EN

Gençlik Köprüsü Programlarının Nisan Ayı Konukları Yemenli Gençler Oldu


Gençlik programları; Tunus, Libya, Mısır ve Filistinli heyetlerin ardından Yemenli gençlerin katılımıyla devam ediyor. Yemen’den gelen 35 genç, 1 - 6 Nisan 2013 tarihlerinde İstanbul ve Ankara’da birçok programa katıldı.


Devamını Göster »
Koordinatörlüğümüz ile Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanlığının işbirliğiyle düzenlenen ile programla, genç konukların Türkiye-Arap dünyası ve Türkiye-Yemen ilişkileri hakkında görüşlerini paylaşmaları ve ortak bir sosyal-kültürel-siyasi gündemin oluşturulması amaçlanıyor.

1 Nisan Pazartesi günü Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanı İlker Astarcı’nın konuşmasıyla başladı. Yemen ve Türkiye’nin ortak geçmişe, manevi değerlere sahip olduğunu belirten Astarcı, Arap Baharında Yemenli gençlerin rolüne değindi. Astarcı, Ortadoğu coğrafyasının şekillenmesinin Ortadoğu halkına bırakılması gerektiğini ifade ederek, Türkiye’nin, Yemen’in bütünlüğü ve istikrarını istediğini, desteklediğini belirtti.

Açılış konuşmasının ardından Star Gazetesi Dış Haberler Koordinatörü Nuh Yılmaz´ın "Türkiye’de Siyasal Sistemin Konsolidasyonu” başlıklı sunum yapmasıyla devam etti. Yemen´de demokrasinin güçlenebilmesi için siyasetin askeri vesayetten kurtulması gerektiğini belirten Yılmaz, “Yemen´de demokrasinin sağlamlaştırılması ülkedeki yatırımların, kalkınma projelerinin önünü açacaktır.” dedi. Yemen-Türkiye ilişkilerinin inişli çıkışlı olduğunu belirten Yılmaz, Osmanlı-Yemen ilişkilerinin tarihsel süreci ve siyasal, toplumsal perspektifte Türkiye-Yemen benzerliklerine/ farklılıklarına değindi. Yılmaz,Türkiye’nin geçtiği siyasal süreçlerden örnekler vererek, Yemen’den öğrenilebilecek noktaların olduğunu ve Yemen’le karşılıklı dayanışma sağlanabileceğini ifade etti.

Yemenli gençler, Nuh Yılmaz’ın seminerinin ardından Anadolu Ajansı Arapça Yayınlar Genel Koordinatörü Turan Kışlakçı ile buluştu. “Türkiye-Yemen İlişkilerinde Basının Rolü” başlıklı bir seminer veren Kışlakçı, 1.Dünya Savaşı´nın ardından son yıllara kadar Arap dünyası ile Türkiye arasında ciddi ön yargıların olduğunu, İslam dünyasındaki provokasyonları ortadan kaldırmak için aramızdaki iletişim kopukluklarını, dezenformasyonu gidermemiz gerektiğini belirtti. Batılıların bir araya gelerek Osmanlı sonrası dönemde İslam alemini nasıl böldüklerini örneklerle ifade eden Kışlakçı, Irak, Suriye ve Lübnan isimlerinin oluşturularak, bu isimler benimsetildiğinde bölünmenin yaşanacağı belirtildi. Batılıların tarihlerini yazdıklarını ve nasıl geri dönüp tarihlerini yazabileceklerini ve bu noktada gençlere düşen sorumlulukları anlatan Kışlakçı, Osmanlı tarihi yazımında da yanlışlıklar olduğunu ve bu yanlışlıkların düzeltilmesi gerektiğine işaret etti. Yemenli gençler, günün son programında TRT Arapça Kanalını ziyaret etti.

2 Nisan Salı günü programlarına ilk olarak İstanbul Bilgilendirme Merkezi´ni ziyaret ederek başlayan Yemenli gençler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Dış İlişkiler Müdürlüğünde "Yerel Yönetimlerde İstanbul Deneyimi” başlıklı sunumu dinledi. Sunumun ardından İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelen gençler, "21. yüzyılda öğrenci olmak" konusunu tartıştı.

