EN

Lübnanlı Gazeteciler, Lübnan’daki Hükümet Krizini Ankara’dan İzlediler


Koordinatörlüğümüzün, Basın yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ile koordineli şekilde yürüttüğü “Gazeteci Heyetleri” programının Ocak ayı konukları Lübnanlı gazeteciler oldu. 11-15 Ocak tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da bulunan Lübnan heyetinde En-Nehar gazetesi Editörü Halil Fleyhan, L’orient Le Jour Gazetesi Redaksiyon Genel Sekreteri Michel Touma, Es-Safir Gazetesi Dış Haberler Sorumlusu Halil Harb, El-Ahbar Gazetesi Editörü Ernest Houry, El Müstakbel Gazetesi Uluslararası Haberler Şefi Fuad Hoteit, Daily Star Gazetesi Redaktörü Wassim Mroue, El Oubour Dergisi Şef Redaktörü İbrahim El Sayah, Ed-Diyar Gazetesi Haber Şefi Hanna Eyub, El Enver Gazetesi Redaktörü Eyub Kkaddaj ile LBC TV Prodüktörü Neriman Şelala ve aynı televizyonun kameramanı Samir Mussall bulunuyordu.

 


Devamını Göster »
Gazetecilerin Ankara’da bulunduğu sırada Lübnan’da hükümet krizinin patlak vermesi, heyetin programına da yansıdı. Gazeteciler, Ankara’nın Lübnan’daki krize yaklaşımını öğrenmek ve çalıştıkları medya kuruluşlarına duyurmak konusuna yoğunlaştı.

Heyetin görüştüğü isimler arasında bulunan Cumhurbaşkanı Dış İşleri Danışmanı Erşat Hürmüzlü, Türkiye’nin Lübnan’a ve genel olarak Orta Doğu’ya bakışını özetlerken, görüşmeyi ertesi gün Es-Safir gazetesinde aktaran Halil Harb’ın ifadesiyle Türkiye’nin hiçbir zaman “karamsar düşünmediği”, meselelere “hep olumlu” açıdan yaklaştığı mesajını verdi.

Heyetin temaslarda bulunduğu TBMM Lübnan Dostluk Grubu Başkanı Şanlıurfa Milletvekili Abdurrahman Kurt ise, Türkiye’nin Lübnan’ın iç işlerine hiçbir zaman müdahale etmeyeceğini, sorunun çözümünün Lübnanlıların elinde olduğunu, ancak Türkiye’nin ülkenin ve bölgenin istikrarı için elinden geleni yapacağını söyledi.

Avrupa Birliği Genel Sekreterliğini ziyaret eden heyete, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine bakışını ve karşılaştığı sorunları aktaran Genel Sekreter Yardımcısı Burak Erdenir; Türkiye’nin AB’nin yardımı olmadan, ekonomik, sosyal ve siyasi açıdan çok geliştiğini ifade etti. Türkiye’nin nihai amacının AB’ye üye olmak olduğunun altını çizen Erdenir, AB sürecinin, Türkiye’nin demokratikleşmesine ve AB standartlarına uyum sağlamasına katkı sağladığına değindi.

AK Parti Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Emin Önen, Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Canan Kalsın ve AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Danışmanı Sema Özdemir ile de görüşen heyet, AK Parti’nin Lübnan’a bakışı konusunda bilgi aldı.

Heyetin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını ziyaretinde ise Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’da uyguladıkları belediyecilik anlayışı konusunda heyete bilgiler verdi.

Lübnanlı gazeteciler İstanbul ziyaretinde, Koordinatörlüğümüzün gerçekleştirdiği Devlet Bakanı Faruk Çelik’in Dolmabahçe Çalışma Ofisinde yabancı basına yönelik olarak düzenlediği basın toplantısına katıldı. Heyet burada Bakan Çelik’in “demokratikleşme ve açılım politikaları” konusunda verdiği bilgileri dinleme fırsatı buldu.

Daha sonra, TRT Türk’ün Lübnan’daki krizi değerlendiren programına konuk olan Lübnanlı heyetteki bazı gazeteciler, Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’la birlikte düzenlediği basın toplantısını yerinde izledi.

Heyetin Türkiye gezisi, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Ayasofya ve Kapalıçarşı gibi turistik mekanları ziyaretle sona erdi.