EN

Gazeteci Programlarının Mart Ayı Konuğu Afrikalı Gazeteciler Oldu


Nijer, Gabon, Senegal ve Kenya´dan gelen 21 gazeteci, düzenli faaliyetlerimizden "Gazeteci Heyetleri" programı kapsamında Türkiye´deydi. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile işbirliği ile düzenlenen programda, Afrikalı gazeteciler bir hafta boyunca çeşitli kurumları ziyaret etti ve görüşmeler yaptı. Heyet, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından da kabul edildi.


Devamını Göster »
Başbakan Erdoğan´ın Ocak ayında ziyaret ettiği Nijer, Gabon ve Senegal´e ek olarak Kenya´dan da davet edilen gazeteciler, 25-31 Mart 2013 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul´da birçok ziyaret ve görüşme gerçekleştirdi.

Programlarına, 26 Mart Salı günü dört önemli görüşme ile başlayan Afrika Heyeti, öncelikle Ankara´da Koordinatörlüğümüzü ziyaret ederek Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi’den Türkiye-Afrika ilişkileri konusunda bilgi aldı. Türkiye´nin Afrika açılımını değerlendiren Haşimi, "Afrika´daki adaletsizlikler ve sosyo-ekonomik sorunlar, küresel sistemdeki yapısal çatlağın yansımasıdır" diye konuştu.

Daha sonra Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın ile bir araya gelen heyet, Ankara’daki ziyaretlerini Dışişleri Bakanlığı Afrika Masasından Daire Başkanı Olgan Bekay ve Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Prof.Dr. Mehmet Paçacı ile sürdürdü.

Programın ikinci gününde BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya tarafından kabul edilen basın heyeti, daha sonra Anadolu Ajansını ziyaret ederek Genel Müdür Kemal Öztürk ve Dış Haberler Editörü Yusuf Kaya´dan bilgi aldı. Afrikalı basın mensupları, TİKA ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Yusuf Müftüoğlu ile görüştü.

Afrikalı gazeteciler programın üçüncü gününde, hazırladıkları belgesel ve televizyon programları için çekimler yaptı. Öğle saatlerinde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından kabul edilen heyet, daha sonra Gabon-Kenya-Nijer-Senegal Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanları ile görüşmak üzere TBMM´ye geçti.

29 Mart Cuma günü temaslarına İstanbul’da devam eden basın heyeti, Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonunu (TUSKON) ziyaret ederek yetkililerle görüştü. Sonrasında TRT Arapça kanalını ziyaret eden ve Koordinatör Kamil Kayalı´dan kuruma dair bilgi alan gazeteciler, programa İstanbul Büyükşehir Belediyesi ziyareti ile devam etti.

Programın son gününde Hürriyet gazetesini ziyaret eden ve editörlerden gazetenin ve internet sitesinin işleyişine dair bilgi alan konuklar, İstanbul´da tarihi ve kültürel mekanları da gezdi.

Heyette Nijer´den 6, Gabon´dan 6, Senegal´den 7 ve Kenya´dan 2 üst düzey gazeteci yer aldı.
 
BASIN YANSIMALARI

ANADOLU AJANSI
27.03.2013

Afrika´nın farklı ülkelerinden gelen 21 kişilik gazeteci heyeti, Anadolu Ajansı´nın 2020 vizyonu ile ilgili bilgi aldı.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü´nün (KDK), “Gazeteci Heyetleri Programı” çerçevesinde 25-31 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek ziyaretler için Türkiye´ye davet edilen heyet, Anadolu Ajansı´nı ziyaret etti.

Kenya, Gabon, Senegal ve Nijer´den gelen gazetecilere, AA´nın 2020 hedefi ile ilgili Dış Haberler Editör Yardımcısı Yusuf Kaya tarafından sunum yapıldı.

Kaya, AA´nın şimdilik 5 dilde yayın yaptığını ancak 2020´ye kadar sayıyı 11´e çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. 2020´de ilk 5 haber ajansı içerisine girmeyi amaçladıklarını söyleyen Kaya, AA´nın küresel bir oyuncu olacağını sözlerine ekledi.

