EN

II.Dış Politika Çalıştayı Mardin´de Düzenlendi


Mardin, Koordinatörlüğümüz tarafından altı ayda bir düzenlenen "Dış Politika Çalıştayı" serisinin ikincisine ev sahipliği yaptı. Programa, Türkiye´nin dört bir yanından Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi veya ilgili alanlarda bir yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenciler katıldı.
 


Devamını Göster »
KDK öncülüğünde, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) desteğiyle ve Mardin Artuklu Üniversitesi ile SETA Vakfı işbirliğiyle düzenlenen 2. Dış Politika Çalıştayı, Mardin’de başladı. 47 üniversiteden 90 öğrenci ile 50’den fazla akademisyen, uzman, bürokrat ve siyasetçi Mardin Dış Politika Çalıştayında bir araya geldi.

Çalıştayın ilk gününde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Başbakan Başdanışmanı ve Kamu Diplomasisi Koordinatörü İbrahim Kalın, 2010-2012 Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Ak Parti Mardin Milletvekilleri Muammer Güler, Abdurrahim Akdağ, BDP Mardin Milletvekili Erol Dora ve Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu’nun yanısıra Başbakanlık, AB Bakanlığı, YTB ve Tika’dan yetkililer hazır bulundu.

Çalıştay, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Serdar Bedii Omay’ın katılımcıları Türkçe, Arapça ve Süryanice selamlamasıyla başladı. Dış Politika Çalıştayının değişik kurum ve kuruluşları bir araya getirerek büyük bir sinerji yarattığını ifade eden SETA Dış Politika Direktörü Prof. Dr. Talip Küçükcan’ın konuşmasının ardından AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu kürsüye geldi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin ikili ilişkilerini geliştirmek adına tüm dünyada temsilcilikler açtığını vurguladı. Özellikle bugüne kadar ihmal edilen Afrika ve Latin Amerika’da temsilciklerin arttığını söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin dış politika vizyonunun ekonomik ve siyasi ilişkilerine de yansıdığını belirtti. “Komşu ülkelerle % 8 oranında olan dış ticaret hacmimiz, bugün % 32’ye çıktı” diyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin dünyada artan etkinliğine ve nüfuzuna da vurgu yaptı. Çavuşoğlu, “Bugün, dünyada yaşanan anlaşmazlıklarda Türkiye´nin arabulucu olarak tercih edilmesi, ülkemizin güvenilirliğinin kanıtıdır” dedi.

Çavuşoğlu’nun ardından kürsüye gelen Başbakan Başmüşaviri ve Kamu Diplomasisi Koordinatörü İbrahim Kalın konuşmasına, dış politikanın devletlerin diplomasi faaliyetlerinden ibaret olmadığını vurgulayarak başladı. Dış politikayı, “ülkelerin uluslararası sistem içinde kendilerini konumlandırma çabalarının tümü” olarak tanımlayan Kalın, küresel gündemin dört kırılma noktası olduğunu ifade etti. İbrahim Kalın, bu kırılma noktalarının soğuk savaşın sona ermesi, 11 Eylül saldırıları, küresel finans krizi ve Arap baharı olduğunu belirtti. Kalın, Türkiye’nin bu kırılma noktalarına karşı kendini nasıl konumlandırdığını şöyle açıkladı: “Türkiye, soğuk savaşın bitişiyle küreselleşme dalgasını fırsata dönüştürmeyi başardı. 11 Eylül’ün ardından dünyada güvenlikçi siyaset öne çıkarken, Türkiye özgürlük ve demokrasi politikalarını uygulamaya koydu. Enerji bağımlısı bir ülke olduğumuz halde küresel finans krizinden güçlenerek çıktık. Arap baharı konusunda ise Türkiye, en baştan beri ilkeli duruşunu ve halkların yanında kendini konumlandırmasını sürdürdü.”

