EN

Avrupa Toplantıları


Avrupa’nın sadece coğrafi, kültürel ya da tarihsel bir anlamı olmadığı; oluşturduğu değerler ile bir “fikir” meydana getirdiği, özellikle sanat, kültür ve felsefede sıkça dile gelen bir düşüncedir. Kimi zaman böyle bir “fikir”den oluşan “Avrupalı kimliği”nin krizde bulunduğu ve bu krizi aşması için atması gereken adımlar olduğu iddia edilse de, “bir fikir olarak Avrupa”, hem Avrupa kökenli hareketlerin hem de Avrupa Birliği (AB) olan Avrupa temelli oluşumların da nirengi noktası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü olarak “Avrupa nedir?” sorusuna; Avrupa´nın “kıyı”sında olmayan, bizzat Avrupa´da olan, ama Avrupa´dan da fazla şeyler vaat eden bir yerden, İstanbul´dan bir cevap aramayı amaçlıyoruz.

"Bir Fikir Olarak Avrupa" başlıklı toplantılarda, Avrupa ile ilgili çalışmalar yürüten düşünür ve akademisyenleri konuk ediyoruz. Bu programla, çok merkezli bir dünyada "Avrupa fikri" felsefi, kültürel, sanatsal ve etnik anlamlarıyla masaya yatırılıyor ve "Avrupa kendini dünyaya göre nasıl konumlandırıyor?", "Avrupalı kimliği nedir, böyle bir kimlik var mıdır, tanımlanabilir mi?", "Avrupa´nın 21. yüzyıl vizyonu nedir?" gibi sorulara yanıt aranıyor.

Bugüne kadar Gil Anidjar, Susan Buck-Morss, Ian Almond, Nilüfer Göle, Abdulvahab El-Efendi ve Maha Azzam´ın katılımıyla gerçekleştirilen Avrupa toplantılarında dünyaca ünlü uzmanları İstanbul´da ağırladık.