EN

Suriyeli Gazeteciler Ankara ve İstanbul’da Temaslarda Bulundu


Suriye’den bir grup gazeteci, 8-11 Kasım tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret etti. Koordinatörlüğümüzün Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde davet ettiği Suriyeli gazeteci heyetinde, Dr. Abdullatif Umran (Baas Gazetesi yayın yönetmeni); Khalaf Al Mufta (El Wahde Grubu editörü); Obada Bouz (Suriye televizyon) ve Hammoud El Mahmoud (El İktisadi dergisi editörü) vardı.
 


Devamını Göster »
Suriyeli gazeteciler, ilk olarak, TBMM Türkiye-Suriye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Şandır ile görüştü. Konuşmasında genel olarak Türkiye-Suriye arasındaki ticari ilişkileri değerlendiren Şandır, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2 milyar dolar olduğunu vurguladı. Şandır, iki komşu ülkenin, ticaret hacminin artırılması için çalışması gerektiğini kaydetti.

TİKA, Suriyeli gazetecilerin ikinci durağı oldu. TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya tarafından ağırlanan gazetecilere Kulaklıkaya, TİKA´nın Suriye´ye dönük olarak yaptığı faaliyetleri şöyle sıraladı:

-  Kadınların meslek edinmeleri kapsamında bir grup Suriyeli kadının Türkiye´ye getirilerek hemcinsleriyle ortak kurslara katılmaları;
- Güneydoğu Bölgesi Kalkınma Projesi kapsamında bir grup Suriyelinin bölgeye getirilerek GAP´ı yerinde görmelerinin sağlanması ve deneyim paylaşımı ve olası işbirliği imkanlarının görüşülmesi;
- Elektronik devlet uygulaması kapsamında Suriye ile eğitim programı gerçekleştirilmesi;
- Suriyeli bürokratların deneyim kazanması için Suriye´den INA ile yapılan ortak program;
- Tarihi dokümanların korunması ve dijital ortama aktarılması konusunda işbirliği;
- Süleymaniye Külliyesi´nin onarılması.

Kulaklıkaya, konuşmasında, “Türkiye Suriye´nin dış dünyaya açılması için köprüdür; Suriye de Türkiye´nin Orta Doğu´ya açılan penceresidir” diyerek iki ülke arasında işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Suriyeli gazeteciler, Dışişleri Müsteşar Yardımcısı ve eski Şam Büyükelçisi Yaşar Halit Çevik ile de görüştü. İki ülke arasındaki ilişkilerde gelinen noktayı özetleyen Çevik, ekonomik ilişkiler yanında siyasi ilişkilerin önemini işaret etti. Siyasi sorunların çözülmeye çalışılmasında amacın, halklarımızın refahını arttırmak olduğunu ifade eden Çevik, Türkiye’nin bölgede İsrail´in yaptığı haksızlıklara temel dış politika anlayışı nedeniyle karşı çıktığını ifade etti.

Stratejik Düşünce Enstitüsü tarafından ağırlanan Suriyeli gazeteciler, burada düşünce kuruluşunun Orta Doğu uzmanlarıyla bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi. Görüşmeye Yeni Şafak Gazetesi’nden Hakan Albayrak da katıldı.

Suriyeli gazeteciler, İstanbul’da ise ilk olarak TRT-Arap kanalına konuk oldu. Gündemin değerlendirildiği sabah kuşağı programına katılan gazeteciler, Orta Doğu’da yaşanan son gelişmelere dair soruları cevaplandırdı.

Suriyeli gazeteciler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Başkanlığı tarafından da ağırlandı. Belediyenin kendileri için verdiği yemeğe katılan gazeteciler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden, Türkiye’de belediyecilik hizmetleri konusunda bilgi aldılar.