Doç. Dr. İbrahim Kalın, tarihi ve coğrafyasıyla barışmaya çalışan Türkiye’nin aynı anda birçok ülkeyle eşit mesafede ilişkiler geliştirmeyi başardığını söyledi. “Mevcut uluslararası sisteme alternatif üretilmelidir” diyen Kalın, Dış Politika Çalıştayına da bu çerçevede yaklaşılması gerektiğini ifade etti. İbrahim Kalın, Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü kurulurken, ‘Türkiye´nin dünyaya anlatacağı yeni bir hikayesi var’ düşüncesiyle yola çıktıklarını vurguladı.

Mardin Valisi Turhan Ayvaz’ın hoş geldiniz dileklerinin ardından Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ katılımcılara hitap etti. Bozdağ, Dış Politika Çalıştayları Serisinin Türkiye’nin dış politika vizyonuyla paralel olarak ilerlemesi gerektiğini vurguladı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, etkin bir dış politika izlemek için öncelikle siyasi istikrar ve güçlü iktidar tesis edilmesinin önemine değindi ve “Aksi halde kendi sorunlarıyla boğuşan bir ülke dış politikada uygun hamlelerle adım atamaz. Bugün Türk Dış Politikası salt devletin yürüttüğü bir noktadan, toplumun da katkı sağladığı bir noktaya geldi. Her sivil toplum kuruluşu Türkiye´nin dünyadaki bayrağıdır” dedi. Bozdağ; KDK’nın, YTB’nin, Yunus Emre Vakfının, TİKA, TRT ve Anadolu Ajansının bu çerçevede gerçekleştirdiği hizmetlere değindi. Bozdağ, Türkiye´nin 2011´de yaptığı dış kalkınma yardımının 1 milyar 38 milyon dolara ulaştığını açıkladı.

Türkiye´de devlet ile üniversiteler ve uzmanlar arasındaki ilişkilerin son 10 yılda büyük bir dönüşüm geçirdiğini anlatan Bozdağ, şunları kaydetti: “Buradan çıkacak sonuçlar hem devlet kurumlarına, hem de katılımcılara bir birikim, bir tecrübe olarak geri dönecektir. Değişen Türkiye, her şeyden önce kurumsal yapısını çeşitlendiren, zenginleştiren, iç ve dış politikada vatandaşlarına sunduğu imkanları artıran bir Türkiye olmak zorundadır. Dünya artık iki kutuplu olmaktan çıktığına göre Türkiye´nin de yeni politikalarla yoluna devam etmesi lazım. Bu süreci herkes yakından takip ediyor.´´

Açılış konuşmalarının ardından, “Dış Politikada Araştırma Kurumları ve Üniversiteler” başlıklı birinci oturuma geçildi. İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Talha Köse, SETA Dış Politika Direktörü Prof. Dr. Talip Küçükcan, Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Özcoşar ve Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayın Beril Dedeoğlu; özet olarak Türkiye’de gelişen akademik kültüre ve dış politikaya verilen katkılara değindi.

Çalıştay, “Arap Devrimleri, Türkiye Tecrübesi ve Uluslararası İlişkiler Disiplini” başlıklı ikinci oturumla devam etti. SETA Vakfı Araştırmacısı Dr. Selin Bölme’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumun konuşmacıları ise Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burhan Köroğlu, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersel Aydınlı ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol Akgün oldu.

TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Er, YTB Başkan Yardımcısı Mehmet Köse, İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Hasan Kösebalaban, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Prof. Dr. Sayın Muhittin Ataman ve Anadolu Ajansı Dış Haberler Editör Yardımcısı Hüseyin Köşger’in katıldığı “Dış politikada Kurumsal Aktivizm ve Yenilenme” başlıklı oturumla çalıştayın ilk günü sona erdi.

Çalıştayın ikinci gününde öğrenci ve uzmanlar, çalışma alanlarına göre beş gruba ayrıldı. "Uluslararası Örgütler ve Küresel Düzen", "Ortadoğu Gündemi", "Çatışma Çözümleri", "Dış Politikada Yeni Alanlar ve Kurumlar" ve "Dünyada ve Türkiye’de Kamu Diplomasisi" temalı paralel oturumlar, tüm gün devam etti.

