cuma günü Nafi Baytorun Konferans Salonunda, saat 14:30´da başlayan panelde; bölgesel gelişmeler ışığında Türk dış politikası ve kamu diplomasisi konuları tartışıldı. Konferansın açılış konuşmalarını sırasıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektör Vekili Prof.Dr.Sinan Baş, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal yaptı.

Mahir Ünal konuşmasına, Türkiye´nin son 10 yılda yaşadığı değişimin hep birlikte görüldüğünü ifade ederek başladı. Son yıllarda yaşanan bu değişim sonrasında, zihinlerde "eski Türkiye" ve "yeni Türkiye" ayrımının bağımsız olarak ortaya konabildiğini belirten Ünal, son 10 yılda ortaya çıkan değişimi hala "eski Türkiye"nin kodlarıyla okuyan ve aynı alışkanlıklarla anlamaya ve anlatmaya çalışan bir bakış açısı olduğunu dile getirdi. Ünal, Türkiye´nin dış politikasını, dünyadaki konumunu, iç politikada yaptıklarını, Kürt sorunu ve diğer etnik ve inanç gruplarının sorunlarıyla ilgili yapmaya çalıştıklarını anlamak için artık eski paradigmanın okuma biçimini terk etmek gerektiğini söyledi.

"Biz Suriye´de ne yaptık? Siz düne kadar Suriye ile can ciğer kuzu sarmasıydınız. Ne oldu birden bire ne değişti?" şeklinde eleştirildiklerini anımsatan Ünal, şöyle konuştu: "Dış politika çok dinamik bir süreçtir. Bizim Suriye ile kurduğumuz dostluğun altında yatan temel sebeplerden bir tanesi sıfır sorun politikamızdır. Sıfır sorun politikadan kast ettiğimiz şey çözüm odaklı bir dış politikaydı. Çünkü hiç bir zaman hiç bir yerde sıfır sorun yoktur. Eğer çözüm odaklı bakıyorsanız bir yerde sorun varsa orada gelişme var demektir. Biz 2 yıl öncesinde Arap baharını öngörüyorduk. Belki bu kadar hızlı olacağını düşünmemiştik... Zaten böyle bir değişim alttan alta hissediliyordu. Dolayısıyla bu değişimin en zor olacağı yerlerden birisi Suriye idi. Hem demografik anlamda hem etnik ve inanç gruplarının bir biriyle kurduğu ilişki bakımından."

Beşşar Esed´le birlikte değişimi, dönüşümü, yumuşak geçişi konuştuklarını dile getiren Ünal, "Esed eliyle yapılacak bir dönüşümün bu süreci kolaylaştıracağını çok iyi biliyorduk. Ancak bir gün Esed´in kendi halkına kurşun sıkmaya başladığında buna herhangi bir şekilde suskun kalamazdık. Bu konudaki rahatsızlığımızı dile getirdik. Suriye´deki sorunu bölgesel, global ve kişisel ölçekte ele aldık" diye konuştu. Türkiye´nin dış politikasındaki olmazsa olmazının "meşruiyet" olduğunu vurgulayan Ünal, bugün bu konuda bir sorun yaşanabileceğini, belki 2 yıl başarısızlık olarak görülebileceğini ancak 5 yıl sonra hem vicdan hem insan hakları hem de meşruiyet zemini olarak Türkiye´yi ayrı bir yere konumlandıracağını ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından "Suriye ve Türkiye ilişkileri" başlıklı birinci oturuma geçildi. KSÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr.Abdülhamit Sinanoğlu başkanlığında gerçekleştirilen oturumun konuşmacıları ise Emekli Büyükelçi ve Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ali Engin Oba, Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof.Dr.Yasin Aktay, Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici ve Siyaset Ekonomi Ve Toplum Araştırmaları Vakfından Ufuk Ulutaş oldu.

Saat 16:45´te başlayan "Ortadoğu’daki Gelişmeler ve Türkiye" konulu ikinci oturumun başkanlığını ise KSÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.İsmail Bakan yaptı. Oturumda, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Prof.Dr.Vedat Gürbüz, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Mehmet Şahin ve İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr.Muzaffer Şenel konuşmacı olarak yer aldı.

Konferansta direktörlerimizden İlker Astarcı ve Cemal Haşimi ile saha uzmanlarımızdan Cebrail Keyvan da hazır bulundu. Program, saat 18:00´de KSÜ Rektör Vekili Prof.Dr.Sinan Baş´ın yaptığı kapanış konuşmasıyla sona erdi. 

 
BASIN YANSIMALARI

Sondakika.com
20.04.2012
"Bölgesel Gelişmeler Işığında Türk Dış Politikası ve Kamu Diplomasisi" Paneli

http://www.sondakika.com/haber-bolgesel-gelismeler-isiginda-turk-dis-politikasi-3556562/

Marasmedyamerkezi.com
19.04.2012
KSÜ´de Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü Üniversite Paneller Serisi
http://www.marasmedyamerkezi.com/egitim/ksude-basbakanlik-kamu-diplomasisi-koordinatorlugu-universite-paneller-serisi-h349.html

Bugün Gazetesi, Haber3.com, Gazetegercek.com
24.04.2012
Bilici: Türkiye´nin önceden başlattığı dönüşüm, Arap baharını tetikledi
http://www.bugun.com.tr/son-dakika-haber/?id=56001
http://www.haber3.com/bilici-turkiyenin-onceden-baslattigi-donusum,-arap-baharini-tetikledi-1304293h.htm
http://www.gazetegercek.com/bilici-turkiyenin-onceden-baslattigi-donusum-arap-baharini-tetikledi.html

Akparti.org
23.04.2012
Türkiye bölgenin vicdan adası

http://www.akparti.org.tr/site/haberler/turkiye-bolgenin-vicdan-adasi/24905

Haberler.com
20.04.2012
´Bölgesel Gelişmeler Işığında Türk Dış Politikası Ve Komu Diplomasisi" Paneli

http://www.haberler.com/bolgesel-gelismeler-isiginda-turk-dis-politikasi-3556562-haberi/