EN

´Bir Fikir Olarak Avrupa´ Konferans Serisi Sudanlı Siyaset Bilimci Abdulvahab El Efendi’nin Katılımıyla İstanbul’da Gerçekleştirildi


Avrupa Toplantıları serisinin beşincisi Müslüman dünyasının önde gelen düşünürlerinden Abdulvahab El Efendi’nin Şehir Üniversitesinde verdiği konferansla tamamlandı. 

Devamını Göster »
Koordinatörlüğümüz davetlisi olarak İstanbul’da bulunan El Efendi, son yirmi yılda Batı’daki İslam, çok kültürlülük, Ortadoğu siyaseti, İslam-modernite, İslam-siyaset ve İslam-demokrasi ilişkisinin yeni görünümleri ve uygulamalarının ortaya çıkışı üzerine yaptığı çalışmalar ile Avrupalı Müslümanların önde gelen entelektüellerinden biri olarak kabul ediliyor.

Abdulvahab El Efendi, 10 Ekim Çarşamba günü İstanbul Şehir Üniversitesinde moderatörlüğünü Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Hasan Kösebalaban’ın yaptığı "Sekülerizm, Bilim ve Demokrasi" başlıklı bir konferans verdi.

Abdulvahab el-Efendi konuşmasında, Batı´da İslam´ın bazı tartışmalı konular üzerinden konuşulduğunu, bunların başında Selman Rüşdi olayı ve Fransa´da başörtüsünün yasaklanmasının geldiği ve bu olayların birbirinin devamı gibi geliştiğini belirtti. Efendi, demokrasi ve sekülerizm ilişkisi hakkında sözlerine şöyle devam etti: "Bilimin sınırları vardır ve spesifik sorular sorarak cevap arar. Olaylara sınırlı bir yaklaşım getirir. Örneğin bir fizikçi bir fizik olayının her zaman aynı şekilde gerçekleştiğini varsayar. Bilim bir takım kabulleri öngörür. Sekülerizmin de bilim gibi sınırları vardır ve modern Batı toplumunda sekülerizmin dinin yerini aldığını da görüyoruz."

Batı medeniyetinin bir "düşünce" olduğunu kaydeden Efendi, Gandi´nin Batı medeniyeti hakkında ne düşündüğü sorusuna "İyi bir fikir olurdu" cevabını hatırlatarak, "Batı medeniyeti eğer var olsaydı iyi bir fikir olurdu." diye konuştu. El Efendi toplantı sonunda konferansa katılan öğrenci ve akademisyenlerle sohbet etti.

Konferansın ardından Anadolu Ajansını ziyaret eden El Efendi, Arapça bölümü direktörü Turan Kışlakçı ve Arapça haberler baş tercümanı Fatih Okumuş’a bir röportaj verdi.

Abdulvahab El Efendi Kimdir?

Harum, Wales ve Readıng üniversitelerinde eğitim gören siyasetbilimci yazar el-Efendi, ‘Turabi Devrimi’, ‘Nasıl Bir Devlet?’ ‘Sudan’da Devrim ve Politik Reform’, ‘Modernite ve İslam’ı Yeniden Düşünme’, ‘Devlet Barışı için: Sudan’da Çatışma ve Demokrasinin Geleceği’, ‘Müslüman Kalplerin ve Zihinlerin Fethi: Birleşik Devletler Reform Perspektifi ve Yerel Diplomasi Stratejileri’, ve ‘Muhammed Hakkında’ adlı eserleri kaleme aldı.

2004 yılında ‘Arap İnsan Gelişimi raporu: Arap Dünyası’nda Özgürlüğe Doğru’nun yazar grubunda yer aldı ve danışma kurulu üyeliği yaptı. Ayrıca ‘İslam’ın İngiltere’deki Karşılığı: Açıklayıcı Perspektifler’ adlı çalışmanın da ortak yazarlarındandır.

Prens Al-Waleed b. Talal Merkezi’nin Çağdaş İslami Araştırmalar grubunda Danışma Konseyi üyeliği yapan el-Efendi, Inter-Africa Grubu’nun (Addis Ababa) Yönetim Kurulu üyesi ve Uluslararası İslami Diyalog Forumu (İngiltere) vasisidir.

