EN

Ahmet Davutoğlu, Joschka Fischer ve Jack Straw Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünün Konferansında Buluştu


24 Mart 2011 Perşembe akşamı Ankara Palas, “21.Yüzyılda Küresel Düzeni Yeniden Düşünmek” konulu, çok önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Moderatörlüğünü Koordinatörümüz İbrahim Kalın’ın yaptığı panele Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu, Koordinatörlüğümüzün “Akil Adamlar Konferans Serisi” kapsamında Türkiye’ye gelen Eski Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ve Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw katıldı.
 


Devamını Göster »
Üç önemli devlet adamını biraraya getiren panelde, Ahmet Davutoğlu, Arap dünyasında yaşanan gelişmelere değindi. “Bölgede değişim bir ihtiyaç, ancak şu anda bu değişimin yöntemleri bir sorun olarak karşımızda duruyor" diyen Davutoğlu, Libya ile ilgili düzenlenen Paris toplantısına dair görüşlerini dile getirdi. Dışişleri Bakanımız, ilk kez Paris’te bir grup ülkenin, bir ülkenin daveti üzerine BM´ye danışmadan, NATO´ya danışmadan, AB´ye danışmadan harekete geçtiklerini belirtti. Davutoğlu, kriz yönetimlerinde daha açık bir yetki verme mekanizması, farklı bir mekanizma, daha kapsayıcı, çok taraflı bir sistem olması gerektiğini söyledi.

Panelin moderatörü İbrahim Kalın, katılımcılardan soğuk savaş sonrası değişen küresel düzeni değerlendirmelerini istedi. İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, iki kutuplu dünyanın ABD tahakkümünün sürdüğü tek kutuplu dünyaya dönüştüğünü ve bugün de çok kutuplu bir dünya olduğunu belirtti. Bugün artık iktisadi güç ile siyasi güç arasında bir bağlantı olmadığını ifade eden Straw, gelecekte ülkelerin çok zor stratejik kararlar alması gerekeceğini kaydetti.

Almanya eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ise küresel ortamda çok büyük bir değişim yaşandığına, Çin´in önderliğindeki ekonomik değişime değindi. Avrupa Birliği´nin, önemli bir uluslararası işbirliği modeli olduğuna ancak ortak siyasi kararlar almakta sorunlar yaşandığına değinen Straw ve Fischer, Türkiye´nin AB üyeliğine verdikleri desteği dile getirdi.

Konferansı aralarında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanı Musa Kulaklıkaya’nın da bulunduğu çok sayıda seçkin konuk izledi. Panelin katılımcıları arasında 20’den fazla ülkenin büyükelçileri, akademisyenler ve gazeteciler de vardı.

 
JACK STRAW KİMDİR?

Blackburn bölgesi milletvekili Jack Straw, 1997-2010 yılları arasında İşçi Partisi döneminde hükûmette üst düzey görevlerde bulundu. İngiltere ve Avrupa’nın en deneyimli siyasetçilerinden biri olan Straw, 1979 yılında seçim bölgesi olan Blackburn’den İşçi Partisi milletvekili olarak parlamentoya girdi. 2001 yılında Dışişleri Bakanlığı görevine getirildikten sonra, 2006 yılında Avam Kamarası Başkanı ve Ferman Mührü Emini olarak görev yaptı. 2007-2010 yılları arasında Adalet Bakanı olarak hizmet etti. Şu anda Muhalefetteki İşçi Partisi’nde Müslümanların çoğunlukta olduğu Blackburn seçim bölgesi milletvekili olarak İngiltere milli siyasetinde önemli bir rol oynamaya devam etmektedir.

 
JOSCHKA FISCHER KİMDİR?

Joschka Fischer, 1998-2005 yılları arasında Almanya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 1985-1987 yılları arasında Yeşiller Partisi’nden ülkenin ilk bakanı olma ünvanı ile Çevre ve Enerji Bakanı olarak siyasi hayatına başladı. 2006’dan 2007 yılına kadar Princeton Üniversitesi Woodrow Wilson Uluslar arası İlişkiler Okulu’nda profesör ünvanı ile çalıştı. Fischer, Uluslararası Kriz Grubu ve Avrupa Konseyi Dış İlişkiler Kurulu Yönetim Kurulu üyesidir.
 


