EN

´Bir Fikir Olarak Avrupa´ Konferans Serisinin İkincisi, Susan-Buck Morss’un Katılımıyla Gerçekleştirildi


Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü olarak, Şubat ayında ilkini gerçekleştirdiğimiz ‘Avrupa Toplantıları’nın ikinci konuğu, Cornell Üniversitesi Siyaset Felsefesi Profesörü Susan Buck-Morss oldu. Buck-Morss, 16 Mart 2012 Cuma günü İstanbul Şehir Üniversitesinde, “Democracy: An Incompleted Project” başlıklı bir konferans verdi.

Devamını Göster »
“Avrupa nedir?” sorusuna İstanbul’da yanıt aradığımız Avrupa Toplantıları serisinde, Avrupa ile ilgili çalışmalar yürüten düşünür ve akademisyenleri konuk ediyoruz. Bu programla, çok merkezli bir dünyada "Avrupa fikri" felsefi, kültürel, sanatsal ve etnik anlamlarıyla masaya yatırılıyor ve "Avrupa kendini dünyaya göre nasıl konumlandırıyor?", "Avrupalı kimliği nedir, böyle bir kimlik var mıdır, tanımlanabilir mi?", "Avrupa´nın 21. yüzyıl vizyonu nedir?" gibi sorulara yanıt aranıyor.

16 Mart Cuma günü İstanbul’a gelen Amerikalı akademisyen Susan Buck-Morss, saat 15:30’da Şehir Üniversitesinde “Democracy: An Incompleted Project” başlıklı bir konferans verdi. Konferansın moderatörlüğünü İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Ahmet Okumuş yaptı. Buck-Morss konuşmasında, küreselleşmenin medeniyetler ve kimlik üzerindeki etkilerine değindi.

Buck-Morss konuşmasında, dünya üzerindeki demokrasi kavramının halen eksik uygulandığını belirterek, "Siyasi filozoflar demokrasi tanımını sadece Batı’nın kültürel öğelerini model olarak alıp diğer medeniyetlerin değerlerini dışlayarak oluşturuyorlar. Oysa ki tarih boyunca demokrasi kavramı aynı kalmayıp sürekli gelişim gösterdi ve halen de göstermektedir" dedi.

Küreselleşmenin coğrafi farklılıklara göre değil de zamana göre gelişen bir olgu olduğuna dikkat çeken Buck-Morss, “Zaman içerisinde, tıpkı Arap Baharı gibi gerçekleşme ihtimali verilmeyen olaylar küresel etkileşim ile gerçeğe dönüşebilir. Artık tüm dünyada kapitalizm gibi Batı kaynaklı ekonomik değerler kabul edilmiş durumda, dolayısıyla bu durum Dünya Bankası, IMF gibi uluslararası örgütlerle olan etkileşimin artması ile siyasal öğelere de yansıyor ve Batı dünyası her iki konuda da üstünlüğünü artık yitiriyor. Avrupa Birliği’nde son dönemde gelişen ağır ekonomik krizler ortada, bu durumda sağlam ve istikrarlı bir ekonomiye sahip olan Türkiye’nin böylesine sorunlu bir topluluğa üyesi olmaması ülke için büyük bir avantaj” diye konuştu.

Türkiye gibi politik ve ekonomik istikrarı olan bir ülkenin basmakalıp modernleşme tezlerinden farklı bir yolda ilerlediğine değinen Buck-Morss, “Siyasi filozoflar modernleşmenin küresel bir değer olduğunu unutup onu sadece Batı’ya ait bir olguymuş gibi yansıtıyorlar. Bu konuda daha iyi bir inceleme yapılabilmesi için farklı medeniyetlerin kültürel etkileşimi incelenmeli, böylece Batı ve İslam dünyasının birbirleriyle olan ilişkisi sayesinde her alanda gelişimin gerçekleştiği anlaşılabilir. Tarihsel süreçte İslami öğeler incelenmeden Batı Medeniyetine ait olgular yorumlanamaz, dolayısıyla İslamiyet olmasaydı bugünkü modern Avrupa’nın siyasi ve ekonomik değerlerine ulaşılamazdı” dedi.