Kaya´dan sonra AA Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek, Afrikalı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tek, bir gazetecinin, ´´AA olarak başarınızın sırrı nedir´´ sorusuna, Türkiye´nin son yıllarda yıldızının parladığını, dolayısıyla bu başarının AA´ya da yansıdığı cevabını verdi.

Tek, heyette yer alan gazetecilerin, batılı ajansların Afrika´da sahip olduğu kötü ünün tersine Türkiye´nin Osmanlı sayesinde kıtada itibar sahibi olduğu yorumu üzerine ise Türkiye´nin ve AA´nın şu an bir uyanış halinde olan Afrika´nın da sesi olacağına ve bu güvenin suiistimal edilmeyeceğine dikkati çekti.

AA Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Öztürk de, heyet üyeleri ile bir süre görüşerek, Anadolu Ajansı ile ilgili bilgi verdi.

Nijer, Gabon, Kenya ve Senegal´den 21 medya temsilcisinin katıldığı program, hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

ANA HABER YORUM
27.03.2013
AFRİKALI GAZETECİ HEYETİNDEN AA´YA ZİYARET
www.anahaberyorum.com/turkiye/afrikali-gazetecilerden-aaya-ziyaret-h25042.html

ANADOLU AJANSI
28.03.2013

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 21. yüzyılda her geçen gün yıldızı parlayacak yerin Afrika olduğunu belirterek, ´´Afrika´da, Afrika insanlarında bu potansiyeli görüyoruz´´ dedi.

Bozdağ, Başbakanlık Merkez Bina´da Batı Afrikalı 20 gazeteciden oluşan heyeti kabul etti. Afrika´nın gelişmesine yönelik çalışmaları artırdıklarını, Türkiye´de 2005 yılında ´´Afrika Yılı´´ ilan edildiğini anlatan Bozdağ, Türkiye ile Afrika Birliği´nin stratejik ortaklığının devam ettiğini hatırlattı.

Türkiye´nin Afrika´nın her ülkesine büyükelçilik açma konusunda karar aldığını söyleyen Bozdağ, bu doğrultuda 2002´de 12 olan büyükelçilik sayısının 34´e çıkarıldığını, bunu 40´a yükseltmeyi amaçladıklarını belirtti.

Afrika ülkelerinin de Türkiye´de büyükelçilik açmak için çalıştıklarını, son olarak Kamerun´un Türkiye´de büyükelçilik açma kararı aldığını dile getiren Bozdağ, ´´Birbirimizi hem iyi tanımamız hem ilişkileri daha ileri noktalara taşımamız için bunlar son derece önemli´´ dedi.

Bozdağ, eğitim, sağlık, para yönetimi, ekonomi gibi alanlarda yapılan ortak çalışmaların, önemli faydalar sağladığını vurguladı.

Afrika´nın bulunduğu yerden daha ileri konumda olması gerektiğini belirten Bozdağ, Afrika´nın en büyük zenginliğinin insanları olduğunu dile getirdi. Bozdağ, Afrika´nın insan potansiyeline değer verildiğinde, yer altındaki zenginliklerinin servete dönüşeceğini belirterek, ´´21. yüzyılda her geçen gün yıldızı parlayacak yer Afrika´dır. Afrika´da, Afrika insanlarında bu potansiyeli görüyoruz´´ diye konuştu.

-´´Vicdani nedenlerle biz oradayız´´-

Türkiye Afrika ilişkilerinin ekonomik boyutunun önemine dikkati çeken Bozdağ, Afrika´da yatırım yapan birçok Türk iş adamı olduğunu söyledi. Bozdağ, çok sayıda Afrikalı öğrencinin Türkiye´de okuduğunu belirterek, Somali´den de 500 öğrencinin eğitim için Türkiye´ye getirildiğini anlattı.