BASIN YANSIMALARI
Anadolu Ajansı
24.03.2011
Dışişleri Bakanı Davutoğlu: "En Kısa Zamanda Paris Toplantısı Sonrası Oluşan Koalisyon, Bu Misyonu Bırakıp Bütünüyle Operasyon, Tek Bir Komuta Kontrol Sistemi Altında NATO´ya Devredilecek. Dolayısıyla Türkiye´nin Bu Konudaki Kaygıları, Talepleri Kabul Gördü"


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanları ile telekonferans yöntemiyle görüştüklerini belirterek, "En kısa zamanda Paris toplantısı sonrası oluşan koalisyon, bu misyonu bırakıp, bütünüyle operasyon tek bir komuta kontrol sistemi altında NATO´ya devredilecek. Dolayısıyla Türkiye´nin bu konudaki kaygıları, talepleri kabul gördü" dedi.

Davutoğlu, Ankara Palas´ta düzenlenen "21. yüzyılda küresel düzeni yeniden düşünmek" konulu konferansa gelişinde gazetecilere açıklama yaptı.

Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ve Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ile telekonferans üzerinden dört bakanın da katıldığı bir müzakere gerçekleştirdiklerini söyledi.

Libya konusunda kendilerinin baştan beri ilkelerinin belli olduğunu kaydeden Davutoğlu, "İkili bir yapı olsun istemiyoruz. Paris toplantısı sonrası oluşan koalisyonun bütün yetkilerini NATO´nun tek komuta sistemi altında toplaması gerektiğini düşünüyoruz. Aynı anda iki operasyonun doğurabileceği hem askeri hem de hedefler anlamında, BM Güvenlik Konseyi´nin kararının dışına çıkma riski anlamında sakıncaları olduğunu söylüyorduk, bu bizim pozisyonumuzdu. Buna karşı bir direnç vardı. Şu anda prensipte bir mutabakat sağlandı. En kısa zamanda Paris toplantısı sonrası oluşan koalisyon, bu misyonu bırakıp, bütünüyle operasyon tek bir komuta kontrol sistemi altında NATO´ya devredilecek. Dolayısıyla Türkiye´nin bu konudaki kaygıları, talepleri kabul gördü" dedi.

Son görüşmede karşılıklı kaygıların konuşulduğunu ifade eden Davutoğlu, bunları aşma noktasında dört bakan arasında faydalı bir görüşmenin tesis edildiğini dile getirdi.

Davutoğlu şöyle konuştu: "En kısa zamanda gerekli teknik hazırlıklar ve alandaki durumla ilgili operasyonel değerlendirmeler yapıldıktan sonra bütün yetki, bu harekat yetkisi ve tabii ki bizim için çok önemli 1973 sayılı kararın sınırları içinde kalarak ve ateşkes sağlama hedefine dönük olarak Libya´nın altyapısına zarar vermeksizin sivilleri korumaya yönelik olarak bu çerçevede kalmak şartıyla NATO´ya bu şey devredildi, devredilme kararı alındı. Teknik çalışmalar yürüyor. Ümit ederiz, en kısa sürede bu tamamlanır ve BM Güvenlik Konseyi 1973 sayılı kararın ruhuna uygun olarak ateşkes hedefine dönük, sivilleri korumaya dönük, Libya´nın altyapısına zarar vermeksizin böyle bir hareket çerçevesi oluşur."

Bunun en kısa zamanda olmasını istediklerini kaydeden Davutoğlu, "NATO içinde bu çalışma en kısa sürede tamamlanacak, diye bize söz verildi. Bir iki gün içinde ümit ederiz bunlar tamamlanır" diye konuştu.

Davutoğlu, Türkiye´nin desteklerinin NATO´ya teknik düzeyde bildirildiğini belirterek, Türkiye´nin katılımının insani yardım ve silah ambargosunun denizden uygulanması yönünde olduğunu söyledi.

Londra´da yapılacak Libya Konferansı´na da değinen Davutoğlu, "Bizim de katılacağımız formatta. NATO ile bölgesel güçlerin yani Afrika Birliği, Arap Ligi gibi örgütlerin ve bölgesel katılımın da olduğu. Bizim iki şartımız vardı, birisi BM Güvenlik Konseyi´nin ve BM evrensel değerlerinin hakim olacağı bir çerçeve, bunu sağlamaya çalışıyoruz. İkincisi de bölgesel katılım. Londra´daki toplantı da bu çerçevede yapılacak. Bu konuda da istişarelerde bulunduk. Dolayısıyla Londra´daki toplantı Paris´in bir devamı mahiyetinde değil. Bu NATO´nun ve bu harekatın içinde yer alacak BM unsurlarıyla bölgesel unsurların katılımıyla
gerçekleşecek" dedi.


