EN

İranlı Gazeteciler, Şeb-i Arus Törenlerine Katıldı


Koordinatörlüğümüzün davetlisi olarak Türkiye´ye gelen İranlı gazeteci heyeti, Ankara, Konya ve İstanbul´u ziyaret etti. Konya´da düzenlenen Mevlana´yı anma etkinlikleri vesilesi ile 13-19 Aralık 2010 tarihleri arasında Türkiye´de bulunan heyette, Ekonomi Dünyası Dış Politaka Muhabiri Mecid Ezazi, Hemşehri Gazetesi Siyasi Departman Başkanı Seyid Abbas Sıddık Lojmani, Mehr Haber Ajansı Siyasi Bölüm Başkanı Hüseyin Kajı, Arya Haber Ajansı Dış Politika Muhabiri Muhammed Ali Basijed, Fars Haber Ajansı-Kültür Bölümü Başkanı Behzad Şahbazi, Isna Haber Ajansı´ndan Hamide Safamaneş, İran Gazetesi Muhabiri Lida Fakri, Jamejam Gazetesi Muhabiri Katayonn Mafi ve Risalet Gazetesi Muhabiri Muhammed Devami bulunuyordu.
 


Devamını Göster »
Programın ilk gününde Ankara´da Koordinatörlüğümüzü ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünü (BYEGM) ziyaret eden İran heyeti, Koordinatörümüz İbrahim Kalın ve BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya ile bir araya geldi. İbrahim Kalın, görüşmede, Türkiye-İran ilişkilerinin çok eski yıllara dayandığını ve iki ülke halkını birleştiren çok sayıda unsur ve ortak değerin bulunduğunu söyledi. Son yıllarda, Türkiye ve İran arasında özellikle ekonomik ve ticari ilişkilerin büyük gelişme kaydettiğini ifade eden Kalın, basın alanında da ilişkilerin gelişmesi gerektiğini belirterek, her iki kamuoyunun da birbirleri hakkındaki haberleri doğrudan almasının önemine işaret etti.

Murat Karakaya ise, iki ülke halkları arasındaki karşılıklı anlayış ve kardeşliğin daha da gelişmesini ümit ettiğini kaydederek Türk hükümetinin bölgeye yönelik benimsediği dış politikanın olumlu sonuçlar verdiğinin altını çizdi.

Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyonu başkanlığını yürüten Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ile de bir araya gelen heyet, Türkiye ile İran arasındaki ekonomik ilişkiler konusunda bilgi aldı. İki ülkenin satın alma gücü paritesi ile milli gelirlerinin toplamının 1,5 trilyon doları aştığına işaret eden Yılmaz, tüm bunlara karşın, Türkiye ile İran´ın sahip olduğu potansiyelin tam olarak kullanıldığını söylemenin zor olduğunu belirtti. Yılmaz, “Önümüzdeki 5 yıl içinde ticaret hacmimizi 10 milyar dolardan 30 milyar dolar hacme çıkarmamız lazım. İki ülke ekonomisinin büyüklüğü düşünüldüğünde bu hiç de başarılmayacak bir hedef değil´´ dedi.

TBMM´de Türkiye-İran Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Batman Milletvekili Ahmet İnal´ı ziyaret eden İranlı gazeteciler, İnal´dan iki ülke arasındaki ilişkilere dair gözlemlerini dinleme fırsatı buldu. İnal "İki ülke halkı, manevi kardeşlik yanında, sanayi, turizm ve ticaret alanlarında da birbirlerine katkı sunuyor" dedi.

İranlı heyet daha sonra Ak Parti Genel Merkezinde AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve Şanlıurfa Milletvekili A. Emin Önen ile bir araya geldi. Önen, Orta Doğu’da son zamanlarda vuku bulan gelişmelere Türkiye’nin kayıtsız kalamayacağını, Türk dış politikasının komşularıyla "sıfır sorun" anlayışıyla sürdüğünü, yıllardır süregelen sorunların aşıldığını ifade ederek, Türkiye’de eksen kayması gibi bir durumun yaşanmadığını; aksine Türkiye´nin kendi eksenine oturduğunu belirtti.

Stratejik Düşünce Enstitüsünde de temaslarla bulunan İranlı gazeteci heyetine Enstitü Başkanı Prof.Dr.Yasin Aktay tarafından bilgi verildi. Aktay, düşünce kuruluşlarının son zamanlarda ülke yönetimine ciddi anlamda katkıda bulunduğu ifade ederek, Türkiye’de siyasi ve sosyal sorunlara çözüm arayışı konusunda çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Heyet Anadolu Ajansı ve TRT´yi ziyaret ederek bu iki kurumun çalışmaları konusunda bilgi aldı.

Konya´da Mevlana’nın türbesini ziyaret eden İranlı gazeteci heyeti, Konya Gazeteciler Cemiyeti ile Konya Organize Sanayi Bölgesine ziyaretlerde bulundu. Mevlana’yı anma törenlerine katılan konuk heyet, burada Ahmet Özhan konseri ve sema gösterilerini izledi.

İranlı gazeteci heyeti İstanbul´da ise Zaman Gazetesi ve Cihan Haber Ajansının yanı sıra Yeni Şafak Gazetesini de ziyaret ederek, sözkonusu basın kuruluşlarının çalışmaları konusunda bilgi aldı.

İstanbul´da Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Başkanlığı tarafından ağırlanan ve Tahran ile İstanbul belediyeleri arasındaki ilişkiler konusunda bilgilendirilen heyet ayrıca TRT TÜRK televizyonunda Türkiye-İran ilişkilerini konu alan bir programa da katıldı.