EN

Akil Adamlar Konferans Serisinin Beşincisi Hans Blix´in Katılımıyla Gerçekleşti


Akil Adamlar Konferans Serisinin beşinci konuğu Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Eski Başkanı Hans Blix oldu. Birleşmiş Milletler Komisyonu Başkanı olarak Irak’ta yürüttüğü kitlesel imha silahları araştırmalarıyla tanınan İsveçli siyasetçi ve diplomat, 3-6 Kasım 2010 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen programda; “Nükleer Silahsızlanma ve Nükleer Güç: Olasılıklar, Beklentiler” başlıklı konferanslar verdi ve aynı zamanda resmi temaslarda bulundu.


Devamını Göster »
Programına İstanbul’dan başlayan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Eski Başkanı Hans Blix, ilk olarak 4 Kasım tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesinde bir konferans verdi. Moderatörlüğünü Emre Gönen’in yaptığı “Nükleer Silahsızlanma ve Nükleer Güç: Olasılıklar, Beklentiler” başlıklı toplantıda, başta Ortadoğu ve İran olmak üzere dünyadaki nükleer güç kullanımı ve nükleer silah(sız)lanma dengesi tartışıldı.

5 Kasım’da Ankara’da Siyaset Ekonomi Ve Toplum Araştırmaları Vakfının (SETA) işbirliğiyle düzenlenen ikinci konferansın moderatörlüğü ise SETA Koordinatörü Taha Özhan tarafından yapıldı.
.
Hans Blix konuşmasında, ABD’nin Irak’ı işgali sürecinde bu ülkede kitle imha silahları olduğu yönündeki savına katılmadığı ve bu savaşın illegal olduğu yönündeki düşüncelerini bir kez daha yineledi. Blix, ABD yönetiminden bazı üst düzey kişilerden (özellikle de Pentagon’dan) zaman zaman nükleerle ilgili konularda baskı teşebbüsleri gördüklerini de ifade etti. Özellikle İran’ın nükleer silah elde etme gayretinde olduğu yönündeki tezlere temkinli yaklaşan Blix, buna karşın İran’ın da çok açık olmadığını ve şüphelere açık kapı bıraktığını söyledi.

Nükleer güç kapasitesine sahip olmanın tüm ülkelerin hakkı olduğunu söyleyen Blix, nükleer silahlara karşı olduğunu ifade etti. Dünyada nükleer silahsızlanma konusunda ABD’nin öncülük etmesi gerektiğini savunan Blix’e göre Rusya, Çin, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerin de bu sürece katılması durumunda nükleer silahsızlanma konusunda olumlu adımlar atılabilir. Ülkelerin karşılıklı olarak birbirine ekonomik anlamda bağımlı olmalarının gelecekte nükleer silahsızlanma için bir zemin oluşturabileceğine inandığını söyleyen Blix, iki devlet arasındaki bir nükleer savaşın bedelinin tüm dünya tarafından ödeneceğini ve bunu dünyanın kaldıramayacağını savundu.

İsrail’in nükleer silahlarını kendisi için bir hayat sigortası olarak gördüğünü ifade eden Blix, bugünkü Ortadoğu koşullarında İsrail’in kolay kolay bu kapasitesinden vazgeçmeyeceğini de savundu.

Son günlerde füze savunma kalkanı projesi bağlamında adı sıkça anılan Türkiye’nin nükleer silaha sahip olmak isteyebileceği yönünde uluslararası kamuoyunda çıkan söylentilere itibar etmediğini söyleyen Hans Blix, Türkiye’nin ilgili anlaşmalara taraf bir ülke olarak daima barış yanlısı bir dış politika izlediğini anlattı. Ancak Türkiye’nin nükleer santrale sahip olmakta sonuna kadar hakkı olduğunu ve bu şekilde barışçıl nükleer güç kullanmanın en doğru yol olduğunu ifade eden Hans Blix, yine de maliyetlerinden dolayı gelişmekte olan ülkelerin nükleer santral yaptırmalarının kolay bir iş olmadığına işaret etti.