Üçüncü ve son gün ise, direktörlerimizden Cemal Haşimi´nin başkanlığında kapanış oturumu düzenlendi. Çalıştay, paralel oturumlarda seçilen öğrenci temsilcilerinin değerlendirmelerini sunduğu oturumun ardından soru-cevap bölümüyle sona erdi.

 
II. DIŞ POLİTİKA ÇALIŞTAYI PROGRAMI
07-10 Haziran 2012, Mardin
07 Haziran 2012, Perşembe

Otele Giriş ve Kayıtlar

08 Haziran 2012, Cuma

09:00-10:30 Açılış Konuşmaları
Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü
Prof. Dr. Talip Küçükcan, SETA Dış Politika Direktörü
Mevlüt Çavuşoğlu, 2010-2012 AKPM Başkanı, AK Parti Antalya Milletvekili
Doç. Dr. İbrahim Kalın, Başbakan Başmüşaviri, Kamu Diplomasisi Koordinatörü
Turhan Ayvaz, Mardin Valisi
Bekir Bozdağ, Başbakan Yardımcısı

10:40-12:15 Birinci Oturum
DIŞ POLİTİKADA ARAŞTIRMA KURUMLARI VE ÜNİVERSİTELER
Yrd. Doç. Dr. Talha Köse, İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Talip Küçükcan, SETA Dış Politika Direktörü
Doç. Dr. İbrahim Özcoşar, Mardin Artuklu Üniversitesi
Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Galatasaray Üniversitesi

12:15-14:00 Ara ve Öğle Yemeği

14:00-16:00 İkinci Oturum
ARAP DEVRİMLERİ, TÜRKİYE TECRÜBESİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER DİSİPLİNİ
Dr. Selin Bölme, SETA Araştırmacısı
Yrd. Doç. Dr. Burhan Köroğlu, Bahçeşehir Üniversitesi
Doç. Dr. Ersel Aydınlı, Bilkent Üniversitesi
Prof. Dr. Birol Akgün, Konya N. Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı

16:00-16:15 Kahve Arası

16:15-18:15 Üçüncü Oturum
DIŞ POLİTİKADA KURUMSAL AKTİVİZM VE YENİLENME
Süreyya Er, TİKA Başkan Yardımcısı
Mehmet Köse, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı
Yrd. Doç. Dr. Hasan Kösebalaban, İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Muhittin Ataman, Abant İzzet Baysal Üniversitesi

19:30-21:30 Akşam Yemeği

09 Haziran 2012, Cumartesi

Paralel Çalışma Grupları
09:30-11:30 Birinci Oturum
11:30-11:45 Kahve Arası
11:45-13:45 İkinci Oturum
13:45-15:00 Öğle Yemeği
15:00-17:00 Üçüncü Oturum
17:00-22:00 Gezi Programı ve Akşam Yemeği

10 Haziran 2012, Pazar
09:30-11:30 Kapanış ve Değerlendirme
Çalışma Grupları Sonuç Raporları
Öğrenci grup temsilcisi, Uluslararası Örgütler ve Küresel Düzen
Öğrenci grup temsilcisi, Ortadoğu Gündemi
Öğrenci grup temsilcisi, Çatışma Çözümleri
Öğrenci grup temsilcisi, Dış Politikada Yeni Alanlar ve Kurumlar
Öğrenci grup temsilcisi, Dünyada ve Türkiye’de Kamu Diplomasisi

Kapanış Konuşması
Öğrenci Temsilcisi, Mardin Artuklu Üniversitesi

11:30-13:00 Otelden Ayrılış

Paralel Oturumlar:
1. Çalışma Grubu: Uluslararası Örgütler ve Küresel Düzen
Temalar: Küresel siyasi düzen, Bölgesel düzenler, Küresel iktisadi düzen

