EN

İspanyol Gazeteci Heyeti 28 Şubat-6 Mart Tarihleri Arasında Türkiye’deydi


Koordinatörlüğümüzün Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği “Gazeteci Heyetleri” programının Mart ayı konukları, İspanya’nın önde gelen basın kuruluşlarına mensup gazeteciler oldu.


Devamını Göster »
 
28 Şubat 2011 Pazartesi günü Ankara’ya gelen, 6 Mart 2011 tarihinde ülkemizden ayrılan ve 7 kişiden oluşan basın heyetinde El Mundo Gazetesi’nden Francisco Herranz, El Pais’ten Juan Carlos Sanz, RNE’den Juan Tato Suarez, Cadena SER’den Rafael Panadero Carlavilla, El Periodico de Catalunya’dan Montse Martinez, ABC’den Borja Bergareche ve EFE’den Ingrid Klintborn yer aldı.

İspanyol heyet, yoğun programına Anadolu Ajansı ziyaretiyle başladı. Anadolu Ajansı Haber Yayın Daire Başkanı Ömer Dişbudak tarafından kabul edilen gazeteciler, ajansın kuruluşu ve işleyişi hakkında bilgi aldı.

Basın heyetinin ikinci durağı ise Dışişleri Bakanlığı oldu. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ayşe Sezgin ile görüşen gazeteciler, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik süreci, Türkiye’nin karşılaştığı sıkıntılar ve gerçekleştirdiği reformlar kapsamında hayata geçirdiği düzenlemeler hakkında bilgi aldı.

İspanyol gazeteciler daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Prof.Dr.Mehmet Paçacı ile görüştü. 3 Mart akşamına kadar çalışmalarını Ankara’da sürdüren basın heyeti ayrıca, ABGS Genel Sekreter Yardımcısı Burak Erdenir, Devlet Bakanı Prof.Dr.Mehmet Aydın, TBMM İspanya Dostluk Grubu Başkanı Afif Demirkıran, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve Ak Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Canan Aksın tarafından kabul edildi.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın gazetecilere Tunus, Libya, Mısır ve Arap-İsrail ilişkileri ve Medeniyetler İttifakı Projesi konusunda bilgi verirken, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılasındaki artışı, bütçe açığını, bankacılık sistemini ve bu alanda yapılan reformları anlattı.

İspanyol heyet Ankara’daki son gününde, USAK’ta “Türkiye’de think-tank kuruluşları, Türkiye-AB ilişkileri, Türkiye-İspanya ilişkileri ve Orta Doğu’da yaşanan son gelişmelere yaklaşımlar” konulu bir panele katıldı ve İspanya Büyükelçiliğinde yemek yedi.

3 Mart Perşembe akşamı İstanbul’a geçen gazeteciler, Cuma günü Bilgi Üniversitesini ziyaret edip Cemal Bali Akal ile görüştü; Star Gazetesi ve Kanal 24’te gazetecilerle buluştu, MÜSİAD’ı ziyaret etti ve şehir turu yaptı.

Basın heyetini ABGS İstanbul Ofisinde kabul eden Avrupa Birliğinden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin AB sürecinin 1959´da üyelik için ilk başvuruyla başladığını ve Türkiye´nin 1960´lardan bu yana Gümrük Birliği içinde yer aldığını belirtti. Bugüne kadar Türkiye´nin 32 fasıldan 13´ünü açtığını, diğer fasılların çoğunu politik sebeplerden dolayı açamadığını dile getiren BAĞIŞ, bu tutumun işleri zorlaştırdığını, buna rağmen hükümet olarak Türkiye ile Avrupa´yı bir araya getirmeye çalıştıklarını belirtti.

BASIN YANSIMALARI
Anadolu Ajansı
01.03.2011
İspanyol Basın Heyeti Anadolu Ajansını Ziyaret Etti.

İspanya´nın önde gelen yayın kuruluşlarına mensup basın heyeti Anadolu Ajansını ziyaret etti.

Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün ve Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünün işbirliğinde Ankara´da bulunan heyet, Anadolu Ajansı Haber Yayın Daire Başkanı Ömer Dişbudak tarafından kabul edildi.

Anadolu Ajansı´nın kuruluşu ve işleyişi hakkında bilgilendirilen heyet, haftasonu İstanbul´da temaslarda bulunacak.