´´Türkiye´nin Afrika´da ne işi var´´ şeklinde sorularla karşılaştıklarını belirten Bozdağ, ´´İnsani nedenlerle, vicdani nedenlerle biz oradayız. Oradaki sıkıntıları görünce bizim milletimizin büyük bir üzüntüsü oluyor. Hükümet olarak bizim bu üzüntüyü giderici adımlar atmamız lazım´´ ifadesini kullandı.

İmkan olduğu sürece imkanı olmayanlarla paylaşmanın önemine inandıklarını vurgulayan Bozdağ, şöyle devam etti:´´Bir tarafta açlık, bir tarafta yokluk, bir tarafta sefalet, bir tarafta kıtlık varken, öbür tarafta servet üstüne servet, öbür tarafta her türlü lüks, her türlü zenginlik olursa dünyada adalet, huzur, güvenlik olmaz. Biz huzurun güvenliğin barışın da bu imkanların paylaşılmasından geçtiğine inanıyoruz. Türkiye olarak imkanlarımız nispetinde bunun dünyanın her yerinde olabilmesi için elimizden gelenleri yapmaya gayret ediyoruz.´´

-´´Güçlü bir Afrika dünyada pek çok dengenin de yerine oturmasına katkı sağlar´´-

Somali´ye gönderilen yardımların yüzde 95´inin vatandaşların yardımları olduğuna dikkati çeken Bozdağ, milletin verdiği paranın doğru şekilde yerine ulaştırılması için Hükümet olarak Somali Hükümeti ile iş birliği yaptıklarını bildirdi.

Türkiye´nin imkanlarını Afrika´ya ulaştırmaya devam ettiğini söyleyen Bozdağ, şunları kaydetti: ´´Türkiye´nin orada olmasının tek nedeni insanidir, vicdanidir. Çünkü güçlü, ayakları üzerinde duran, yer altı ve yer üstü zenginliklerini sadece kendi menfaatleri için kullanan ve başka ülkelere de imkanları ölçüsünde yardım eden bir Afrika´nın olması, dünyanın dengesi bakımından da siyasal ve diğer alanlardaki huzuru bakımından da çok önemli. Yani güçlü bir Afrika dünyada pek çok dengenin de yerine oturmasına katkı sağlar.´´

MECLİS HABER
28.03.2013
AFRİKALI GAZETECİ HEYETİ TBMM´DE…
www.meclishaber.gov.tr/develop/owa/haber_portal.aciklama

INFOSPLUSGABON.COM
Fidele Biteghe, Gabon
27.03.2013
AFRİKA-TÜRKİYE İŞBİRLİĞİ: TÜRKİYE AFRİKA’YI FETHEDİYOR


Afrika kıtasından yirmi kadar gazeteci, önümüzdeki kasım ayında yapılacak olan Türkiye-Afrika forumundan önce Türkiye’ye bir ziyarette bulundular. Bu görüşme, Türkiye’nin dış politikasının yaygınlaştırılması çerçevesinde, Afrika medya patronlarının ve gazetecilerinin daha önce Senegal ve Türkiye’de gerçekleşen iki buluşmasının devamı niteliğinde.

Türk hükümeti ve Afrika Medya İnisiyatifi cemiyeti arasında yapılan bu ortaklık kapsamında, Nijer Gabon ve Senegal’den gelen 18 kamu veya özel medya temsilcisi, 25-31 Mart tarihleri arasında, Asya ve Avrupa arasında bulunan, 75 milyon nüfusa sahip ve gerek politik gerekse ekonomik alanda değişim gösteren bu demokratik ülke Türkiye’nin siyasi başkenti Ankara ve ekonomik başkenti İstanbul’da, bazı yetkililerle bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından mevzu bahis ülkelerdeki Türk temsilciliklerinin işbirliği ile organize edilen Afrikalı medya mensubu heyetinin ziyareti, Türk Başbakanının sene başında Gabon, Nijer ve Senegal’e yaptığı ziyaretlerin devamında geldi.