Anadolu Ajansı
24.03.2011
"21.Yüzyılda Küresel Düzeni Yeniden Düşünmek" Konferansı

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU: "(ARAP DÜNYASINDA) DEĞİŞİM BİR İHTİYAÇ. ANCAK ŞU ANDA BU DEĞİŞİMİN YÖNTEMLERİ BİR SORUN OLARAK KARŞIMIZDA DURUYOR"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arap dünyasındaki değişim dalgasının normal bir süreç, bir ihtiyaç olduğunu belirterek, bu sürecin nasıl yönetileceğinin önemli olduğunu söyledi.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünün Ankara Palas´ta düzenlediği "21. Yüzyılda Küresel Düzeni Yeniden Düşünmek Konferansı"na, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Almanya eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ve İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw konuşmacı olarak katıldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç´ın da aralarında olduğu çok sayıda konuğun izlediği konferansta konuşan Davutoğlu, "Değişim bir ihtiyaç. Ancak şu anda bu değişimin yöntemleri bir sorun olarak karşımızda duruyor. Bu normal bir süreç ancak önemli olan bu süreci nasıl yöneteceğimiz" dedi.

Libya ile ilgili düzenlenen Paris toplantısına değinen Davutoğlu, "ilk kez burada bir grup ülkenin, bir ülkenin daveti üzerine BM´ye danışmadan, NATO´ya danışmadan, AB´ye danışmadan harekete geçtiklerini" belirterek, BM Güvenlik Konseyi kararını herkesin desteklediğini hatırlattı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "kriz yönetimlerinde daha açık bir yetki verme mekanizması, farklı bir mekanizma, daha kapsayıcı, çok taraflı bir sistem olması gerektiğini" söyledi.

Davutoğlu, Libya´daki sivillerin savunulması gerektiğini ancak önemli olanın yöntem olduğunu belirtti.

Tunus´ta ilk karışıklık çıktığında kendisine "yabancı müdahalesi olup olmadığının" sorulduğunu belirten Davutoğlu, bunu düşünmenin orada mücadele eden insanlara haksızlık olacağını söyledi.

İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw ise iki kutuplu dünyanın, ABD tahakkümünün sürdüğü tek kutuplu dünyaya dönüştüğünü ve bugün de çok kutuplu bir dünya olduğunu belirtti.

Bugün artık iktisadi güç ile siyasi güç arasında bir bağlantı olmadığını ifade eden Straw, gelecekte ülkelerin çok zor stratejik kararlar alması gerekeceğini kaydetti.

Almanya eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ise küresel ortamda çok büyük bir değişim yaşandığına, Çin´in önderliğindeki ekonomik değişime değindi.

Arap dünyasındaki durumun, "insanların yönetimden dışlanamayacağını" ortaya koyduğunu belirten Fischer, "yeni bilgi teknolojilerinin insanları aktörler haline getirdiğini, onları kendi gelecekleri hakkında karar veren aktörlere dönüştürdüğünü" söyledi.

Bu dönüşümlerin herkesin birbirine geçmişten çok daha fazla bağlantılı olduğu bir dünya ortaya çıkaracağını ifade eden Fischer, dünyanın iki büyük gücü olan Çin ve ABD´nin birbirlerine son derece bağlı olduklarını ve gelecekte daha da bağlantılı olacaklarını kaydetti.

Avrupa Birliği´nin, önemli bir uluslararası işbirliği modeli olduğuna ancak ortak siyasi kararlar almakta sorunlar yaşandığına değinen Straw ve Fischer, Türkiye´nin AB üyeliğine verdikleri desteği dile getirdi.

İhlas Haber Ajansı
24.03.2011
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: "Şu anda prensipte bir mutabakat sağlandı. En kısa zamanda Paris toplantısı sonrası oluşan koalisyon, bu misyonu bırakıp, bütünüyle operasyon tek bir komuta kontrol sistemi altında NATO´ya devredilecek"


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya´ya yönelik operasyonla ilgili, "Şu anda prensipte bir mutabakat sağlandı. En kısa zamanda Paris toplantısı sonrası oluşan koalisyon, bu misyonu bırakıp, bütünüyle operasyon tek bir komuta kontrol sistemi altında NATO´ya devredilecek" dedi.