Moderatörler: Doç. Dr. Hakan Samur, Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi
Doç. Dr. Ersel Aydınlı, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi
Doç. Dr. Ali Resul Usul, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi

2. Çalışma Grubu: Ortadoğu Gündemi
Türkiye ve Arap Uyanışı, Küresel aktörler ve Ortadoğu, Güncel Sorunlar: Mısır ve Suriye

Moderatörler: Yrd. Doç. Dr. Burhan Köroğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Kemal Kirişci, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi
Ufuk Ulutaş, SETA Araştırmacısı
Prof. Dr. Muhittin Ataman, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi

3. Çalışma Grubu: Çatışma Çözümleri
Kuramsal çerçeve, Filistin ve Balkanlar örnekleri

Moderatörler: Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu, Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi
Yrd. Doç. Dr. Talha Köse, İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi
Dr. Selin Bölme, SETA Araştırmacısı
Doç. Dr. Birgül Demirtaş, TOBB ETÜ Öğretim Üyesi

4. Çalışma Grubu: Dış Politikada Yeni Alanlar ve Kurumlar
Yeni kurumlar, insani yardımlar ve Türkiye’nin dış politikası

Moderatörler: Yrd. Doç. Dr. Hasan Kösebalaban, İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Birol Akgün, Konya N. Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı
Mehmet Özkan, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Öğretim Üyesi
(Aynı oturumda, YTB ve TİKA adına faaliyet tanıtımı)

5. Çalışma Grubu: Dünyada ve Türkiye’de Kamu Diplomasisi
Kavramsal çerçeve, dünyada ve Türkiye’de kamu diplomasisi

Moderatörler: Doç. Dr. İbrahim Kalın, Başbakan Başmüşaviri, Kamu Diplomasisi Koordinatörü
Doç. Dr. Murat Çemrek, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, ODTÜ Öğretim Üyesi


BASIN YANSIMALARI

Anadolu Ajansı, SonDakika.com, Haberciniz.com, Samanyoluhaber.com
06.06.2012
Mardin´de "2. Dış Politika Çalıştayı" düzenlenecek

http://www.sondakika.com/haber/haber-mardin-de-2-dis-politika-calistayi-duzenlenecek-3687471/
http://www.haberciniz.biz/mardinde-2.-dis-politika-calistayi-duzenlenecek-1487143h.htm
http://www.samanyoluhaber.com/yerel-haberler/Mardinde-2-Dis-Politika-Calistayi-duzenlenecek/771941/

Zaman Gazetesi, Haberler.com, Haberimport.com, Mansettekiler.com, F5haber.com, Son24haber.com, e-haberajansı.com, Mardin İletişim Gazetesi, MardinAjans.com
06.06.2012
"2. Dış Politika Çalıştayı" Mardin’de başlıyor

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1299311&title=2-dis-politika-calistayi-mardinde-basliyor
http://www.haberler.com/2-dis-politika-calistayi-mardin-de-basliyor-3686956-haberi/
http://www.haberimport.com/haber/2.-dis-politika-calistayi-mardinde-basliyor-94957.htm
http://www.mansettekiler.com/2.-dis-politika-calistayi-mardinde-basliyor-162603h.htm
http://www.f5haber.com/mardin/2-dis-politika-calistayi-mardin-de-basliyor-haberi-129879/
http://www.son24haber.com/2-dis-politika-calistayi-mardinde-basliyor-31929.html
http://www.e-haberajansi.com/2-dis-politika-calistayi-mardinde-basliyor-93140.html
http://www.mardiniletisimgazetesi.com.tr/2-Dis-Politika-Calistayi-Mardinde-basliyor-haberi-233/
http://www.mardinajans.com/Bozdag-Mardine-Geliyor-haberi-503/

Timeturk
06.06.2012
Dış Politika Çalıştayı Mardin’de başlıyor

http://www.timeturk.com/tr/2012/06/06/dis-politika-calistayi-mardin-de-basliyor.html