ABD’nin Bush döneminde tek taraflı bir aktivizm içinde olduğunu ve bunun sebep olduğu hataları Irak ve Afganistan’da gördüğümüzü örnekleriyle anlatan Blix’e göre Obama bu konuda daha ılımlı ve çok taraflı hareket etmeye daha istekli, ama ona da zaman gerekli ve ABD kamuoyunun bu zamanı verip vermeyeceği henüz belli değil. Irak işgalindeki en büyük iki yanlışın bu ülkede kimyasal silah olduğu iddiası ve işgal yoluyla demokrasi düşüncesi olduğunu ifade eden Blix, işgal öncesinde yeterince uluslararası gözlemcilere yer verilmediğini savundu. Ancak bugün artık ABD üzerinde Irak ve Afganistan savaşlarının ciddi bir yorgunluğunun olduğunu söyleyen Blix, bu durumdaki bir ülkenin İran’a saldırmayı asla istemeyeceğini savundu. Blix, İsrail’in de gelişigüzel böyle bir çılgınlığa başvurmayacağını düşündüğünü ekledi. Yeni enerji kaynaklarının nükleer enerji ihtiyacını ortadan kaldırmaya yetecek düzeyde olmadığını anlatan Blix’e göre alternatif enerji kaynakları konusunda aşırı iyimser olmak doğru değil. Çünkü dünya üretiminde enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor ve buna farklı bir çözüm bulunabilmiş değil.

Türkiye, Brezilya ve İran arasında imzalanan takas anlaşmasını o günden beri desteklediğini ifade eden Blix, bu tür diplomasi yollarının açık olması gerektiğine işaret etti. Blix, uluslararası kamuoyunda İran’a karşı var olan şüphenin tam olarak haklı olmadığını ama bu şüpheleri gidermek için İran’ın da daha açık ve şeffaf olması gerektiğini söyledi.

Hans Blix Türkiye’de bulunduğu süre içerisinde ayrıca Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Zafer Alper ile görüştü; TRT- Haber’e ve NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu’ya birer mülakat verdi ve TRT-1’de yayınlanan Enine Boyuna programına katıldı.

 
HANS BLIX KİMDİR?

Hans Blix, 1928 yılında İsveç Upsala’da doğdu. Uppsala Üniversitesi’nde eğitim alan Blix, Columbia Üniversitesi’nde araştırma; Cambridge Üniversitesi’nde de doktora programını tamamladı.

1959 yılında Stockholm Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde doktor olan Blix, 1960 yılında Uluslararası Hukuk Bölümünde doçent doktor olarak görev aldı.1987 yılında Moskova Devlet Üniversitesi tarafından fahri doktorluk ünvanı verilen Blix, 1988 yılında Washington’da the Henry de Wolf Smyth Award ödülüne layık görüldü.

1963-1976 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Hukuk bölümünde hukuk müşavirliği yaptı. 1976 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda Uluslararası İlerleme ve İşbirliğinden sorumlu müsteşar olan Blix, Ekim 1978’de Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Blix, 1961-1981 yılları arasında BM Genel Meclisi’nde; 1962-1978 yılları arasında Cenevre Silahsızlanma Konferansı’nda İsveç heyet üyeliği yaptı. 1981-1997 yılları arasında Uluslararası Atom Enerji Kurumu’nda Genel Direktör olarak görev aldı. Uluslararası hukuk ve anayasa hukuku üzerine bir çok kitap yazan Blix, 1980 yılında yapılan İsveç’in nükleer programını durdurmasına yönelik yapılan referandumda Liberal Kampanya Heyeti’nin liderliğini yaptı. Mart 2000’den Haziran 2003’e kadar BM İzleme Doğrulama ve Denetleme Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü.

 
BASIN YANSIMALARI

Ntvmsnbc.com
04.11.2010
BİLGİ, Hans Blix´i ağırlıyor

http://www.ntvmsnbc.com/id/25148035/

Euronews
05.11.2010
Blix: İran Nükleer Tehdit Teşkil Etmiyor

http://tr.euronews.net/ajans/569127-blx-ran-nUekleer-tehdt-tekl-etmyor/

Haberx.com
04.11.2010
"İran nükleer tehdit değil"

http://www.haberx.com/iran_nukleer_tehdit_degil(17,n,10494990,168).aspx

Ntvmsnbc.com
05.11.2010
Blix: Türkiye´nin çabalarını destekliyoruz

http://www.ntvmsnbc.com/id/25148608/

Ntvmsnc.com (Video)
05.11.2010
Hans Blix NTV´ye konuştu

http://video.ntvmsnbc.com/hans-blix-ntvye-konustu.html

Finanstrend.com
05.11.2010
Blix: Türkiye´nin Çabalarını Destekliyoruz
http://www.finanstrend.com/haber/65924/Blix:-T%C3%BCrkiye%27nin-%C3%A7abalar%C4%B1n%C4%B1-destekliyoruz

Dunyabulteni.net
05.11.2010
İran nükleer bir tehdit değil
http://dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=135199

Haberturk.ro
05.11.2010
Blix: Türkiye´nin çabalarını destekliyoruz

http://www.haberturk.ro/haber/21864-Blix_Turkiyenin_cabalarini_destekliyoruz.html