EN

Profesör Todd Lewis, Akil Adamlar Konferans Serisi İçin Türkiye´deydi


Holy Cross Üniversitesi Öğretim Üyesi Todd Lewis, koordinatörlüğümüzün davetlisi olarak 28-30 Mayıs 2012 tarihlerinde Türkiye´ye geldi. Dünyaca ünlü dinler tarihi uzmanı Lewis, İstanbul ve Ankara´da "Dinler Tarihi Çalışmalarında Batılı Ön Yargıları Aşmak - Budizm Örneği" başlıklı konferanslar verdi.
 


Devamını Göster »
Budizm, din ve modernleşme, dinler tarihi gibi konularda dünyanın en önemli uzmanlarından biri olarak kabul edilen Todd Lewis, programına Ankara´dan başladı. Lewis ilk olarak 28 Mayıs Pazartesi günü saat 14:00´te Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde katılımcılara seslendi.

30 Mayıs Çarşamba günü İstanbul´a geçen Lewis, aynı gün saat 15:00´te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde "Dinler Tarihi Çalışmalarında Batılı Ön Yargıları Aşmak" başlıklı konuşmasını yaptı.

Todd Lewis konuşmasına, Batılıların Oryantalizm algısı ürettikleri gibi, benzer şekilde Budizm’i de ürettiğini anlatarak başladı. Lewis, Protestanların 18.yy.’dan itibaren misyonerlik faaliyetleri için gittikleri Hindistan ve özellikle de Sri Lanka’da karşılaştıkları Budistleri; Hıristiyanlığa ve özellikle de Protestanlığa uygun bir anlayışa göre tanıtmak istediklerini kaydetti.

Prof. Lewis, Zen Budizmi’nin Batı’da yaygın oluşunu ve Budizm denilince özellikle din adamları sınıfı olmayan, emir ve yasakları olmayan, kendine ait bir ‘kanon’u olmayan bir Budizm’in anlaşılmasının ardında yine aynı yanlış ve tahrif edilmiş bir Budizm’in tanıtılmış olmasından kaynaklandığına vurgu yaptı.

Özellikle Batı dünyasında, Budizm’i anlama ve Budist anlatımlar daima ‘deforme edilmiş bir kültürel prizma’dan hareketle yapıldığını anlatan Prof. Lewis, 20. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren bilimsel ve siyasi çalkantılar, beraberinde Batı’da her türlü dini emir ve yasaklardan azade olarak tanıtılan, sadece mistik özellikleri vurgulanan Budizm’e yönelik büyük bir ilginin oluşmasına neden olduğuna dikkat çekti. Bu çerçevede, özellikle Theosophy hareketinin bu yanlış algılamada önemli payı olduğu üzerinde durdu.

Konferansının son kısmında, Budizm’in kendi kaynaklarından ve bizzat Budistler’den hareketle öğrenmenin daha doğru olacağı üzerinde duran Prof. Lewis, her dinde olduğu gibi Budizm’de de günlük ibadetlerinin, emir ve yasaklarının, inançlarının, ahlaki prensiplerinin ve din adamlarının olduğunu ifade etti.

 
TODD LEWIS KİMDİR?

1990 yılından beri Holy Cross Üniversitesi Din Çalışmaları Fakültesinde görev yapmaktadır. 1984’te Columbia Üniversitesinde doktorasını tamamlamış; doçentliğini 1996’da, profesörlük unvanını ise 2003’te Holy Cross Üniversitesinde almıştır. Ayrıca 1999’dan beri Harward Üniversitesi Sanskrit ve Hint Çalışmaları Fakültesinde ders vermektedir.

Antropoloji ve dinler tarihi konusunda çalışmalarını sürdüren Lewis’in uzmanlık alanı ise Budizm. Profesör Lewis, Himalaya bölgesi dinleri ve Budizm’in sosyal tarihi konusunda dünyanın en önemli otoritelerinden biri olarak kabul ediliyor. Çalışmalarıyla birçok ödüle layık görülen Lewis, 2008 yılında Carnegie Vakfı tarafından “Yılın Profesörü” seçilmiştir.

Yayınlanmış eserlerinden bazıları: “Popular Buddhist Texts from Nepal: Narratives and Rituals of Newar Buddhism”, “Sugata Saurabha: A Poem on the Life of the Buddha by Chittadhar Hridaya of Nepal”, World Religions Today, Asian Religions Today, Religions of the West Today, Religion and Globalization, The Himalayas: A Syllabus of the Region’s History, Anthropology, and Religion.

 
BASIN YANSIMALARI
Marmara Üniversitesi
30 Mayıs 2012
Dinler Tarihi Çalışmaları’nda Batılı Ön Yargıları Aşmak

http://ilahiyat.marmara.edu.tr/duyuru/160016/3215/dinler-tarihi-calismalarinda-batili-on-yargilari-asmak---todd-lewis