EN

Wadah Khanfar, Filistinli Gençlerle İstanbul’da Buluştu


Koordinatörlüğümüzün düzenlediği “Gençlik Programları” kapsamında Türkiye’de bulunan Filistinli gençler, ünlü Filistinli gazeteci-yazar Wadah Khanfar’la bir araya geldi. Al Sharq Forum Başkanı ve Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun eski Genel Müdürü olan Wadah Khanfar, İstanbul’daki buluşmada “Küresel Siyasette Filistinli Olmak” konulu bir konuşma yaptı.


Devamını Göster »
17-22 Mart tarihleri arasında İstanbul ve Ankara’da düzenlenen Gençlik programına; Gazze’den, Batı Şeria’dan ve çeşitli Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye gelen 35 Filistinli genç katılıyor. 5 gün boyunca çeşitli kurumları ziyaret edecek olan Filistinli gençler; birçok uzman, akademisyen, bürokrat ve siyasetçiyle görüşecek. Filistinli heyet, Ankara’da Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı tarafından da kabul edilecek.

Wadah Khanfar, aynı program kapsamında Koordinatörlüğümüzün davetlisi olarak İstanbul’a geldi. Khanfar, 20 Mart Çarşamba günü, saat 13:30-15:30 arasında, Bahçeşehir üniversitesinde Filistinli gençlerle buluştu. “Küresel Siyasette Filistinli Olmak” başlıklı konferans, Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) işbirliğiyle düzenlendi.

Konuşmasına Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğüne ve Bahçeşehir Üniversitesine teşekkür ederek başlayan Wadah Khanfar, projenin farklı ülkelerden pek çok Filistinli’yi bir araya getirmesi sebebiyle çok önemli olduğuna işaret etti. Khanfar, Gazze ve Batı Şeria’nın yanı sıra, 8 farklı ülkeden gelen Filistinli gençlerin İstanbul’da buluşmasının anlamlı olduğuna dikkat çekti. İstanbul’a kardeşlik ve dostluktan öte bir bağ beslediğini belirten Khanfar, “İstanbul hala bizim başkentimiz ve bizler bu başkente tabiyiz. Tarihten günümüze dek İstanbul, Filistinlileri ağırlamıştır; özellikle Sultan II. Abdülhamit’in Filistinlilere sağladığı destek unutulamaz.”

Türkiye’nin 18 Mart günü Çanakkale zaferini kutladığını hatırlatan Khanfar, “Çanakkale’de bizim de atalarımız yatıyor. Çanakkale sırtlarında bizim de binlerce şehidimiz yatıyor. Siyasetin ayrıştırıcı söylemlerine karşı birlik ve beraberlik bağlarının göstergesi, Çanakkale Ruhu’nun yaşatılması gerektiğine inanıyorum. Filistin´de ve Suriye´de mutlaka Çanakkale ruhunu ve mücadelesini yansıtan anıtların bulunması gerekiyor.” Khanfar, özellikle gençlerin bu konuya hassasiyetle yaklaşması gerektiğini kaydetti.

Konuşmasına Filistinlilerin içinde bulunduğu durumu değerlendirerek devam eden Khanfar, Filistinlilerin davalarını nasıl tanımladığının çok önemli olduğunu vurguladı. Khanfar, Filistin konusunda Batı’da yaygın olan önyargıların ve terör algısının değiştirilmesi gereğini ifade etti. Khanfar, “Filistinliler tarafsız olamaz. Her nerede olursa olsun her Filistinli, Filistin’i temsil eden bir büyükelçidir ve bu temsiliyet büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirir. Filistin yalnızca vatan demek değildir. Filistin bir fikir, bir davadır ve vatani sevgi ve bağlılığın çok ötesinde gelir” dedi.

“İslam ümmetinin bir parçasıyız ve tüm Arap dünyasıyla kan bağımız var” diyen Khanfar, Filistin için bu bağlılığın bir “hayatta kalma biçimi” olduğunu belirtti. “Tüm Filistinliler mücadelelerinin tüm İslam ümmetinin sahip çıkmasıyla başarıya ulaşacağını bilir” ifadesi kullanan Khanfar, İslam aleminin güçlü bir kalkınma ve birlik içinde olmasının Filistin davasına da muhakkak yansıyacağını belirtti. Khanfar, “Büyük ve etkin bir Türkiye, Filistin davasının başarılı olmasında çok önemli bir öncüdür” dedi.

Khanfar, ayrıştırıcı ve yabancılaştırıcı söylem ve tanımlamaların Filistinlileri davalarından uzaklaştırmış olduğunu kaydetti. Filistin içinde ya da dışında Filistinlilerin birlik olamadığını belirten Khanfar, davayı maddi çıkarlara bağlamanın sakıncalarına değindi; ve Filistinlilerin partiler üstü bir siyasete başvurması gerektiğini belirtti.

Khanfar, Filistinlilerin karşısında; bölgenin çok kültürlü, çok dinli zenginliğine karşı kendisini duvarlarla izole etmeye çalışan bir otorite olduğunu ifade etti. “Böylesi bir anlayış kaybetmeye mahkumdur, İsrail tarihe nankörlük ediyor” diyen Khanfar, özellikle Arap Baharı ile bölgenin farklı bir doğrultuda yönlendiğinin altını çizdi. Bölgede iktidara gelen yeni yönetimlerden ve halk hareketlerinden rahatsız olan bir İsrail ile karşı karşıya olunduğunu hatırlatan Khanfar, Filistinlilerin özgürlük ve adalet çerçevesinde birleşmesi konusundaki çağrısını yineledi.

Khanfar, 1918’de sömürgeci devletlerin politikalarıyla İslam ümmetinin ağır bir darbe aldığını hatırlatarak, Sykes- Picot Antlaşması sonucu çizilen bölge haritasının yeniden tanımlanması noktasında günümüzde tarihi bir fırsat yakalandığını ifade etti.

Wadah Khanfar, Arap Baharı ile yeni bir Ortadoğu yaratma şansının yakalandığını, Batı’nın ayrıştırıcı böl-parçala-yönet anlayışının aksine, siyasi-iktisadi bir ortaklıktan en çok Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin yararlanacağını belirtti. “Ayrışmadan kurtulmamız gerek” diyerek sınır ötesi bir Filistinlilik ruhuna vurgu yapan Khanfar; mezhepsel, etnik ve siyasi çatışmaların ne Filistin’in ne de bölgenin çıkarına olacağını hatırlattı.

Panel soru cevap bölümünün ardından sona erdi.
 
WADAH KHANFAR KİMDİR?

Wadah Khanfar, Orta Doğu halkı için uzun vadeli siyasi kalkınma, sosyal adalet ve ekonomik refah stratejileri geliştiren bağımsız bir düşünce kuruluşu olan Al Sharq Forumunun Başkanıdır. Daha önce Al Jazeera Network Genel Direktörü olarak görev yapmıştır. 2011 yılında Foreign Policy Magazine tarafından FP Top 100 Küresel Düşünürler Listesinde ilk sırada seçilmiş; 2011 yılında Fast Company tarafından iş dünyasındaki en yaratıcı 100 kişi listesinde ilk sıraya yerleştirilmiş ve 2009 yılında Forbes Magazine tarafından “dünyadaki en güçlü insanlardan biri” olarak gösterilmiştir.
 
BASIN YANSIMALARI

KANAL 24
KAMU DİPLOMASİSİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ FİLİSTİNLİ GENÇLERİ MİSAFİR ETTİ
www.youtube.com/watch

KANAL 24
WADAH KHANFAR, 24 İÇİN DEĞERLENDİRDİ
www.youtube.com/watch