EN

Nobel Ödüllü Gazeteci Tevekkül Karman, Ankara´da Yemenli Gençlerle Buluştu


Koordinatörlüğümüzün düzenlediği “Gençlik Programları” kapsamında Türkiye’de bulunan Yemenli gençler, Yemenli gazeteci Tevekkül Kerman´la bir araya geldi. Arap dünyasında Nobel Barış Ödülü kazanan ilk kadın olan Karman, “Sosyal Dönüşümde Kadının Rolü” konulu bir konuşma yaptı.


Devamını Göster »
1-6 Nisan tarihleri arasında, Koordinatörlüğümüzün Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanlığı ile ortaklaşa düzenlediği Gençlik programına; farklı alanlarda eğitim alan ve çalışan 35 Yemenli genç katıldı. 5 gün boyunca İstanbul ve Ankara’da çeşitli kurumları ziyaret eden Yemenli gençler; birçok uzman, akademisyen, bürokrat ve siyasetçiyle görüştü.

Yemenli gazeteci Tevekkül Karman, aynı program kapsamında Koordinatörlüğümüzün davetlisi olarak 3-5 Nisan tarihlerinde Ankara’da bulunan Karman, 4 Nisan Perşembe günü, 15:00-16:30 saatleri arasında Stratejik Düşünce Enstitüsünde Yemenli gençlerle buluştu. "Sosyal dönüşümde kadının rolü" konulu bir konuşma yaptı.

Arap Baharı’nda hem kadınların hem de gençlerin çok önemli roller üstlendiğini belirten Karman, kadınların ve gençlerin düşleri olduğunu ve değişim arzusuna sahip olduklarının altını çizdi. Bu iki grubun düşlerini gerçekleştirebilecek güçleri olduğunu da vurgulayan Karman, mücadele sürecinde hep ön safta yer aldıklarına dikkati çekti.

Kadınların hislerine dayanarak hareket ettikleri iddiasına katılmadığını belirten Karman, kadınların bütün olaylara mantık çerçevesinde baktıklarını anlattı. Kadınların devrim sürecindeki önemine değinen Karman, “Despotlar, kadınlardan korktular ve bizleri engellemeye çalıştılar. Yalanlar uydurarak insanları yanıltmaya çalıştılar. Bizleri siyasi arenadan soyutlamak istediler. Kadınlar ve gençler Kaddafi’ye, Mübarek’e, Bin Ali’ye, Ali Abdullah Salih’e dayandılar. Gençlik sokağa çıktı ve diktatörlere ‘git’ dedi. Arap Baharı gelince siyasi despotluğa karşı yürüdük” diye konuştu.

Arap Baharı sürecinin “gizli bir el” tarafından yöneltildiği iddiasına kesinlikle katılmadığını bildiren Karman, şunları kaydetti: “ABD, İran’daki, Sudan’daki yönetimleri götürmek isteyebilir. Ama stratejik ilişkileri olan Hüsnü Mübarek’i neden devirmek istesin ki? Bin Ali, Kaddafi düşman gibi görünüyor ama aslında öyle değildi. Bunlar boş laftır. Arap devrimleri gerçektir. Arap Baharı, Arap gençliği ve kadınlar tarafından yapıldı ve başarılı oldu. Bu gençlik diktatörleri düşürdü. Yeni yönetimler de aynısını yaparsa onları da düşürürler.”

Karman, Yemen devrimi sırasında birkaç kadından oluşan küçük bir grupla gösteri yapmaya başladıklarını belirterek, gruplarının her geçen gün büyüdüğünü anlattı. Karman, “Binlerce Yemenli kadın gösteri yapmaya başladı. Erkeklerin önünde yürüyorduk. Erkeklerden biri tutuklanınca kadınlar olarak onları kurtarmaya çalıştık. Binlerce kadın Yemen tarihinde olmayan biçimde mücadele ettik. Kadınlar Arap Baharı’nda devrim liderliği yaptı. Devrimi kadınlar yönetti. Kadın arkadaşlarımız şehit oldular. Onlar hürriyet için öldüler. Kadınlar direndiler ve düşlerini başardılar. Dünyayı Kaddafi, Bin Ali, Mübarek gibi insanlardan kurtardılar. Herkes onlara teşekkür etmeli” ifadelerini kullandı.

Suriye’yi “devrimlerin anası” olarak değerlendirdiklerini vurgulayan Karman, Suriye sorununun bir an önce çözülmesini beklediklerini söyledi. Suriye’ye uluslararası desteğin verilmediğini ifade eden Karman, Suriye’de yaşananları “uluslararası cinayet” olarak niteledi.

