EN

"Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü Dış Politika Çalıştayları"nın Birincisi, Konya´da Düzenlendi


Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sürdüren öğrenciler, 23 Aralık Cuma günü itibariyle Konya’da buluştu. Büyük ilgi gören program üç gün boyunca, doktora öğrencilerini dış politikanın farklı alanlarında çalışan akademisyenler ve dış politika yapıcılarıyla bir araya getirdi.


Devamını Göster »
Türk dış politikasının masaya yatırıldığı Dış Politika Çalıştayı serisinin ilki Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Selçuk Üniversitesi Rektörlüğünün inisiyatifinde 23-24-25 Aralık 2011 tarihlerinde Konya’da düzenlendi. Programa Türkiye´nin dört bir yanından Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi veya ilgili alanda bir yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenciler katıldı. Doktora öğrencileri, farklı bakış açılarıyla çalıştaya dinamizm katarken; çalıştay kapsamında düzenlenen panel ve konferanslar büyük ilgi gördü.  

1. Dış Politika Çalıştayının açılış konuşmasını Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel yaptı. Ardından ´Türk Dış Politikasında Değerler ve İlkeler´ konulu oturuma geçildi. Koordinatörümüz İbrahim Kalın, ilk oturumda yaptığı konuşmada dış politikanın sadece devletler arası ve diplomatlar arası ilişkilerden ibaret olmadığının altını çizdi ve şunları kaydetti: "Dış politika, bir devletin dünya sistemi içinde kendini yeniden konumlandırma faaliyetlerinin bütünüdür. Dış politikanın üç önemli unsuru: tarih, coğrafya ve kültürdür. Ortak tarihi mirasa sahip olduğunuz toplumlarla beraber hareket edebilmek için tarih temelini çok iyi değerlendirmek gerekiyor."

Kamuoyunun şu anda dış politikanın en önemli unsuru haline geldiğini belirten Kalın, "Türkiye´nin coğrafyası şu anda çok daha önemli bir hale geldi. Bu coğrafyanın merkez ülkesidir Türkiye ve Türkiye´nin bu coğrafyaya ilgisiz kalması şüphesiz düşünülemez." dedi. Kalın konuşmasında Ortadoğu ve Kuzey Afrika´da yaşanan gelişmelere de değindi. Arap Baharında ülkelerde gerçekleşen dönüşümün Türkiye´nin başından beri arzu ettiği bir durum olduğunu ve Arap Baharının, Batının oryantalist yakıştırmalarını yerle bir ettiğini belirten Kalın, "Arap dünyası demokrasiye hazır olduğunu göstermiştir. Asıl sorulması gereken soru şu: Batı, Arap dünyasındaki demokrasiye hazır mı?" dedi.

Aynı oturumda yer alan YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban Çalış ise dış politikanın bir ülkenin sınır aşan karar, eylem ve işlemlerinin tamamı olduğunu belirtti ve "Anlık, kesintiye uğrayan uygulamalardan bahsediyorsak dış politikadan bahsetmiyoruz demektir. Dış politika, analize imkan sağlayacak belli bir zaman dilimi içerisinde kendisini tekrar edebilir olmalı” dedi.

Üç gün süren çalıştay, 25 Aralık Pazar günü yapılan değerlendirme ve paralel oturumların ardından sona erdi.
 
DIŞ POLİTİKA ÇALIŞTAYI PROGRAMI
23 Aralık 2011, Cuma,
Programa Kayıtlar: 10:00 – 14:00
Öğle Yemeği: 12:30 – 14:00

Birinci Oturum: 14:15 – 16:00
Türk Dış Politikasında Değerler ve İlkeler (Yer: Selçuklu Salonu)

Konuşmacılar
Doç. Dr. İbrahim Kalın, Başbakanlık Başmüşaviri ve Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü
Prof. Dr. Şaban H. Çalış, YÖK Başkan Vekili (Selçuk Üniversitesi)

İkinci Oturum: 16:10 – 17:30
Türk Dış Politikasında Mekanizmalar (Yer: Selçuklu Salonu)

Konuşmacılar
Prof. Dr. Meliha Benli Altunışık, ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Bülent Aras, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı

Akşam Yemeği: Merkez Rektörlük Binası 18:00 – 20:00 (Sn. S.Ü. Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel’in Ev Sahipliğinde)


24 Aralık 2011, Cumartesi
Paralel Oturumlar

Birinci Oturum: 09:00 – 11:00

İkinci Oturum: 11:10 – 13:00

Öğle Yemeği: 13:00 – 14:00

Üçüncü Oturum ve Raporların Yazılması 14:10 – 16:30

Şehir Turu ve Mevlana Müzesi Ziyareti 17:00 – 18:15

Akşam Yemeği: Konya Ticaret Odası 18:30 – 19:45 (Sn. KTO Başkanı Selçuk Öztürk’ün Ev Sahipliğinde)

Sema Gösterisi 20:00 – 22:30


25 Aralık 2011, Pazar

Kapanış ve Değerlendirme: 09:30 – 11:30

Oturum Başkanı
Prof. Dr. Şaban H. Çalış, YÖK Başkan Vekili (Selçuk Üniversitesi)