Bakan Davutoğlu, Ankara Palas´ta düzenlenen ´21. Yüzyılda Küresel Düzeni Yeniden Düşünmek Konferansı´na gelişinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. ABD, İngiltere ve Fransa Dışişleri Bakanları ile telekonferans görüşme yaptıklarını söyleyen Davutoğlu, karşılıklı kaygıların konuşulduğunu ve bunları aşma noktasında mesafe kat edildiğini söyledi. Libya konusunda kendilerinin baştan beri ilkelerinin belli olduğunu ifade eden Davutoğlu, "İkili bir yapı olsun istemiyoruz. Paris toplantısı sonrası oluşan koalisyonun bütün yetkilerini NATO´nun tek komuta sistemi altında toplaması gerektiğini düşünüyoruz. Aynı anda iki operasyonun doğurabileceği hem askeri hem de hedefler anlamında, BM Güvenlik Konseyi´nin kararının dışına çıkma riski anlamında sakıncaları olduğunu söylüyorduk, bu bizim pozisyonumuzdu. Buna karşı bir direnç vardı. Şu anda prensipte bir mutabakat sağlandı. En kısa zamanda Paris toplantısı sonrası oluşan koalisyon, bu misyonu bırakıp, bütünüyle operasyon tek bir komuta kontrol sistemi altında NATO´ya devredilecek. Dolayısıyla Türkiye´nin bu konudaki kaygıları, talepleri kabul gördü" diye konuştu.

Gerekli hazırlıklar ve operasyonel değerlendirmeler yapıldıktan sonra bütün yetkinin, Libya´nın altyapısına zarar vermeksizin, sivilleri korumaya yönelik olarak NATO´ya devredilmesi kararı alındığını söyleyen Davutoğlu, "Teknik çalışmalar yürüyor. Ümit ederiz, en kısa sürede bu tamamlanır ve BM Güvenlik Konseyi 1973 sayılı kararın ruhuna uygun olarak ateşkes hedefine dönük, sivilleri korumaya dönük, Libya´nın altyapısına zarar vermeksizin böyle bir hareket çerçevesi oluşur. NATO içinde bu çalışma en kısa sürede tamamlanacak, diye bize söz verildi. Bir iki gün içinde ümit ederiz bunlar tamamlanır" dedi.

Türkiye´nin NATO´ya desteğinin teknik düzeyde olduğunu yineleyen Davutoğlu, insani yardım ve silah ambargosunun denizden uygulanması yönünde Türkiye´nin katılımı olacağını vurguladı.

Londra´da yapılacak Libya Konferansı´na da değinen Davutoğlu, "Bizim de katılacağımız formatta. NATO ile bölgesel güçlerin yani Afrika Birliği, Arap Ligi gibi örgütlerin ve bölgesel katılımın da olduğu. Bizim iki şartımız vardı, birisi BM Güvenlik Konseyi´nin ve BM evrensel değerlerinin hakim olacağı bir çerçeve, bunu sağlamaya çalışıyoruz. İkincisi de bölgesel katılım. Londra´daki toplantı da bu çerçevede yapılacak. Bu konuda da istişarelerde bulunduk. Dolayısıyla Londra´daki toplantı Paris´in bir devamı mahiyetinde değil. Bu NATO´nun ve bu harekatın içinde yer alacak BM unsurlarıyla bölgesel unsurların katılımıyla gerçekleşecek" ifadelerini kaydetti.


İhlas Haber Ajansı
24.03.2011

"21.Yüzyılda Küresel Düzeni Yeniden Düşünmek" Konferansı

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU: "BİR GRUP ÜLKE, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER´E DANIŞMADAN, NATO´YA DANIŞMADAN, AVRUPA BİRLİĞİ´NE DANIŞMADAN HAREKETE GEÇTİLER´

Libya ile ilgili düzenlenen Paris Toplantısına değinen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "İlk kez burada bir grup ülke, bir ülkenin daveti üzerine Birleşmiş Milletler´e danışmadan, NATO´ya danışmadan, Avrupa Birliği´ne danışmadan harekete geçti" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ve eski Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile birlikte Ankara Palas´ta düzenlenen ´21. Yüzyılda Küresel Düzeni Yeniden Düşünmek´ adlı konferansa katıldı.