Yemenli gençler, 3 Nisan Çarşamba günü Ankara´da ilk olarak Kalkınma Bakanlığını ziyaret ederek, bütçe süreci ve ekonomik göstergelerin anlatıldığı bir sunum dinledi. Kalkınma Bakanlığı ziyaretinin ardından Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında "Türkiye Bursları" hakkında detaylı bilgi aldı. Buradan Gençlik ve Spor Bakanlığına geçen Yemenli gençler, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Hakan Hakyemez´le bir araya geldi. Günün son programında gençler, Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfındaki (TEPAV) “Türkiye’nin Ekonomik-Siyasal Dönüşümü” başlıklı panele katıldı.

Ziyaretin dördüncü gününe, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ziyaretiyle başlayan gençler, sonrasında Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın ile buluştu. Kalın´dan Türk dış politikası gündemine dair bilgi alan gençler, buradan Diyanet İşleri Başkanlığına geçerek Prof. Dr. Mehmet Paçacı´nın “Türkiye’de Din ve Siyaset” başlıklı sunumunu dinledi. Gençler günün son programında Stratejik Düşünce Enstitüsünde (SDE) Yemenli gazeteci Tevekkül Karman´ın "Sosyal dönüşümde kadının rolü" konulu konferansına katıldı.

Karman konuşmasında, Arap Baharı’nda hem kadınların hem de gençlerin çok önemli roller üstlendiğini belirterek, kadınların ve gençlerin düşleri olduğunu ve değişim arzusuna sahip olduklarının altını çizdi. Bu iki grubun düşlerini gerçekleştirebilecek güçleri olduğunu da vurgulayan Karman, mücadele sürecinde hep ön safta yer aldıklarına dikkati çekti.

Kadınların hislerine dayanarak hareket ettikleri iddiasına katılmadığını belirten Karman, kadınların bütün olaylara mantık çerçevesinde baktıklarını anlattı. Kadınların devrim sürecindeki önemine değinen Karman, “Despotlar, kadınlardan korktular ve bizleri engellemeye çalıştılar. Yalanlar uydurarak insanları yanıltmaya çalıştılar. Bizleri siyasi arenadan soyutlamak istediler. Kadınlar ve gençler Kaddafi’ye, Mübarek’e, Bin Ali’ye, Ali Abdullah Salih’e dayandılar. Gençlik sokağa çıktı ve diktatörlere ‘git’ dedi. Arap Baharı gelince siyasi despotluğa karşı yürüdük” diye konuştu.

Arap Baharı sürecinin “gizli bir el” tarafından yöneltildiği iddiasına kesinlikle katılmadığını bildiren Karman, “ABD, İran’daki, Sudan’daki yönetimleri götürmek isteyebilir. Ama stratejik ilişkileri olan Hüsnü Mübarek’i neden devirmek istesin ki? Bin Ali, Kaddafi düşman gibi görünüyor ama aslında öyle değildi. Bunlar boş laftır. Arap devrimleri gerçektir. Arap Baharı, Arap gençliği ve kadınlar tarafından yapıldı ve başarılı oldu. Bu gençlik diktatörleri düşürdü. Yeni yönetimler de aynısını yaparsa onları da düşürürler.” dedi.

SDE Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay ise Türkiye´de 10 yıl önce "Türk baharı" başladığına dikkati çekerek, "Arap Baharı gelmeden önce bir ´Türk baharı´ vardı. 10 yıldan bu yana Türkiye´de halk demokrasi alanında gelişme gösterdi. AK Parti halk tarafından gelmiştir. Bunların bir parçası olarak demokrasi ortaya çıktı. Bütün kesimler arasında bir barış söz konusu." dedi.

5 Nisan Cuma günü tekrar İstanbul´a dönen gençler, son iki günü tarihi mekanları ziyaret ederek geçirdi.