Tevekkül Karman, program kapsamında ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından kabul edildi. Karman’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Bakan Şahin, Yemenli aktivistin insan hakları mücadelesinde önemli rol oynadığını belirtti. Son dönemde Ortadoğu’da yaşanan değişimin temel aktörlerinin kadınlar ve gençler olduğuna dikkati çeken Şahin, verilen bu mücadeleleri ´”çok kıymetli” olarak nitelendirdi. Şahin, değişimin ardından yaşanan sürecin de barış için iyi yönetilmesinin gerekliliğini vurguladı.

Türkiye’nin dış politikasının temel felsefesinde “Yurtta barış cihanda barış” anlayışını gördüklerini dile getiren Şahin, bölgedeki barışın aynı zamanda dünyada da barışı getireceğini söyledi. “Mağdurun, mazlumun, güçsüzün sesinin duyurulmasında, onların haklı mücadelelerini başarmaları konusunda bütün gücümüzle yanlarında duruyoruz” diyen Şahin, bu duruşun bundan sonraki süreçte de devam edeceğini kaydetti.

Ülkelerindeki olaylar nedeniyle çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu binlerce Suriyeli’nin Türkiye’ye sığındığını hatırlatan Şahin, “Gelen kardeşlerimizi misafirlerimiz olarak görüyoruz ancak bir an önce Suriye’nin kaynaklarının Suriyeliler tarafından yönetileceği demokratik bir zeminin oluşturulmasını da kardeş ve komşu olarak çok önemsiyoruz”diye konuştu.

Tevekkül Karman konuşmasın; “Önce Kardeşim Fatma Hanım, sonra Bakanım Fatma Hanım ile konuştuğum için çok minettarım, çok teşekkür ediyorum” diyerek başladı. Bakan Şahin’le daha önce eski bakanlık binasındaki görüşmelerini hatırlatan Karman, şu an ise yeni bir binada bir araya geldiklerini ifade etti. Karman, “Bu durum Türk devletinin kadına ve aileye çok büyük önem verdiğinin göstergesidir. Bu yüzden çok mutluyum. Ben bir Türk vatandaşı olarak, bu gelişmeden dolayı gurur duymaktayım” diye konuştu. Koordinatörlüğümüz tarafından davet edildiğini söyleyen Karman, koordinatörlüğümüzün düzenlediği gençlik programları kapsamında Türkiye’de bulunan 35 Yemenli gençle, bir araya geldiğini hatırlattı. Karman, Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi’ye desteklerinden dolayı teşekkür etti. Bu görüşmeler sürekli ve aylık olarak gerçekleşmesi gerektiğini dile getiren Karman, “Biz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla Arap Baharı’ndan etkilenen ülkelerden ve Yemen’den 40 kadını Türkiye’ye getirerek, sorunları tartışmak istiyoruz. Onların bakanlığınızın himayesi altında getirilerek, Türkiye’deki kadın hakları konusundaki gelişmelere vakıf olmalarını istiyoruz. Bu da sonuçta Yemen’e olumlu şekilde yansıyacaktır. Sayın Bakanımız Fatma Hanım’dan ve Türkiye’deki kadınlardan çok daha fazla yararlanacağız” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın ve Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ile görüşmelerde bulunan Karman, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit ve Merkez Yürütme Kurulu üyeleriyle de bir araya geldi.

 
TEVEKKÜL KERMAN KİMDİR?

Yemenli Tevekkül Kerman, ülkesinde kadınların güvenliği ve kadın hakları konusundaki çalışmalarından dolayı 2011 Nobel Barış Ödülünü kazanmıştır. Aktivist ve Gazeteci Tevekkül Kerman, Nobel Ödülünü alan ilk Yemenli, ilk Arap kadın ünvanının yanısıra, bu ödülü alan ikinci müslüman ve en genç kadın oldu. 2012 yılında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına kabul edildi.