Cambridge Üniversitesi’nde İslami Araştırmalar Merkezi’nde konuk araştırmacı olarak görev alan el-Efendi, bundan önce de konuk araştırmacı profesör olarak Norveç Christian Michelsen Enstitüsü’nde (1995 ve 2003), Northwestern Üniversitesi’nde (2002) ve Uluslararası İslami Düşünce ve Medeniyet Merkezi’nde (Kuala Lumpur-2008) görev yapmıştır.

Abdulvahhab el-Efendi’nin Yazı ve makaleleri pek çok önemli dergi ve gazetede yayımlanmıştır. Bunlar arasında ‘The International Journal of Middle Eastern Studies’, ‘African Affairs’, ‘Journal of International Affairs’, ‘Encounter’, ‘The Muslim World’, ‘Journal of Intervention and Statebuilding’, ‘Harvard Middle Eastern and Islamic Review’ ve ‘Contemporary Arab Affairs’ sayılabilir. El-Efendi ayrıca pek çok yayının ortak yazarlığını yapmıştır.

2006 yılında İslami Düşüncede Yaratıcılık ile ‘Muslim News Allama Iqbal’ ödülünü kazanana el-Efendi, 2009 yılında ‘Global Belirsizlikler Araştırma Programı Konseyi’ne olan katkısından dolayı ESRC Bilim Kurumu Üyeliği ile ödüllendirilmiş ve British Muslims and Islamophobia Komisyonu’na üye olarak seçilmiştir.

BASIN YANSIMALARI

Anadolu Ajansı
10.10.2012
-Sekülerizm, Bilim ve Demokrasi Konferansı
-Siyaset Bilimci Abdulvahab el-Efendi: "Batı medeniyeti eğer var olsaydı iyi bir fikir olurdu"Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve İstanbul Şehir Üniversitesi tarafından düzenlenen "Sekülerizm, Bilim ve Demokrasi" başlıklı konferans, üniversitenin Altunizade kampüsü´nde gerçekleşti. "Bir Fikir Olarak Avrupa" başlıklı seri kapsamında düzenlenen konferansta konuşan Abdulvahab el-Efendi, Batı´da İslam´ın bazı tartışmalı konular üzerinden konuşulduğunu, bunların başında Selman Rüşdi olayı ve Fransa´da başörtüsünün yasaklanmasının geldiğini ve bu olayların birbirinin devamı gibi geliştiğini söyledi.

Efendi, Batı´da İslamofobya yani İslam karşıtlığının çok gelişmiş sofistike bir yöntemle üretildiğini söyledi. İslam karşıtlarının ikiye ayrıldığını dile getiren Efendi, bir kısmının yabancı karşıtlığından dolayı İslam´a karşı olduklarını, diğer bir kısmının ise dine karşı oldukları için İslam´a da karşı olduklarını ifade etti.

Sekülerizmin ve demokrasi ile ilişkisi hakkında ise Efendi şunları söyledi: "Bilimin sınırları vardır ve spesifik sorular sorarak cevap arar. Olaylara sınırlı bir yaklaşım getirir. Örneğin bir fizikçi bir fizik olayının her zaman aynı şekilde gerçekleştiğini varsayar. Bilim bir takım kabulleri öngörür. Sekülerizmin de bilim gibi sınırları var ve modern Batı toplumunda sekülerizmin dinin yerini aldığını da görüyoruz."

Batı medeniyetinin bir "düşünce" olduğunu kaydeden Efendi, Gandi´nin Batı medeniyeti hakkında ne düşündüğü sorusuna "İyi bir fikir olurdu" cevabını hatırlatarak, "Batı medeniyeti eğer var olsaydı iyi bir fikir olurdu" diye konuştu.

Konferansı yöneten Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Kösebalaban, bir gazetenin Türkiye´deki büyük politikacıların hangi kitabı okudukları sorusuna başbakanın "Nasıl Bir Devlet"kitabını okuduğunu söylediğini, Efendi´nin yazdığı ve kendisinin tercüme ettiği kitabın sekülerizm konusunda önemli bir kaynak olduğunu söyledi.

Daha önce Şehir Üniversitesi´nde düzenlenen "Bir Fikir olarak Avrupa" konferans serisinde Gil Anidjar, Susan Bucks-Moors, Ian Almond ve Nilüfer Göle çeşitli sosyal, siyasal, ekonomik ve felsefi konuşmalar yapmışlardı.