Konuşmacılar
Doç. Dr. İbrahim Kalın, Başbakanlık Başmüşaviri ve Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü
Prof. Dr. Bülent Aras, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı (Avrasya Çalışma Grubu)
Yard. Doç. Dr. Mesut Özcan, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı (Ortadoğu Çalışma Grubu)
Doç. Dr. Birgül Demirtaş, TOBB ETÜ (Balkanlar Çalışma Grubu)
Yard. Doç. Dr. Şaban Kardaş, TOBB ETÜ (AB/ABD ve NATO Çalışma Grubu)
Doç. Dr. Selçuk Çolakoğlu, Adnan Menderes Üniversitesi (Küresel Açılımlar)

Paralel Oturum Grupları:

1. Ortadoğu Çalışma Grubu (Yer: Şems Salonu): Değişim Dalgası; Filistin Sorunu;
Suriye, Irak ve İran. (Doç. Dr. Burhaneddin Duran, Yard. Doç. Dr. Mesut Özcan, Prof.
Dr. Meliha Benli Altunışık)

2. AB/ABD ve NATO Çalışma Grubu (Yer: Alaattin Salonu): AB ve Türkiye; ABDTransatlantik
İlişkiler; NATO (Yard. Doç. Dr. Şaban Kardaş, Doç. Dr. Tarık Oğuzlu,
Cemal Haşimi)

3. Avrasya Çalışma Grubu (Yer: Karatay Salonu): Kafkaslar; Orta Asya ve Rusya
Federasyonu (Prof. Dr. Bülent Aras, Yard. Doç. Dr. Fatih Özbay, Doç. Dr. Mehmet
Dikkaya, )

4. Balkanlar Çalışma Grubu (Yer: Meram Salonu): Balkan Savaşı’ndan Balkan
Barışı’na; Balkanlar ve Türkiye; Balkanlar, AB ve ABD (Dr. Fatma Sel Turhan, Doç.
Dr. Birgül Demirtaş, Doç. Dr. Akif Kireçci)

5. Küresel Açılımlar (Yer: İnceminare Salonu): Afrika; Latin Amerika; Asya (Prof. Dr.
Ahmet Kavas, Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, Doç. Dr. Selçuk Çolakoğlu)

Çalıştay Sekretaryası ve İletişim Bilgileri:
Ar.Gör. Dr. Arif B. ÖZCAN, abozcan@yahoo.com, 0332 223 31 05, 0553 317 97 57
Ar. Gör. Erdem OZLUK, eozluk@selcuk.edu.tr, 0332 223 30 00, 0537 540 31 47
Yazışma Adresi: Selçuk Üniversitesi, İİBF, Uluslararası İlişkiler Bölümü,
Alaaddin Kampüsü, Selçuklu/ KONYA


BASIN YANSIMALARI

Anadolu Ajansı
08.12.2011 

Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü Dış Politika Çalıştayları

Uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sürdüren öğrenciler, 23-24 Aralık tarihlerinde Konya´da buluşacak.

Doktora öğrencilerini dış politikanın farklı alanlarında çalışan akademisyenler ve dış politika yapıcılarıyla biraraya getirmeyi amaçlayan program için kayıtlar başladı.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünün organize ettiği dış politika çalıştayları, Konya programıyla başlıyor.

Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünün web sayfasındaki duyuruya göre, uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sürdüren öğrencileri, 23-24 Aralık tarihlerinde Konya´da buluşacak.

Türk dış politikasının yeni vizyonu ile akademi, politika yapıcıları ve medyanın artan oranda ilgisini çektiği ifade edilen duyuruda, şunlar kaydedildi: "Farklı çevrelerin ilgisi dış politika üzerine yapılan tartışmaları çeşitlendirmiştir. Türk dış politikasının dayandığı ilkeler, mekanizmalar, bölgesel ve küresel ölçekte inisiyatifler akademik yayınlarda, müzakere masalarında ve medyada değişik yönleriyle tartışılmaktadır. Dış politikanın yeni çehresi aynı zamanda yeni kuramsal ve metodolojik bakış açılarını zorunlu kılmaktadır. Türk dış politikasına dair en canlı ve yaratıcı alanı doktora çalışmaları oluşturmaktadır. 

Dış Politika Çalıştayı, doktora öğrencilerini dış politikanın farklı alanlarında çalışan akademisyenler ve dış politika yapıcılarıyla biraraya getirmeyi amaçlamaktadır.

Akademik dünyanın dinamik yüzünü temsil eden doktora öğrencileriyle Türk dış politikasının masaya yatırılacağı Dış Politika Çalıştayı serisinin ilki Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Selçuk Üniversitesi Rektörlüğünün inisiyatifinde 23-24 Aralık 2011 tarihlerinde Konya´da düzenlenecektir."