Davet edilen Afrikalı gazeteciler, yeni Türk politikasının Afrika ve dünya vizyonunun tanıtım elçiliği görevini üstlenmek üzere eski Osmanlı İmparatorluğundan (Türkiyeli yetkililer kastedilmektedir) birçok yetkili ile görüştü. Bu görüşmeler Afrika’daki Türk “hücumu” olarak nitelendiriliyor zira bu yılın Ekim ayının ilk haftasında Afrika ve Türkiye’yi daha iyi tanımak ve deneyimleri paylaşmak üzere Ankara’da, ekonomik, kültürel ve medya içerikli bir zirve düzenleniyor.

Afrikalı heyetin görüşme gerçekleştirdiği Türk yetkililer arasında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da yer alıyordu. Türk devlet adamı ile olan görüşme de, gazetecilerin ilk günden beri gerçekleştirdiği ziyaretlerle aynı çizgideydi. Türkiye’nin Afrika kıtasına verdiği önemi Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinasyonu Başkanı Cemalettin Haşimi de dile getirdi.

Türk yetkililer için Afrika parlayan bir kıta. Dışişleri Bakanlığında Afrika masası yetkililerinden Olgan Bekay, dünyada hak ettiği yeri almak için gençliği ve diğer tüm potansiyelleri ile kara kıtanın yardımı hak ettiğini söyledi.

Türk Başbakanının Gabon parlamentosundaki sözlerini tekrar eden Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın, “gelişmekte olan ülke” kavramının, “gelişmesine izin vermediğimiz ülke” şeklinde değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Kalın Türkiye’nin tutumunu anlatırken, kendi görüşlerini empoze etmeden ve karşılığında hiçbir yardım beklemeden tıpkı dünyanın geri kalanında olduğu gibi karşılıklı saygı esasına dayanan bir işbirliği kurulması gerektiğini söyledi.

Bununla birlikte gazeteciler, özellikle ekonomi alanında bu temennin gerçekleşmesini herkesin kazan-kazan rolünü oynamasını arzu ettiklerini dile getirdiler. Dışişlerinin yetkilileri kazan-kazan politikası olması gerektiğini onayladılar. Gazeteciler şunu anladı ki Türkiye’nin gerçekten’de kendini Afrika kıtasında tanıtmaya ihtiyacı var. Türkiye, demokratik, Devlet ve din işlerini birbirinden ayırmayı başarmış laik Müslüman bir ülke.

Afrikalı gazetecileri ağırlayan Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdür Mehmet Paçacı, Türk halkının yüzde 99’unun Müslüman olduğunu, çocukların ilkokul yaşlarında dini bilgiler aldığını hatta diğer dinleri de öğrendiğini belirtti. Ayrıca devlet, halkının dinî vecibelerini yerine getirmeyi zorunlu kılmıyor. Bu her Türk vatandaşına istediği dine mensup olma özgürlüğü tanıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı devlet tarafından finanse ediliyor ve yaklaşık 120 bin çalışanı var. Çalışanlardan bazıları Avrupa, Asya ve Amerika’daki Türk toplumlarına, imam olarak gönderiliyor. Başkanlığın Büyükelçiliklerde ve Konsolosluklarda, barış için çalışmalarda bulunmak üzere dini işlerden ve kültürel ilişkilerden sorumu görev yapan 50 kadar temsilcisi bulunuyor.

LESOLEIL.SN
Mamadou Gueye, Senegal
27.03.2013
TÜRKİYE, AFRİKA İLE ORTAKLIĞINI ARTIRMAK İSTİYOR


Avrupa´nın altıncı, dünyanın 15´inci güçlü ülkesi olan ve nüfuzu gitgide artan Türkiye, Kara Kıta´nın stratejik ortağı gibi davranıyor. Yetkililer, karşılıklı anlayış ve gelişmeye dayalı bir "kazan kazan" iş birliği geliştirmek istiyor.

Senegal´e yaptığı ziyaret sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye açısından Afrika´nın "21. yüzyılın stratejik iş birliğinde öncelikli bölge" olduğunu söyledi. Türk yetkililer, dün, Kara Kıta´yla ortaklıklarını artırma ve güçlendirme isteklerini yeniden dile getirdi.