Konferansta konuşan Davutoğlu, "Değişim bir ihtiyaç. Ancak şu anda bu değişimin yöntemleri bir sorun olarak karşımızda duruyor. Bu normal bir süreç ancak önemli olan, bu süreci nasıl yöneteceğimiz´´ dedi. Libya ile ilgili düzenlenen Paris Toplantısına değinen Davutoğlu, "İlk kez burada bir grup ülke, bir ülkenin daveti üzerine Birleşmiş Milletler´e danışmadan, NATO´ya danışmadan, Avrupa Birliği´ne danışmadan harekete geçti.Birleşmiş Milletler kararını herkes destekledi´´ diye konuştu. Davutoğlu, Libya´daki sivillerin savunulması gerektiğini, bunun yönteminin de önemli olduğunu belirtti. Tunus´ta ilk karışıklık çıktığında kendisine ´yabancı müdahalesi olup olmadığının´ sorulduğunu belirten Davutoğlu, bunu düşünmenin orada mücadele eden insanlara haksızlık olacağını söyledi.

Eski Almanya Dışişleri Bakanı Fischer ise, önemli bir uluslararası işbirliği modeli olduğunu belirttiği Avrupa Birliği´nin ortak siyasi kararlar almakta sorunlar yaşadığına söyledi. Fischer, Türkiye´nin Avrupa Birliği üyeliğine destek verdiğini kaydetti. Fischer, küresel ortamda çok büyük bir değişim yaşandığını ifade ederek, Çin´in önderliğindeki ekonomik değişime değindi. Arap dünyasındaki durumun, ´´insanların yönetimden dışlanamayacağını´´ ortaya koyduğunu belirten Fischer, yeni bilgi teknolojilerinin insanları aktörler haline getirdiğini, onları kendi gelecekleri hakkında karar veren aktörlere dönüştürdüğünü söyledi.

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Straw da, artık iktisadi güç ile siyasi güç arasında bir bağlantı olmadığını savundu. Straw, gelecekte ülkelerin çok zor stratejik kararlar alması gerekeceğini öne sürdü. Straw da Türkiye´nin Avrupa Birliği üyeliğine destek verdiğini ifade etti.


The Times
28.03.2011
Turkey is a Crucial Ally to Snub it it Sheer Folly
Jack Straw


As the coalition takes stock of the Libya operation, it must use Ankara´s growing influence

Turks do not appreciate insouciance. Nicolas Sarkozy´s one visit as President of France to Turkey lasted five hours. It was the first by a French president in 20 years. Nonetheless the French went out of their way to emphasise that their elected monarch had only dropped by in his capacity as president of the G20, not on a bilateral visit.

As he came down the steps of the presidential plane. Mr Sarkozy was spotted chewing gum — a compliment returned by the Mayor of Ankara´s pointedly masticating as he waved an official goodbye those five hours later.

I return today from a five-day visit to Turkey. It is hard to exaggerate the irritation, verging on despair, that Turks of all political persuasions now feel towards the French. In 2005 President Chirac made the courageous decision, in long-term French interests, to back the EU´s decision to begin formal accession negotiations with Turkey (after a wait of forty-plus years). Agreement without Mr Chirac would have been impossible.

Mr Sarkozy has reversed that approach and has been blocking negotiations on five chapters of Turkey´s accession treaty. Locked in intense competition with Marine Le Pen´s far-right National Front, he has presided over an open season or rhetoric hostile to Islam in general and to Turkey in particular.

What has pushed Franco-Turkish relations even deeper into the pit has been Mr Sarkozy´s decision to "forget" to invite Turkey to the meeting in Paris on Saturday, March 19, called after the passing of UN Security Council resolution 1973 authorising military action against Libya, to co-ordinate plans among the "coalition of the willing".

France´s explanation was that Turkey´s presence would have made agreement more difficult, in circumstances that required fast, clear decisions to halt Colonel Gaddafi´s industrial slaughter of his own people as quickly as possible. The response in Ankara has boiled down to the riposte: "Don´t judge others by your own standards." Turkey, a founder member of Nato has long suspected France of seeking to disrupt Nato´s structures.