Duyuruda, Dış Politika Çalıştayına katılmak için uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi veya ilgili alanda bir doktora programına kayıtlı olma şartı arandığı belirtildi. Bu şartı taşıyan adayların doktora programına kayıtlı olduklarını gösteren bir belge, tüm iletişim bilgileri ve çalışma alanlarını özetleyen en fazla 500 kelimelik bir metinle birlikte 13 Aralık 2011 tarihine kadar, çalıştay sekretaryasına e-mail yoluyla başvurularını yapmaları gerektiği belirtilen duyuruda, başvuruların Dış Politika Çalıştayı Akademik Kurulu tarafından titizlikle değerlendirileceği kaydedildi.

Konhaber
08.12.2011
Konya´da ´Dış Politika Çalıştayı´
www.konhaber.com/new/haber/2/62187/Guncel/Konyada-Dis-Politika-Calistayi.html

Anadolu Ajansı
23.12.2011
"1. Dış Politika Çalıştayı" Konya´da Başladı


YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Çalış: "Ülkeler dış politika yaparken, söylemlerine başka ülkelerin katılabileceğini düşünerek, diğer ülkelerin hal ve hareketlerini takip etmeli"
Başbakanlık Başdanışmanı Kalın: "Türkiye´de son yıllarda yaşanan değişim dış politikanın gelişimine de katkı sağladı"

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Selçuk Üniversitesi (SÜ) işbirliğiyle düzenlenen "1. Dış Politika Çalıştayı" Konya´da başladı.

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban Çalış, Rixos Konya Otel´de düzenlenen çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, 3 gün boyunca Türkiye´nin dış politikasının masaya yatırılacağını söyledi.

Toplantının özellikle dış politika alanında yaşanan gelişmelerin aktarılmasına yönelik önemli olduğunu vurgulayan Çalış, çalıştayın 6 ayda bir tekrarlanmasını arzu ettiklerini açıkladı.

Dış politikanın, bir ülkenin sınır ötesini aşan karar, işlem ve eylemlerinin tamamına dendiğini ifade eden Çalış, "Ülkeler dış politika yaparken, söylemlerine başka ülkelerin katılabileceğini düşünerek, diğer ülkelerin hal ve hareketlerini takip etmeli" dedi. 

Bir ülkenin dış politikasında kararların kendisini tekrar etmesi gerektiğini açıklayan Çalış, tek bir kararla bir ülkenin dış politikasının belirlenmediğini dile getirdi.

Dış politikayı kimin yaptığının önemli olduğuna değinen Çalış, "Firmaların dış politikalarından bahsetmek mümkün değildir. Şirketler, hatta uluslararası öneme sahip devasa şirketlerin dış politikalarından söz etmemiz mümkün değildir. Onların uluslararası ilişkilerinden söz edebiliriz ama onların dış politikalarından söz edemeyiz" diye konuştu.

Tarih, kültür ve coğrafyanın dış politika ile ilişkisi

Başbakanlık Başdanışmanı ve Kamu Diplomasisi Koordinatörü İbrahim Kalın ise Türkiye´de son yıllarda yaşanan değişimin dış politikanın gelişimine de katkı sağladığını söyledi.

Dış politikanın bir ülkenin diplomatları arasındaki ilişkiyi temsil etmediğini, o ülkelerin kendini dünya sistemi içerisinde tanımlandırma faaliyetlerinin tümü olduğunu bildiren Kalın, şunları kaydetti: "Çok uzun yıllar Türkiye´de, tarihi, coğrafi ve kültürel unsurlar dış politikada bir engel olarak görüldü. Kültür ve tarihi boyutların dış politikada neredeyse olmadığı görüldü. Biz artık temel unsurlarımızı, tarih, coğrafya ve kültürel unsurlarımızı yeniden keşfetmeye başladık. Şu anda Türkiye kendi tarihiyle yüzleşiyor, hesaplaşıyor ve barışıyor. Osmanlı´nın son döneminden alın Cumhuriyet tarihi de dahil, her alanda kapsamlı bir yüzleşmenin yapıldığını görüyorsunuz."

Dış politikanın, bir milletin dış dünyada kendisine bir yer belirleme çalışması olduğunu anlatan Kalın, Türkiye´nin dış politikasında, tarihi, kültür ve coğrafya alanlarında gelişmeler yaşandığının altını çizdi.

Çalıştaya, SÜ Rektörlüğü´ne atanan Prof. Dr. Hakkı Gökbel, AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya ve çok sayıda davetli katıldı. Çalıştayın, 25 Aralık´a kadar devam edeceği bildirildi.

İhlas Haber Ajansı
23.12.2011
Dış Politika Çalıştayı Başladı
www.iha.com.tr/dis-politika-calistayi-basladi-207333.haber

Haber3
23.12.2011
Dış Politika Çalıştay´ı Konya´da Başladı
www.haber3.com/dis-politika-calistayi-konyada-basladi-1123618h.htm

Konya Postası
24.12.2011
Dış Politika Çalıştay’ı Başladı 
www.konyapostasi.com.tr/6688-dis-politika-calistayi-basladi.html

Yenişafak Gazetesi
25.12.2011
Dış Politika Konya´da Masaya Yatırıldı
yenisafak.com.tr/YurtHaberler/Default.aspx