EN

Dış Politika Tanıtım Programı, Kahramanmaraşlı Öğrencilerle Başladı


Koordinatörlüğümüzün yeni faaliyetlerinden biri olan Dış Politika Tanıtım Programı kapsamında, 6-8 Aralık 2012 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinden (KSÜ) 30 öğrenci Ankara’ya geldi. Program çerçevesinde öğrenciler, üç gün boyunca Ankara’da çeşitli kurumları ziyaret etti. 


Devamını Göster »
Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) ile Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) katkılarıyla düzenlenen programda, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde öğrenim gören 30 öğrenci kurumların işleyişleri ve Türk dış politikası faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Öğrenciler programlarına 6 Aralık Perşembe günü Başbakanlık ziyareti ile başladı. İlk olarak KDK´ya misafir olan öğrencilere, Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi kamu diplomasisi vizyonu ve KDK faaliyetlerine dair bir sunum yaptı.

Sonrasında Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezine (SAM) ve YTB´yi ziyaret eden öğrenciler, her iki kurumun işleyişine ve faaliyetlerine dair bilgi aldı.

Günün son programı olan düşünce kuruluşları ziyareti kapsamında Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfına (SETA)´ya geçen grup, burada "Yeni Bölge, Yeni İlişkiler: Türkiye ve Libya" başlıklı paneli izledi. SETA Başkanı Taha Özhan´ın moderatörlüğünü yaptığı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Libya Genel Ulusal Kongre Başkanı ve Devlet Başkanı Muhammed Yusuf El-Megarif´in konuşmacı olarak yer aldığı panelde, Orta Doğu´daki gelişmeler, Arap Uyanışı ve iki ülke ilişkileri ele alındı.

"Libya’da demokratik kurumların kök saldığını göreceğiz. Bunun olması için tüm imkanlarımızla Libya´nın yanındayız" diyen Ahmet Davutoğlu, önümüzdeki dönemin Türkiye’nin Libya´yla beraber uluslararası arenada çığır açan işler yaptığı bir dönem olacağını ifade etti. Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Başbakanımızla Libyaya gittiğimizde onbinlerce insan bizi coşkuyla yeni Libya ve Türk bayraklarıyla karşıladılar... Orada tarihin yeniden ayağa kalktığını hissettik. Libya bizim için asla sıradan bir ülke olmadı."

Libya Devlet Başkanı El-Megarif ise Türkiye´nin son 10 yılda gerçekleştirdiği reformlarla tüm bölge ülkelerine örnek olduğunun altını çizdi ve "Ülkemizi yeniden yapılandırırken Türkiye´nin tecrübelerinden yararlanmak, sizi yanımızda görmek istiyoruz." dedi. El-Megarif konuşmasında, İslam İşbirliği Teşkilatının bölgedeki siyasi gelişmelere uygun bir şekilde dönüşümü yakalamak zorunda olduğunu da belirtti.

KSÜ öğrencileri, 7 Aralık Cuma günü programlarına Gençlik ve Spor Bakanlığında başladı. GSB Müsteşarı Hakan Hakyemez ve Müsteşar Yardımcısı Yavuz Çelik, öğrencilere bakanlığın işleyişine ve vizyonuna dair bilgiler verdi.

Ardından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansına (TİKA) geçen öğrenciler, burada Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Yılmaz´dan bilgi aldı. Aynı gün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan Bütçe Komisyonuna konuk olan gençler günün son programında Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünü (BYEGM) ziyaret etti. BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya, öğrencilere kurumun faaaliyetlerine dair bir sunum yaptı.

8 Aralık Cumartesi günü Ankara Turizm İl Müdürlüğünün rehberi eşliğinde şehir gezisi yapan öğrenciler, aynı akşam Kahramanmaraş’a geri döndü.

Üniversite öğrencilerinin, dış politika kurumlarının işleyişini yerinde görmeleri amacıyla düzenlenen programlarla, kısa ve orta vadede Türk dış politikasının gündemine ve kurumsal işleyişine hakim uzmanların yetişmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

Program çerçevesinde önümüzdeki dönemde Van, Erzurum, İzmir, Eskişehir, Trabzon, Kayseri ve Antalya’dan da öğrenci gruplarının Ankara’ya getirilmesi planlanıyor.