Senegal, Gabon ve Nijer´den gelen gazetecilerle yaptığı bir görüşme sırasında Türkiye Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü Cemalettin Haşimi, "Türkiye, geçmişte, Afrika´da neredeyse yoktu. Bugün, bu Kıta ile olan iş birliğimizi artırmak istiyoruz." dedi.

Bu ilgi, siyasi planda son yıllarda Kıta´da çok sayıda büyükelçiliğin açılmasıyla kendini gösterdi. 2009´a kadar Türkiye´nin 12 temsilciliği ve büyükelçiliği vardı. Dışişleri Bakanlığı Doğu Afrika Genel Müdür Yardımcısı Sedef Yavuzalp´e göre 2012´de bu sayı 32´ye çıktı ve Türk yetkililer, bu sayıyı yılsonuna kadar 34´e çıkarmayı planlıyor.

Bu yetkililer, Türkiye ile Kıta arasındaki ilişkilerin dinamizminden -ki bu, Afrikalı ile Türk iş adamları ve yöneticiler arasında üst düzey görüşmelerin artmasıyla kendini gösteriyor- memnuniyet duyuyor. Kamerun Cumhurbaşkanı hâlihazırda Türkiye´de bulunuyor. Türkiye-Afrika zirvesinin önümüzdeki ekim ayında -tarih belli değil- yapılacağı duyuruldu.

Ekonomik alanda ticarî mübadeleler son yıllarda önemli artış gösterdi. Sedef Yavuzalp, ticaret hacminin 2012´de 200 milyar dolara ulaştığını söylüyor. Etiyopya ve Güney Afrika gibi ülkeler başı çekiyor. 2011´de Türkiye Etiyopya´ya 3,2 milyar dolar, Güney Afrika´ya 500 milyon dolar, Sudan´a 160 milyon dolar ve Nijerya´ya da 11 milyon dolar yatırım yaptı.

Türk Hava Yolları, bu ilişkilerin geliştirilmesinde önemli rol oynuyor. Kıtaya uçuşlarını artırdı. Bu şirket, 23 ülkeye 30 hatta hizmet veriyor. Sedef Yavuzalp hedefin bu sayıyı 40´a yükseltmek olduğunu söylüyor.

Eğitim sektöründe Türkiye, Afrika´da mevcut. Türkler, birçok ülkede çok sayıda okul açtı. Afrikalı öğrencilere çok sayıda burs veriyor. Cemalettin Haşimi, 2013-2014 için bin bursluk bir program olacağını duyurdu. Haşimi, iki kamu üniversitesinin, derslerin kıta profesörleri tarafından verileceği Afrika üzerine programlar hazırladığını söyledi. Afrika hakkındaki araştırma konuları, Türk hükûmeti tarafından finanse ediliyor.

Barışın ve insani yardımın sürdürülmesinde Türkiye aktif durumda. BM Güvenlik Konseyi daimi olmayan üyesi olarak Türkiye, iç savaşla yıpranan Somali´deki durum konusunda konuşma yapmıştı. Özellikle Batı medyasında dolaşan olumsuz klişelere rağmen İbrahim Kalın, Afrika´nın oluşum hâlinde bir kıta olduğu kanısında. Kalın, "Afrika, dünyanın yükselen yıldızı. Milletler arasında aktif bir rol oynamaya başlıyor. 21. yüzyılın ikinci yarısında kendisini daha da gösterecektir." diyor. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 2013 için ilk ziyaretlerini Kara Kıta’ya ayırmıştı. Ocak’ta Gabon´a, Senegal´e ve Nijer´e gitti. Ancak bu ortaklıkta Türk yetkililer, iki tarafın da yararına olan bir iş birliği kurmanın gerekliliği konusu üzerinde durdu. Bu iş birliği, karşılıklı anlayış ve gelişmeye dayalı. Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın, "Hedefimiz kazan kazan ortaklığı kurmak." dedi. Bu konuda Kalın, Türkiye´nin diplomasi yoluyla sıkıntılara karşı eylemler geliştirmek istediğini açıkladı. Cemalettin Haşimi, "Bu dil, Afrika´nın yararına olacak." dedi. Son 10 yılda Türkiye olağanüstü ekonomik gelişme gösterdi. Bu ülke, Avrupa´nın altıncı, dünyanın 15´inci ekonomik gücü durumunda. Ankara gibi şehirler şekil değiştirdi. Siyasetin ve yönetimin başkenti şantiye oldu. Binalar mantar gibi bitiyor. Şehrin hemen her yerinde kavşaklar inşa ediliyor.

