EN

Jeremy Greenstock, Akil Adamlar Konferans Serisi İçin Türkiye´ye Geldi


Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünün düzenlediği Akil Adamlar Konferans Serisinin altıncı konuğu Emekli İngiliz Diplomat Sir Jeremy Greenstock oldu. İngiltere´nin eski Irak Özel Temsilcisi olarak da görev yapan Greenstock, 10-13 Kasım 2010 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen programda; “Ortadoğu Politikaları: Barışın Dinamikleri ve Gelecek Vizyonu” başlıklı konferanslar verdi ve resmi temaslarda bulundu.


Devamını Göster »
Programına İstanbul’dan başlayan Jeremy Greenstock, Bahçeşehir Üniversitesi ile organize edilen ve 20 kadar konuğun katıldığı kapalı toplantıda “Ortadoğu Politikaları: Barışın Dinamikleri ve Gelecek Vizyonu” başlıklı bir konuşma yaptı.

Aynı programın Ankara ayağı ise 12 Kasım’da Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) ile organize edildi. Çeşitli diplomatik temsilcilerin,uzmanların, akademisyenlerin ve gazetecilerin bulunduğu konferansın koordinatörlüğünü USAK Avrasya Araştırmaları Merkezi Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Güner Özkan yaptı. Greenstock konuşmasında genel itibariyle Ortadoğu politikasını nasıl gördüğünü, küreselleşme sürecinde Ortadoğu’nun durumunu, İran, İsrail ve Türkiye’nin bu süreçteki rollerini, devletlerin bu bölgedeki gelişmelerden beklentilerini ve İsrail ile Filistin arasında gerçekleştirilmesi beklenen barış sürecini ele aldı.

Jeremy Greenstock konuşmasında, küreselleşme sürecinde Ortadoğu barışına katkı sağlayabilecek yeni aktörlerden bahsetti. Bu bölgedeki politikaların sürekli bir çelişki içinde olduğunu, hayal kırıklığı yarattığını ve küresel olarak bir ivme kazanamadığını belirten Greenstock; aynı zamanda buradaki değişikliklerin dünyayı önemli ölçüde etkilediğini vurguladı. Arap ülkelerinin beklenenin tersine bu süreci yavaşlattığını ve sürece müdahil olamadığını vurgulayan Greenstock, Ortadoğu’daki politik sürecin yanında, ekonomik yapının da bu bölgede çok önemli bir safhada olduğunun ve bölge halkının da bu noktada önemli rol oynadığının altını çizdi.

Toplantının sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Greenstock, Türkiye’nin Ortadoğu sürecinde gelişmelerin dışında olmaması ve uzlaştırıcı bir rol oynaması gerektiğini vurguladı.

Greenstock, Türkiye’de bulunduğu süre içerisinde konferansların yanı sıra İstanbul’da çeşitli temaslarda bulundu ve Zaman gazetesi ile Kanal 24´e mülakatlar verdi.

 
JEREMY GREENSTOCK KİMDİR?

İngiliz Diplomat Sir Jeremy Greenstock, 1969-2004 yılları arasında Washington, Paris, Dubai ve Suudi Arabistan’da görev yaptı. İngiltere’nin Birleşmiş Milletler büyükelçisi görevini yürüten Greenstock daha sonra Irak özel temsilcisi olarak görev yaptı. Greenstock, Irak’taki görevi hakkında 2005 yılında yayımlanması beklenen bir kitap yazdı. 27 Kasım 2005’te, “The Times” Greenstock’ın kitabının Bakanlar Kurulu tarafından engellendiğini konu alan bir haber yaptı. Jeremy Greenstock hâlâ Ditchley Vakfı’nın direktörlüğünü yapmaktadır.

 
BASIN YANSIMALARI
Turkishny.com
12.11.2010
Greenstock: AB´nin Tereddütleri Türkiye´den Değil

http://www.turkishny.com/other-news/4-other-news/40082-greenstock-abnin-tereddutleri-turkiyeden-deil?pl=component&print=1&layout=default&page=

Haber7.com
12.11.2010
Greenstock: AB´nin Tereddütleri Türkiye´den Değil

http://www.haber7.com/haber/20101112/Greenstock-ABnin-tereddutleri-Turkiyeden-degil.php/

Milliyet Gazetesi
12.11.2010
Irak’ta şimdi herkes iktidarda
Sami Kohen

http://www.milliyet.com.tr/irak-ta-simdi-herkes-iktidarda/sami-kohen/dunya/yazardetay/12.11.2010/1313405/default.htm