Diyarbakirsoz.com
07.06.2012
Dış Politika Konuşulacak!

http://www.diyarbakirsoz.com/haber-67799-Dis-politika-konusulacak.html

Anadolu Ajansı, Haberler.com
08.06.2012
"2. Dış Politika Çalıştayı" Mardin’de başladı

http://www.haberler.com/2-dis-politika-calistayi-mardin-de-basladi-3692919-haberi/

Anadolu Ajansı, Sondakika.com, Diyarbakirsoz.com, Medya73.com
08.06.2012
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Mardin’de

http://www.sondakika.com/haber/haber-basbakan-yardimcisi-bozdag-mardin-de-3693814/
http://www.diyarbakirsoz.com/haber-67916-Bozdag-Mardinde.html
http://www.medya73.com/basbakan-yardimcisi-bozdag-mardinde-tarihi-yerleri-gezdi-haberi-963430.html

Anadolu Ajansı, Haberler.com, Stargundem.com
08.06.2012
AA’nın 100. Yıl Hedefleri "2. Dış Politika Çalıştayı"nda Anlatıldı

http://www.haberler.com/aa-nin-100-yil-hedefleri-2-dis-politika-calistayi-3694335-haberi/
http://www.stargundem.com/gundem/1278977-dis-politika-calistayinda-aa-konusuldu.html

Zaman Gazetesi, Haberler.com, Akfikir.com, Showhaber.com
08.06.2012
2. Dış Politika Çalıştayı Mardin’de Başladı

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1300556&title=2-dis-politika-calistayi-mardinde-basladi&haberSayfa=0
http://www.haberler.com/2-dis-politika-calistayi-mardin-de-basladi-3692982-haberi/
http://www.akfikir.com/dis-politika/2-dis-politika-calistayi-mardinde-basladi.htm
http://www.showhaber.com/2-dis-politika-calistayi-mardinde-basladi-572230h.htm

Haber10.com
08.06.2012
2. Dış Politika Çalıştayı

http://www.haber10.com/haber/281725/

Haberler.com, Habermi.com, Medya73.com, Haber3.com
08.06.2012
2. Dış Politikalar Çalıştayı Mardin’de Düzenlendi

http://www.haberler.com/2-dis-politikalar-calistayi-mardin-de-duzenlendi-3693183-haberi/
http://www.habermi.com/2dis-politikalar-calistayi-mardinde-duzenlendi-673195h.html
http://www.medya73.com/2dis-politikalar-calistayi-mardinde-duzenlendi-haberi-963114.html
http://www.haber3.com/2.dis-politikalar-calistayi-mardinde-duzenlendi-1373485h.htm?interstitial=true

Sonhaberler.com
08.06.2012
Bozdağ: "Türkiye Koalisyonlara Mahkum Olmadan Yoluna Devam Etmeli"

http://www.sonhaberler.com/bozdag-turkiye-koalisyonlara-mahkum-olmadan-yoluna-devam-etmeli-95574h.htm

Milliyet Gazetesi
08.06.2012
Bozdağ: "Farklı Diller, Dinler Türkiye’nin Zenginliğidir"

http://siyaset.milliyet.com.tr/bozdag-farkli-diller-dinler-turkiye-nin-zenginligidir-/siyaset/siyasetdetay/08.06.2012/1551147/default.htm

MardinAjans.com
09.06.2012
Dış Politika Mardin’de Konuşuldu

http://www.mardinajans.com/Dis-Politika-Mardinde-Konusuldu-haberi-504/

Today´s Zaman
13.06.2012
Turkish foreign policy: Scrutinizing theory and practice in Mardin
İbrahim Kalın

http://www.todayszaman.com/columnist-283461-turkish-foreign-policy-scrutinizing-theory-and-practice-in-mardin.html

Star Gazetesi
15.06.2012
Dış Politika Çalıştayı
Beril Dedeoğlu

http://www.stargazete.com/yazar/beril-dedeoglu/dunya/dis-politika-calistayi/yazi-609487