LESOLEİL.SN
Mamadou Gueye, Senegal
28.03.2013
YETİMLERE SAHİP ÇIKILIYOR: TÜRKİYE DAKAR’DA YETİMHANE İNŞA EDECEK


Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Orta Doğu ve Afrika Masası Şefi Dr. Enver Arpa, kurumun Dakar´da bir yetimhane inşa edeceğini bildirdi. Gabon, Nijer ve Senegalli gazetecilerle görüşen Arpa, "Afrika, sağlık alanında ve sosyal alanda altyapı eksikliği yaşıyor. Gabon ve Nijer´de akil kadınlar eğitim merkezleri kuracağız. Senegal´de ise bir yetimhane inşa edeceğiz." dedi.

Söz konusu finansman, Dakar´da Cheikh Anta Diop Üniversitesi bünyesinde kardiyoloji, röntgen, gastroentoloji ve daha birçok alanda hizmet veren bir sağlık merkezi kuran Türkiye´nin, Senegal´e verdiği desteği bir kez daha kanıtlıyor.

Orta Doğu ve Afrika Masası Şefine göre TİKA tarafından finanse edilen projeleri, bu projelerden istifade eden devletler kendileri belirliyor. Arpa, "TİKA, Afrika´daki projeleri ülkelerin önceliklerine göre finanse ediyor." şeklinde konuştu. TİKA´nın öncelikli faaliyetleri arasında tarım, hayvancılık, sağlık ve toplumun içme suyuna erişebilirliği olduğunu söyleyen Dr. Enver Arpa, Türkiye´nin bütün deneyimlerini Afrika ülkelerinin hizmetine sunmaya hazır olduğunu belirtti. Arpa, konuşmasında, Türk yetkililerin müşterek fayda ortaklığı kurma arzusundan da bahsetti. Orta Doğu ve Afrika Masası Şefi, "Karşılıklı saygı kapsamında Türkiye ile Afrika arasında iş birliğini artırmayı arzu ediyoruz çünkü Afrikalıların kalbinde yer edinmek istiyoruz. Dünya bütün halklar için kuruldu ve herkes kendi zenginliklerinden faydalanabilmeli." dedi.

1991 yılında kurulan TİKA’nın faaliyetleri, önceleri Kafkas ülkelerine yönelikti. Bugün TİKA´nın 100 ülkede temsilciliği bulunuyor. 2006 yılında ilk bürolarını Senagal, Sudan ve Etiyopya´da açan TİKA’nın şu anda Afrika kıtasında 11 temsilciliği bulunuyor. Öte yandan 45 Afrika ülkesiyle de ortaklık anlaşması imzaladı. Türkiye´nin Afrika´daki bu güçlü varlığı, Türk yetkililerin ülkelerini Afrika´nın stratejik bir ortağı yapma isteklerinden kaynaklanıyor.


INFOSPLUSGABON.COM
Fidel Biteghe,Gabon
28.03.2013
TÜRKİYE: CUMHURBAŞKANLIĞI KAZAN-KAZAN İŞBİRLİĞİNİ DOĞRULADI


Türkiye, daha önce Somali ve Afrika kıtasının pek çok ülkesinde yaptığı gibi, kendisinden yardım isteyen ülkelere koşulsuz bir şekilde ve dayanışma içinde yardımını götürerek, insana dayalı diplomasi kurmaya kararlı.