 
BASIN YANSIMALARI


ANADOLU AJANSI
04.04.2013
-"Sosyal Dönüşümde Kadının Rolü" paneli
-Nobel ödüllü Yemenli aktivist Karman:"Kadınlar, Arap Baharı´nda devrim liderliği yaptı"
-"Dünyayı Kaddafi, Bin Ali, Mübarek gibi insanlardan kurtardılar. Herkes onlara teşekkür etmeli"


Nobel ödüllü Yemenli gazeteci ve insan hakları savunucusu Tevekkül Karman, "Kadınlar, Arap Baharı´nda devrim liderliği yaptı. Devrimi kadınlar yönetti. Kadınlar direndiler ve düşlerini başardılar. Dünyayı Kaddafi, Bin Ali, Mübarek gibi insanlardan kurtardılar. Herkes onlara teşekkür etmeli" dedi.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü´nün (KDK) düzenlediği "Gençlik Programları" kapsamında Türkiye´de bulunan Yemenli gençlerle bir araya gelen Karman, Stratejik Düşünce Enstitüsü´nde (SDE) "Sosyal Dönüşümde Kadının Rolü" konulu bir konuşma yaptı.

Arap Baharı´nda hem kadınların hem de gençlerin çok önemli roller üstlendiğini belirten Karman, kadınların ve gençlerin düşleri olduğunu ve değişim arzusuna sahip olduklarının altını çizdi. Bu iki grubun düşlerini gerçekleştirebilecek güçleri olduğunu da vurgulayan Karman, mücadele sürecinde hep ön safta yer aldıklarına dikkati çekti.

Kadınların hislerine dayanarak hareket ettikleri iddiasına katılmadığını belirten Karman, kadınların bütün olaylara mantık çerçevesinde baktıklarını anlattı. Kadınların devrim sürecindeki önemine değinen Karman, "Despotlar, kadınlardan korktular ve bizleri engellemeye çalıştılar. Yalanlar uydurarak insanları yanıltmaya çalıştılar. Bizleri siyasi arenadan soyutlamak istediler. Kadınlar ve gençler Kaddafi´ye, Mübarek´e, Bin Ali´ye, Ali Abdullah Salih´e dayandılar. Gençlik sokağa çıktı ve diktatörlere ´git´ dedi. Arap Baharı gelince siyasi despotluğa karşı yürüdük" diye konuştu.

-"Arap Baharı, Arap gençliği ve kadınlar tarafından yapıldı"-

Arap Baharı sürecinin "gizli bir el" tarafından yöneltildiği iddiasına kesinlikle katılmadığını bildiren Karman, şunları kaydetti:
"ABD, İran´daki, Sudan´daki yönetimleri götürmek isteyebilir. Ama stratejik ilişkileri olan Hüsnü Mübarek´i neden devirmek istesin ki? Bin Ali, Kaddafi düşman gibi görünüyor ama aslında öyle değildi. Bunlar boş laftır. Arap devrimleri gerçektir. Arap Baharı, Arap gençliği ve kadınlar tarafından yapıldı ve başarılı oldu. Bu gençlik diktatörleri düşürdü. Yeni yönetimler de aynısını yaparsa onları da düşürürler."

Karman, Yemen devrimi sırasında birkaç kadından oluşan küçük bir grupla gösteri yapmaya başladıklarını belirterek, gruplarının her geçen gün büyüdüğünü anlattı. Karman, "Binlerce Yemenli kadın gösteri yapmaya başladı. Erkeklerin önünde yürüyorduk. Erkeklerden biri tutuklanınca kadınlar olarak onları kurtarmaya çalıştık. Binlerce kadın Yemen tarihinde olmayan biçimde mücadele ettik. Kadınlar Arap Baharı´nda devrim liderliği yaptı. Devrimi kadınlar yönetti. Kadın arkadaşlarımız şehit oldular. Onlar hürriyet için öldüler. Kadınlar direndiler ve düşlerini başardılar. Dünyayı Kaddafi, Bin Ali, Mübarek gibi insanlardan kurtardılar. Herkes onlara teşekkür etmeli" ifadelerini kullandı.

Suriye´yi "devrimlerin anası" olarak değerlendirdiklerini vurgulayan Karman, Suriye sorununun bir an önce çözülmesini beklediklerini söyledi. Suriye´ye uluslararası desteğin verilmediğini ifade eden Karman, Suriye´de yaşananları "uluslararası cinayet" olarak niteledi.

SDE Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay ise Türkiye´de 10 yıl önce "Türk baharı" başladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"Arap Baharı gelmeden önce bir ´Türk baharı´ vardı. 10 yıldan bu yana Türkiye´de halk demokrasi alanında gelişme gösterdi. AK Parti halk tarafından gelmiştir. Bunların bir parçası olarak demokrasi ortaya çıktı. Bütün kesimler arasında bir barış söz konusu."