A quick reading of Turkish newspapers on the day of the meeting would have told the French that far from seeking to block any military coalition. Turkey was ready to participate in one Under the headline "Turkish F16s ready", the daily Milliyet reported that Ankara had developed a "multichoice plan" for involvement "if Nato undertakes the UN-sponsored air operation". A call to the Foreign Ministry would have elicited a credible explanation as to why the Ankara Government had to calibrate carefully its public statements early on in the crisis.

IT DEFIES THE CANARD THAT DEMOCRACY AND ISLAM CANNOT COEXIST

Britain too was cautious on what we said about Gaddafi until we had repatriated mast of our citizens who wanted to leave. Turkey had reason to lie even more careful — it has huge equity in Libya With the second-largest international it had $17 billion of projectsin Libya, employing 25,000 Turkish workers. 22,000 of them are now safely home.

Turkeys Armed Forces are the largest of any European member of Nato

Turkey, with a population that is 98 percent Muslim, did not want to be involved directly in airstrikes. But it acknowledged the importance of the early French air strikes in preventing the fall of Benghazi, has offered significant naval support and has agreed to Nato command and control -of all military operations.

Good relations with Turkey have been a high priority for the UK for years—as David Cameron and William Hague have emphasised since taking office. Amnesia has not infected the Foreign Office. Turkey has been invited to tomorrow´s Libya summit in London; its Foreign Minister, Ahmet Davutoglu, will be there.

The immediate purpose of this meeting is to take stock of the implementation of resolution 1971 and to decide what action is needed to protect Libyan civilians from murderous attack. British ministers and diplomats will have been working intensively to "pre-cook" the outcome and to isolate any points of contention.

How the meeting appears to the outside world is one important "key deliverable", with the active participation of the Arab League, the African Union and the Organisation of the Islamic Conference giving the lie to Gaddafi´s claim that theaction against him is some "Western crusade". This runs into the US preoccupation that Nato and recognised regional groups are in the front line, not them.

However, the meeting will only be of lasting value if it agrees on a way´to continue discussion on the economic, cultural and political reconstruction of Libya, and on the implications of the Arab Spring across the whole region. Just as after the fall of the Berlin Wall, there is no certainty that the turmoil will havea benign conclusion, and how the outside world acts could he crucial.

In all of this Turkey has a profoundly important role. It is fast becoming the regional power. It has enjoyed double-digit growth over the past decade. In another decade its economy will be bigger than that of Canada, Spain or Italy. It is Europe´s largest producer of TVs, busesand whitegoods. Not least to hedge its bets, given the paralysis of the EU negotiations, it has been reducing its dependence on European markets. The EU took two thirds of its exports in 2005; now it is barely half — with much of the rest goirfg to Asia and the wider Middle East.

Turkey has influence in the Arab world that cannot be matched by any European power or the US. Crucially, it defies the canard that democracy and Islam cannot coexist And it is important not to forget that Turkey´s Armed Forces are the largest of any European member of Nato.

One of the few things that, bizarrely, was agreed during President Sarkozy´s fleeting February visit was that he would make a state visit to Turkey this year. It is not clear whether gum will be the final course at the state banquet, but no one is holding their breath for much of an outcome if it does go ahead. But maybe by then France will have woken to a truth that it once knew—that Turkey matters.

Jack Straw was Foreign Secretary


Hürriyet Gazetesi, TurkishNY.com, Mynet Haber, Euroactiv.com, Sondakika.com, Haber7.com, USAK Gündem.com, Güncel Haber.com, Haberler.com, Haber5.com, Vatan Gazetesi
28.03.2011
Jack Straw: Kritik Müttefik Türkiye

http://www.hurriyet.com.tr/planet/17390457_p.asp
http://www.turkishny.com/hot-news1/50-hot-news/50721-jack-straw-turkiye-kritik-bir-muttefik
http://haber.mynet.com/detay/dunya/kritik-muttefik-turkiye/562705
http://www.euractiv.com.tr/ab-ve-turkiye/interview/jack-straw-timesa-yazdi-kritik-muttefik-turkiye-016815
http://sondakika.com/haber-turkiye-yi-hice-saymak-aptallik-2618710/
http://www.haber7.com/haber/20110328/Times-Turkiye-kritik-bir-muttefik.php/
http://www.usakgundem.com/haber/62450/jack-straw-quot-t%C3%BCrkiye-kritik-bir-m%C3%BCttefik-quot-.html
http://guncelhaber.com/dunya/times-%E2%80%9Cturkiye-kritik-bir-muttefik%E2%80%9D-570871.htm
http://www.haberler.com/turkiye-yi-hice-saymak-aptallik-2618710-haberi/
http://www.haber5.com/libya-konusunda-muttefik-turkiye-haberi-123320.aw
http://haber.gazetevatan.com/Haber/367858/1/Gundem