Gabon, Nijer ve Senegal´den giderek Ankara ve İstanbul´da bir haftalık bir resmi ziyarette bulunan Afrika basınının 18 yöneticisi, çarşamba günü öğleden sonra Türkiye Cumhurbaşkanlığı Köşkü´nde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül´ün iki danışmanı tarafından kabul edildi.

Türk yetkililer bu ziyareti, Türkiye ve Afrika arasında kazan-kazan konseptine dayalı ortaklıkla ilgili yeni gelişim vizyonlarını tanıtmak amacıyla organize etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül´ün danışmanı Yusuf Müftüoğlu, diplomatik siyasetten sorumlu müdür olan çalışma arkadaşı Umut Deniz eşliğinde davetlilere hoşça vakit geçirmeleri dileğinde bulundu. Müftüoğlu misafirlerini, halen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından yönetilen parlamenter demokrasi biçimi tarafından ağırlanmasının haklı gerekçelerini açıkladı. Gül Türkiye uluslararası alanda daha fazla temsil ediyor ve devlet politikasını gözetim altında tutuyor.

Müftüoğlu´na göre Türk Cumhurbaşkanı, dış siyasete büyük bir etki ediyor. Abdullah Gül´ün bir özelliği şu ki, 2005 yılında parlamento tarafından Cumhurbaşkanı seçilmeden önce dışişleri bakanlığı yapıyordu. 1998 yılında Türkiye´nin Afrika´ya açılma stratejisinin başlamasının ardından 2005 yılı eski Osmanlı İmparatorluğu tarafından "Afrika Yılı" olarak ilan edildi.

Bu dönemden itibaren, Türkiye Afrika Birliği arasındaki ortaklığın 2008’de imzalanan ortaklık belgesiyle tesis edilmesi başta olmak üzere Türkiye-Afrika işbirliği sürecinde önemli gelişmeler yaşandı. Bu diplomatik hamleyle Türkiye-Afrika zirvesinin gerçekleşmesinin ardından işbirliği mekanizması tesis edilmiş, iki yılda bir Bakanlar Konferansı ile denetim sağlanması öngörülmüş ve Afrika’nın gelişmesi ve restorasyonunun hızlandırılması amaçlanmıştır.

İşte tam da bu ilk zirveden sonra Türkiye Afrika ilişkilerinde kazan-kazan konsepti hasıl oldu. Cumhurbaşkanlığı Danışmanları’nın belirttiği üzere 2001 yılında Türkiye Afrika arasındaki ticaret hacmi 750 milyon dolar civarındaydı. 2008 yılında ise bu rakam 7.5 milyar doların üzerine çıkmıştır.
Türkiye’nin yüzyıldan fazladır ilişkilerinin olduğu Afrika’ya açılım isteğini göstermesi açısından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kıtaya 10 resmi ziyaret gerçekleştirmiş olması önemlidir. 2013 başında ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Gabon, Nijer ve Senegal’e ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu bağlamda artık çok sayıda Afrikalı Devlet Başkanının yolu Ankara ve İstanbul’dan geçmektedir.

Bu noktada 2011’de Türkiye’de bulunan ve yetkililerle önemli görüşmelerde bulunan Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba Türkiye’ye yeni bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurmuştur. Türkiye Başbakanı’nın Libreville ziyaretinde kendisine önemli sayıda iş adamı eşlik etmiştir. Gabon Cumhurbaşkanlığı’nın sosyal politikalar bağlamında önem atfettiği toplu konut inşası başta olmak üzere birçok alanda iş sözleşmesi imzalanmış ve bu bağlamda Türk şirketleri Gabon’a yerleşmiştir.

Türkiye’nin Afrika’daki 34 temsilciliğinden biri de Libreville’de bulunuyor. Öte yandan Türkiye’de 21 Afrika ülkesi temsilciliği faaliyetlerini sürdürüyor. Özellikle dünyadaki kalkınma faaliyetlerinin desteklenmesinden sorumlu olan ve Ankara’daki gazeteci heyetinin 27 Mart’ta ziyaret ettiği TİKA aracılığıyla sahadaki yoğun işbirliği devam etmektedir.