EN

´Bir Fikir Olarak Avrupa´ Konferans Serisinin Üçüncüsü, Ünlü Akademisyen Ian Almond’un Katılımıyla Gerçekleştirildi


“Avrupa nedir?” sorusuna İstanbul’da yanıt aradığımız Avrupa Toplantıları serisinin üçüncü konuğu, Georgia State Üniversitesi profesörü Ian Almond oldu. İstanbul Şehir Üniversitesinde düzenlenen konferansın moderatörlüğünü ise Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Zeynep Direk yaptı.


Devamını Göster »
“Five Ways of Deconstructing Europe” başlıklı konferans, 7 Mayıs Pazartesi günü Şehir Üniversitesi Altunizade Kampüsünde gerçekleştirildi. Georgia State Üniversitesinde karşılaştırmalı edebiyat, dinler ve tarih konusunda çalışmalar yapan Profesör Ian Almond´un Avrupa´nın geleceğine dair düşüncelerini paylaştığı program, ingilizce olarak düzenlendi.

Almond konuşmasında, Avrupa´nın geçmişteki ve günümüzdeki yapısal farklılıklarına değindi ve "Avrupa´da yaşanan tarihsel gelişim boyunca geçirilen politik ve kültürel değişimler, kıta genelinde değişimlere yol açarken Türklere ve günümüz Türkiye´sine karşı yapılan değerlendirmelerde bir farklılık yaratmadı" dedi.

Avrupa´nın siyasi, dini ve tarihi yapılanmasına dair ilginç tespitlerde bulunan Almond, Tarih boyunca Avrupa kavramının çok farklı şekillerde yorumlandığına dikkat çekti. Profesör Almond, "Kanuni Sultan Süleyman 1529 yılında Viyana üzerine sefere çıktığında bölgedeki yazılı kayıtlarda Avrupa Türklere karşı savaşan bir bütünlük olarak belirtiliyor. Ancak görüyoruz ki bundan 150 yıl sonraki Viyana seferinde aynı kelime artık Türklerin saldırıları karşısında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan bir kültür olarak bahsediliyor. Bu durum Avrupa´nın kendine ve çevresine bakışının tarih boyunca nasıl bir değişkenlik gösterdiğinin kanıtıdır" diye konuştu.

Avrupa´nın kendi bünyesindeki bunca değişime rağmen Türklere karşı olan bakışın tarihsel süreçte çok farklılığa uğramadığına değinen Almond "2004 yılında Türkiye´nin Avrupa Birliği´ne giriş süreci tartışılırken Avusturyalıların üçte ikisi dini farklılıklardan ötürü Türkiye´nin üyeliğine karşıydılar. Geçmişten gelen "Viyana Kapısındaki Türkler" imajı bu süreçte de yerini aldı, ancak Avusturyalıların değerlendirmediği gerçek şuydu ki o dönemde Osmanlı ordusunda bulunanların ve Osmanlı´yı destekleyenlerin pek azı Türk ve Müslüman´dı. Örneklerden de görüleceği üzere Avrupa halen pek çok farklı görüş ve kültürü içinde barındırıyor, dolayısıyla bu yapının geleceğini tahmin etmek oldukça zor, bunu bize tarih gösterecektir" dedi.

Profesör Almond, 6 Mayıs Pazar günü ise kahvaltılı toplantıda gazeteci ve akademisyenlerle bir araya geldi. Toplantıya İslam Konferansına Üye Ülkeler Parlamentolar Birliği (İKÖPAB) Genel Sekreteri Prof.Dr.Mahmut Erol Kılıç, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Hilmi Yavuz, Şehir Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof.Dr. Irwin Cemil Schick ve Muzaffer Şenel ile Sabah Gazetesinden İbrahim Altay katıldı.
 
IAN ALMOND KİMDİR?

Amerika´da bulunan Georgia State Üniversitesinde "uluslarüstü edebiyat" dersleri veren Ian Almond´un uzmanlık alanları Güney Asya edebiyatı, sömürgecilik sonrası edebiyat teorisi, din ve edebiyat ile İslami simgelemeler.

Warwick Üniversitesinde lisans eğitimini tamamlayan Almond, yine İngiltere´deki Edinburgh Üniversitesinde yüksek lisans ve doktorasını yaptı.

Akademik hayatının çoğunu yurtdışında geçiren Almond; İtalya, Almanya ve Hindistan´ın yanısıra Türkiye´de de 6 yıl Kayseri Erciyes ve Boğaziçi Üniversitelerinde ders verdi.

Ian Almond´un yayınlanmış 4 kitabı bulunmaktadır: "Sufism and Deconstruction" (Routledge, 2004), "The New Orientalists: Postmodern Representations of Islam" (İ.B. Tauris, 2007), "A General Military History of Muslim-Christian Alliances Two Faiths, One Banner" (Harvard University Press, 2009), "History of Islam in German Thought from Leibniz to Nietzsche" (Routledge, 2009)

 
BASIN YANSIMALARI

Yaz Gazeteci
02 Mayıs 2012
Ünlü Akademisyen Ian Almond Konferansına Davetlisiniz
http://www.yazgazeteci.com/unlu-akademisyen-ian-almond-konferansina-davetlisiniz.html

Son Dakika
08 Mayıs 2012
İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Konuğu Ian Almond
http://www.sondakika.com/haber-istanbul-sehir-universitesi-nin-konugu-ian-almond-3601208/

Haberler.com
08 Mayıs 2012
İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Konuğu Ian Almond

http://www.haberler.com/istanbul-sehir-universitesi-nin-konugu-ian-almond-3601208-haberi/

Türkiye Haber Ajansı
09 Mayıs 2012
Avrupa Değişse de Türklere Bakış Değişmedi

http://www.turkiyehaberajansi.com/haberdetay/39838/Avrupa-Degisse-De-Turklere-Bakis-Degismedi

Doğan Haber Ajansı
09 Mayıs 2012
Avrupa Değişse de Türklere Bakış Değişmedi

http://www.dha.com.tr/en-son-haber-avrupa-degisse-de-turklere-bakis-degismedi-flashaber_309672.html

Yeni Mesaj
09 Mayıs 2012
Türklere Bakış Değişmedi

http://www.yenimesaj.com.tr/?haber,655857/-turklere-bakis-degismedi-

Pazar Sabah
Avrupa Bir Fantezidir
İbrahim Altay
20 Mayıs 2012

http://www.sabah.com.tr/Pazar/2012/05/20/avrupa-bir-fantezidir

USA Sabah
Avrupa Bir Fantezidir
İbrahim Altay
21 Mayıs 2012

http://www.usasabah.com/KulturSanat/2012/05/21/prof-ian-almond-avrupa-bir-fantezidir