Euronews, Son Dakika, Haber3, Gündem 7/24
24.03.2011
Davutoğlu Değişime İşaret Etti

http://tr.euronews.net/ajans/818645-davutolu-deme-aret-ett/
http://www.sondakika.com/haber-davutoglu-degisime-isaret-etti-2613730/
http://www.haber3.com/davutoglu-degisime-isaret-etti-733320h.htm
http://www.gundem724.com/Gundem-23959----Davutoglu:-NATO%27da-kriz-asildi-.html

Ankara´nın Sesi
24.03.2011
"21.Yüzyılda Küresel Düzeni Yeniden Düşünmek" Konferansı

http://haber.ankaraninsesi.com/siyaset/21-yuzyilda-kuresel-duzeni-yeniden-dusunmek-konferansi.htmCNN Türk
24.03.2011
Libya´da Türkiye´nin İstediği Oldu

http://www.cnnturk.com/2011/turkiye/03/24/libyada.turkiyenin.istedigi.oldu/611053.0/index.html

Gazete Port
24.03.2011
Davutoğlu: Kriz Aşıldı

http://www.gazeteport.com.tr/SIYASET/NEWS/GP_875410Habertürk Gazetesi
24.03.2011
Davutoğlu´dan Açıklama

http://www.haberturk.com/gundem/haber/613887-davutogludan-aciklama

Radikal Gazetesi
24.03.2011
"Bize Operasyonun Bir İki Gün İçerisinde Biteceği Sözü Verildi"

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1044005&Date=26.03.2011&CategoryID=78

Star Gazetesi
25.03.2011
Türkiye Bölgede Önemli Aktör

http://www.stargazete.com/politika/turkiye-bolgede-onemli-aktor-haber-339198.htm

NTV
25.03.2011
Mete ÇUBUKÇU
Jack Straw: Türkiye´nin Desteği Önemli
http://www.ntvmsnbc.com/id/25196467/

TurkishNY.com
25.03.2011
Change is a need in Arab World, Davutoglu says

http://www.turkishny.com/index.php?option=com_content&view=article&catid=5&id=50554-change-is-a-need-in-arab-world-davutoglu-says&Itemid=457

Posta Gazetesi
25.03.2011

Davutoğlu: NATO´da Kriz Aşıldı
http://www.posta.com.tr/siyaset/HaberDetay/Davutoglu__NATO_da_kriz_asildi.htm?ArticleID=66365


USA Sabah
25.03.2011

Fransızların Libya Havası Alındı
http://www.usasabah.com/Siyaset/2011/03/25/fransizlarin_havasi_alindi

Haber24.com
25.03.2011

Davutoğlu: "Kaygılarımız Giderildi"
http://www.haber24.com/Politika/1-175496/Davutoglu-Kaygilarimiz-giderildi.html

Yirmidört Tv
25.03.2011

Davutoğlu´dan Açıklama
http://www.yirmidort.tv/politika/davutoglu-dan-aciklama-haber-27919.htm

TurkishNY.com
25.03.2011

Change is a need in Arab World, Davutoglu says
http://www.turkishny.com/index.php?option=com_content&view=article&catid=5&id=50554-change-is-a-need-in-arab-world-davutoglu-says&Itemid=457

SDE.org
26.03.2011

"21.Yüzyılda Küresel Düzeni Yeniden Düşünmek Konferansı"
http://www.sde.org.tr/tr/haberler/1423/21-yuzyilda-kuresel-duzeni-yeniden-dusunmek-konferansi.aspx

USA Sabah
28.03.2011

"Bu Kez Türkiye Davetli"
http://www.usasabah.com/Siyaset/2011/03/28/bu_kez_turkiye_davetli

Radikal Gazetesi
28.03.2011
"Irak´ta Bir Hata Varsa Sorumlusu ABD´dir"
Ezgi Başaran

http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1044345&Yazar=EZG%DD%20BA%DEARAN&Date=28.03.2011&CategoryID=96