Arap Baharı ile oluşan sistemin Batı demokratik öğelerini örnek almadığını belirten Buck-Morss şunları söyledi: “Devrimler sonrası her ülke kendi siyasi sistemini oluşturdu. Araplar kitapları, öğretmenleri veya liderleri olmadan bu devrimleri gerçekleştirdiler ve sistemlerini kendi kültürel değerlerine dayanarak yeniden kurdular. Bu açıdan bakıldığında demokrasinin henüz tamamıyla etkili bir kavram olduğu söylenemez çünkü siyasi filozoflar demokrasi tanımını sadece Batı’nın kültürel öğelerini model olarak alıp diğer medeniyetlerin değerlerini dışlayarak oluşturuyorlar. Oysaki tarih boyunca demokrasi kavramı aynı kalmayıp sürekli gelişim gösterdi ve halen de göstermektedir.”

Prof.Buck-Morss, 17 Mart Cumartesi günü ise kahvaltılı toplantıda gazeteci ve akademisyenlerle bir araya geldi. Toplantıya Sabah Gazetesinden İbrahim Altay, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Nuh Yılmaz, Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi Besim Dellaloğlu, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Özlem Denli ve Medeniyetler İttifakı Enstitüsünden Nagihan Haliloğlu katıldı. Prof.Buck-Morss toplantıda demokrasi, sosyalizm, kapitalizm ve ifade özgürlüğü konularında değerlendirmelerde bulundu.


SUSAN BUCK-MORSS KİMDİR?

Cornell Üniversitesinde Siyaset Felsefesi profesörüdür. Master eğitimini Yale Üniversitesinde, doktorasını Georgetown Üniversitesinde tamamladı. Cornell Üniversitesinde siyasal görüşler, siyaset ve din, İslamcılık vb. konular üzerine dersler veren Morss, eleştirel Alman felsefesi ve Frankfurt Okulu üzerinde çalışmaktadır. Amerika, Kanada, Avustralya, Rusya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere ve daha birçok ülkede üniversitelerde misafir olarak dersler vermiştir.

Thinking Past Terror: Islamism and Critical Theory on the Left (Türkçe’ye çevrildi), Dreamworld and Catastrophe: The Passing of Mass Utopia in East and West (Türkçe’ye çevrildi), The Dialectics of Seeing: Walter Benjamin and Arcades (Türkçe’ye çevrildi), The Origin of Negative Dialectics: Theodor W. Adorno, Walter Benjamin and the Frankfurt Institute kitaplarının ve birçok makalenin yazarıdır. 

 
BASIN YANSIMALARI

Habervaktim.com
20.03.2012
Modern Avrupa Bugününü İslamiyet’e Borçlu

http://www.habervaktim.com/haber/modern_avrupa_bugununu_islamiyete_borclu-232701.html

Doğan Haber Ajansı
20.03. 2012
İstanbul Şehir Üniversitesinin Konuğu Susan Buck-morss: Demokrasi Sadece Batının Değerlerinden İbaret Olamaz

http://www.dha.com.tr/istanbul-sehir-universitesinin-konugu-susan-buckmorss-demokrasi-sadece-batinin-degerlerinden-ibaret-olamaz-son-dakika-haberi_287744.html

Yeni Mesaj
20.03.2012
İyi ki AB’ye Üye Değilsiniz
http://www.yenimesaj.com.tr/?haber,654490

AB Vizyonu
20.03.2012
Demokrasi Sadece Batı’nın Değerlerinden İbaret Olamaz!
Tanju Baykal

http://www.abvizyonu.com/universiteler/demokrasi-sadece-bati-nin-degerlerinden-ibaret-olamaz.html