EN

Avrupa Konferansları Programının Dördüncü Konuğu Prof.Dr.Nilüfer Göle Oldu


İstanbul Şehir Üniversitesi, "Bir Fikir Olarak Avrupa" konferans serisinin dördüncü programına ev sahipliği yaptı. Dünyaca ünlü sosyolog Nilüfer Göle, 22 Mayıs Salı günü "Decentring Europe, Recentring Islam" başlıklı bir konferans verdi.
 


Devamını Göster »
Paris´teki Ecole des Hautes Etudes et en Sciences Sociale’de öğretim üyesi olan Prof.Dr.Nilüfer Göle, koordinatörlüğümüzün davetlisi olarak İstanbul’a geldi.

Göle, programının ilk gününde, genç akademisyenlerle ve gazetecilerle kahvaltılı toplantıda buluştu. 21 Mayıs Salı günü düzenlenen toplantıya, Bilgi Üniversitesinden Kenan Çayır, Şehir Üniversitesinden Burhanettin Duran, Fahrettin Altun, Elif Çelebi, Ebru Kayaalp, Muzaffer Şenel, Ferhat Kentel, Marmara Üniversitesinden Suna Gülfer Ihlamur, Yıldız Üniversitesinden Helin Sarıertem, Muhammed Ali Ağcan, Kadir Has Üniversitesinden Çağla Diner, Fatih Üniversitesinden Michelangelo Guido, İstanbul Teknik Üniversitesinden Mehmet Ali Doğan, Euronews İstanbul temsilcisi Bora Bayraktar ve Koordinatörlüğümüz adına Ahmet Demirhan ile Gözde Kirişcioğlu katıldı. Toplantıda Türkiye´deki sosyal ve siyasi dönüşüm, Avrupa´daki ırkçılık, islamofobi ve Arap baharı gibi konular masaya yatırıldı.

Nilüfer Göle, 22 Mayıs Salı günü ise İstanbul Şehir Üniversitesinde “Decentring Europe, Recentring Islam” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Saat 16:00’da başlayan konferansın moderatörlüğünü Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Ferhat Kentel yaptı.

Nilüfer Göle konuşmasında, Avrupa’nın bir fikirden çok bir kimlik haline geldiğine değindi ve Türkiye’nin AB üyeliği sürecinin bu kimlikleşmeyi hızlandırdığını belirtti. Göle sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye’nin AB üyeliği, bir Avrupa kimliği meselesi haline dönüştü. Avrupa bu süreçte, evrensel kimlikler yerine, ayrımcılık kokan bir Avrupalı kimliği oluşturdu. İşte bu yüzden, entelektüel bir paradigma değişimine, Avrupa’nın bir kimlikten bir fikre dönüşmesine acilen ihtiyaç var."

Göle, Türk entelektüellerin kendi tarihlerine, medeniyetlerine, örnek olarak Osmanlı’nın millet sistemine bakarak Avrupa’nın fikirleşme sürecine katkıda bulunabileceklerini ifade etti. Nilüfer Göle, İslam’ın kenarda köşede kaldığında Avrupa kimliğince sorunlu görülmediği, fakat şehrin merkezine geldiğinde, sosyal-siyasal alanda görünür hale geldiğinde sorun olmaya başladığını söyledi.

Yoğun ilgi göre konferans, soru-cevap bölümüyle sona erdi.

 
NİLÜFER GÖLE KİMDİR?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Paris Üniversitesindeki eğitiminden sonra sosyoloji doktorasını Ecole des Hautes Etudes et en Sciences Sociale´de aldı. Maison des Sciences de l´Homme´da yardımcı doçent, Ecole Superieur de Commerce de Paris´de öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bir dönem Boğaziçi Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı. Mahremin Göçü, İç İçe Girişler: İslam ve Avrupa, Mühendisler ve İdeoloji, İslam ve Modernlik Üzerine Melez Desenler, Toplumun Merkezine Yolculuk gibi kitapların yazarı olan Nilüfer Göle, şu an Paris´te Ecole des Hautes Etudes et en Sciences Sociale´de ders veriyor.

 
BASIN YANSIMALARI

A Haber
23 Mayıs 2012
Araplara Bakıp Düzeltme Yapacağız
http://www.ahaber.com.tr/Gundem/2012/05/23/nilufer-gole-araplara-bakip-duzeltme-yapacagiz

Dünya Bizim
26 Mayıs 2012
İslam Avrupa Fikrinin Merkezine Getirilmeli

http://www.dunyabizim.com/index.php?aType=haber&ArticleID=9965&q=nil%C3%BCfer+g%C3%B6le