EN

Wadah Khanfar, Koordinatörlüğümüzün Davetlisi Olarak Türkiye´deydi


Katar merkezli El Cezire televizyonunun eski Genel Müdürü, Şark Forum adlı bağımsız düşünce kuruluşunun başkanı Wadah Khanfar, 15-18 Mayıs 2012 tarihleri arasında Türkiye’deydi. Khanfar, Akil Adamlar toplantı serisinin konuğu olarak İstanbul ve Ankara’da konferanslar verdi.
 


Devamını Göster »
Programına İstanbul’dan başlayan Wadah Khanfar, ilk olarak 16 Mayıs Çarşamba günü Bahçeşehir Üniversitesinde “Medya ve Arap Uyanışı” başlıklı bir konferans verdi. Konuşmasına Tunus, Libya ve Mısır’dan güncel örnekler vererek başlayan Khanfar, Arap Baharıyla birlikte ilk defa bu ülkelerdeki halkların siyasete etkilerinin arttığını ve artmakta olduğunu belirterek bu durumun ümit verici olduğunu söyledi. Bundan kısa bir süre öncesine kadar bu ülkelerde değişim adına yapılan tartışmaların, liderlerin oğullarının başa geçmeleri takdirde yapmaları muhtemel değişimlerden öte gitmediğini ifade eden Khanfar, yaşanan bu önemli değişikliklerde sosyal medyanın önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Khanfar bu bağlamda, Arap halklarının önceleri demokrasiyi “Arapları içeriden bölmek için dış mihrakların kullandığı bir araç” olarak algıladığını fakat internetle birlikte bu algının geçtiğimiz on yıllık zaman zarfında değiştiğini söyledi. Bunlara ek olarak Khanfar, devrimlerin halkların isteğiyle meydana geldiğini, bu devrimleri yalnızca sosyal medyaya bağlamanın doğru olmadığını fakat sosyal medyanın etkiyi arttırıcı bir rol oynadığını belirtti.

Yeniden inşa edilen Arap devletleri ve bölge ile ilgili de açıklamalarda bulunan Waddah Khanfar, İslam’ın modern devletle ilişkisine dair çok büyük entelektüel tartışmaların yapılması gerektiğini ifade etti. Bu anlamda Türkiye’nin, özellikle dini devletin kontrolü altında tutmayarak halkın eline bırakmasıyla önemli bir model olarak ortaya çıktığını belirten Khanfar, seküler Türkiye’nin bu rolünün zaman içerisinde geçekleştirilecek olan tartışmalarla birlikte artacağını söyledi. Khanfar ayrıca siyasi istikrar, ekonomik refah ve devlet ile halk arasında uzlaşma sağlamış olan Türkiye’nin, kendilerini “İslam devletleri” olarak tanımlayan ülkelerden kesinlikle çok daha önemli bir rol model teşkil ettiğini de sözlerine ekledi.

Khanfar aynı gün, gazeteci ve akademisyenlerle yemekli toplantıda bir araya geldi. Khanfar İstanbul´da ayrıca TRT Arapça ve Kanal 24´te canlı yayınlara konuk oldu, NTV´ye bir röportaj verdi.

Çarşamba akşamı Ankara’ya geçen Khanfar, Anadolu Ajansı ve Today´s Zaman´a birer mülakat verdi. Khanfar, 17 Mayıs Perşembe günü SETA Vakfında düzenlenen "Medya, Arap Uyanışı ve Orta Doğu Politikaları" başlıklı panelde katılımcılara seslendi. Khanfar 18 Mayıs akşamı ise Cnn Türk´te 360 Derece programına konuk oldu.

44 yaşındaki Filistin asıllı gazeteci ve aktivist Wadah Khanfar, 15 yıl boyunca Arap dünyasının en etkili yayın organı olan El Cezire’de görev yaptı. Khanfar, 2003’ten itibaren yönetimini üstlendiği kurumdan Eylül 2011’de istifa etti. Khanfar’ın genel müdür olarak görev yaptığı dönemde El Cezire, tek bir kanal olmaktan çıkıp bir medya ağı haline geldi. El Cezire Arapça’nın yanısıra, El Cezire İngilizce, belgesel kanalı, spor kanalı, haber sitesi, medya kursu ve canlı yayın kanalı hayata geçirildi.

Ünlü gazeteci, 2011 Yılında Foreign Policy dergisi tarafından hazgırlanan “100 Küresel Düşünür” listesinin bir numarası olarak açıklandı. Aynı yıl, Fast Company dergisinin hazırladığı “İş Dünyasındaki En Yaratıcı 100 İnsan” listesinde de yine birinciliği kimseye bırakmadı. Khanfar, 2009 yılında Forbes dergisi tarafından “Dünyanın En Güçlü İnsanları” arasında gösterildi.

Wadah Khanfar şu an, Orta Doğu’da siyasi gelişim, sosyal adalet ve ekonomik refah için uzun dönemli stratejiler üreten Sharq Forum adlı düşünce kuruluşunun başkanlığını yürütüyor.
 
BASIN YANSIMLARI
Anadolu Ajansı
18 Mayıs 2012
AA’nın Arapça Yayını Çok Önemli

http://www.aa.com.tr/tr/haberler/52055--aa-nin-arapca-yayini-cok---nemli

Seta Vakfı
17 Mayıs 2012
Medya ve Arap Uyanışı SETA’da Tartışıldı
http://www.setav.org/public/HaberDetay.aspx?Dil=tr&hid=118674&q=medya-ve-arap-uyanisi-seta-da-tartisildi

CNN Türk
18 Mayıs 2012
360° Şirin Payzın

http://tv.cnnturk.com/video/2012/05/18/programlar/360-derece/sirin-payzin-ile-360/2012-05-18T1730/index.html