ANADOLU AJANSI
04.04.2013
-Bakan Şahin´e Nobel ödüllü ziyaretçi
-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin:
-´´Suriye´nin kaynaklarının Suriyeliler tarafından yönetileceği demokratik bir zeminin oluşturulmasını kardeş ve komşu olarak çok önemsiyoruz´´


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ´´Suriye´nin kaynaklarının Suriyeliler tarafından yönetileceği demokratik bir zeminin oluşturulmasını kardeş ve komşu olarak çok önemsiyoruz´´ dedi.

Şahin, Nobel ödüllü Yemenli gazeteci ve insan hakları savunucusu Tevekkül Karman ile beraberindekileri, Bakanlıkta kabul etti.
Karman´ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Bakan Şahin, Yemenli aktivistin insan hakları mücadelesinde önemli rol oynadığını belirtti. Son dönemde Ortadoğu´da yaşanan değişimin temel aktörlerinin kadınlar ve gençler olduğuna dikkati çeken Şahin, verilen bu mücadeleleri ´´çok kıymetli´´ olarak nitelendirdi. Şahin, değişimin ardından yaşanan sürecin de barış için iyi yönetilmesinin gerekliliğini vurguladı.

Türkiye´nin dış politikasının temel felsefesinde ´´Yurtta barış cihanda barış´´ anlayışını gördüklerini dile getiren Şahin, bölgedeki barışın aynı zamanda dünyada da barışı getireceğini söyledi.

´´Mağdurun, mazlumun, güçsüzün sesinin duyurulmasında, onların haklı mücadelelerini başarmaları konusunda bütün gücümüzle yanlarında duruyoruz´´ diyen Şahin, bu duruşun bundan sonraki süreçte de devam edeceğini kaydetti.

Ülkelerindeki olaylar nedeniyle çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu binlerce Suriyeli´nin Türkiye´ye sığındığını hatırlatan Şahin, ´´Gelen kardeşlerimizi misafirlerimiz olarak görüyoruz ancak bir an önce Suriye´nin kaynaklarının Suriyeliler tarafından yönetileceği demokratik bir zeminin oluşturulmasını da kardeş ve komşu olarak çok önemsiyoruz´´ diye konuştu.

-Tevekkül Karman-

Konuk gazeteci ve insan hakları savunucusu Karman ise ´´kardeşim´´ dediği Fatma Şahin´i ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Daha önceki gelişinde Şahin ile Bakanlığın eski hizmet binasında görüştüğünü belirten Karman, ´´Yeni bakanlık binasının güzelliği ve büyüklüğü Türkiye´nin kadına ve aileye verdiği önemi gösteriyor´´ diye konuştu.

Kendisinin aynı zamanda Türk vatandaşı olduğunu bildiren Karman, Türkiye´de kadına verilen değer ve önemden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Ortadoğu ve Arap ülkelerinin de kadınlara daha fazla önem vermesi gerektiğini söyleyen Karman, bu konuda yapılabilecekler konusunda Bakan Şahin´den destek istedi.

Görüşme daha sonra basına kapalı devam etti.

İHLAS HABER AJANSI
04.04.2013
FATMA ŞAHİN, NOBEL ÖDÜLLÜ TEVEKKÜL KARAMAN’I KONUK ETTİ
www.iha.com.tr/fatma-sahin-nobel-odullu-tevekkul-karamani-konuk-etti-271034-haber

STAR
04.04.2013
BAKAN ŞAHİN´E NOBEL ÖDÜLLÜ ZİYARETÇİ
haber.stargazete.com/politika/bakan-sahine-nobel-odullu-ziyaretci/haber-742274

YENİŞAFAK
04.04.2013
BAKAN ŞAHİN´E NOBEL ÖDÜLLÜ ZİYARETÇİ
yenisafak.com.tr/gundem-haber/bakan-sahine-nobel-odullu-ziyaretci-04.04.2013-507685


HABERLER.COM
04.04.2013
BAKAN ŞAHİN, NOBEL ÖDÜLLÜ AKTİVİST TEVEKKÜL KARMAN´I MAKAMINDA KABUL ETTİ
www.haberler.com/bakan-sahin-nobel-odullu-aktivist-tevekkul-karman-4496223-haberi/

SON.TV, F5 HABER,DÜNYA BÜLTENİ
04.04.2013
BAKAN ŞAHİN´E NOBEL ÖDÜLLÜ ZİYARETÇİ
www.son.tv/Gundem/bakan-sahine-nobel-odullu-ziyaretci/haber-178095
www.f5haber.com/ankara/bakan-sahin-e-nobel-odullu%C2%A0ziyaretci-haberi-334771/
www.dunyabulteni.net/