EN

Avrupa Komisyonu Eski Başkan Yardımcısı Günter Verheugen Türkiye’deydi


Avrupa Komisyonu Eski Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, Akil Adamlar Konferans Serisi kapsamında Koordinatörlüğümüzün davetlisi olarak Türkiye´ye geldi. 14-17 Kasım 2011 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul´da resmi temaslarda bulunan Verheugen aynı zamanda "Arap Baharı Ertesi Türk Dış Politikası ve AB" başlıklı iki konferans verdi.


Devamını Göster »
Günter Verheugen, Türkiye programına 14 Kasım Pazartesi akşamı başladı ve ilk olarak, saat 20:00’de A Haber’de Defne Samyeli’nin konuğu oldu.

Avrupa Birliği, Ortadoğu ve bölgedeki son gelişmelerin ele alındığı programdan bazı satır başları:

DEFNE SAMYELİ: Yakın bir zaman önce; Türkiye´nin Avrupa´ya ihtiyacından çok, Avrupa Birliği´nin Türkiye´ye ihtiyacı var dediniz. Bunu ekonomik büyüme açısından mı söylediniz?

GÜNTER VERHEUGEN: Öncelikle bunun için ben telif hakkı istiyorum. Bunu herkes kullanıyor artık. Bunun telif hakkı bende. Ben bunu on yıl önce söyledim. Dedim ki; AB için Türkiye, Türkiye için AB´nin olduğundan çok daha önemli. Avrupa global bir oyuncu olamaz 21. Yy´da. Eğer marjinalleşmek istiyorsa bunu başaramaz. Eğer global bir aktör olmak istiyorsa, Türkiye´yi de Avrupa Birliği´ne tam üye olarak alması lazım. Bu çok bariz. Türkiye hem siyasi açıdan bizi daha da güçlendirecek.

DEFNE SAMYELİ: Neden?

GÜNTER VERHEUGEN: Çünkü Türkiye öyle bir ülke ki, hem bizim bir köprü oluşturmamıza yardımcı olacak, Avrupa ile dünyanın diğer bölgeleri arasında. Ben Türkiye´yi bir Avrupa ülkesi olarak görüyorum. Bir köprü ülke ama tam sınırda. Ama hep öyle olmadı mı?

DEFNE SAMYELİ: Evet tabi ki. Hali hazırda şu anda mevcut durumuna baktığımız zaman, Türkiye´nin Ortadoğu´da itibarının nüfuzunun ne kadar arttığına baktığımızda, acaba bu Avrupa Birliği için, Türkiye´nin Avrupa Birliği´ne sağlayabilecekleri açısından önemli mi?

GÜNTER VERHEUGEN: Evet Ortadoğu´daki bu son gelişmelerin son derece önemli olduğunu düşünüyorum Avrupa Birliği için. Tabi bir hatayı söylememiz lazım. Bizim geçmişteki politikalarımız, bu diktatörlerle dostluk kurmak iyi bir şey değildi Avrupa´nın uyguladığı politikalar açısından. Ve bizim çıkarımıza da olmadı. Bizim güçlü demokrasiler ve güçlü ekonomilere sahip olmamız lazım komşularımız arasında. Bence bu çok çok önemli bir nokta. Bu çok özel durumda ve ortamda Arap ulusları şimdi bir kılavuz arıyorlar. Bir yol gösterici arıyorlar ve Türkiye burada bir rol model olarak görülüyor. Türkiye örnek alınan ve böyle bir rolün üstesinden de gelebilecek tek ülke konumunda. Türkiye burada bir liderlik rolü oynayabilir ve oynamalı bu bölgede. Liderlik derken baskınlık anlamında söylemiyorum bunu ama, bir kılavuzluk yapmak, yol göstermek, örnek temsil ederek bu liderliği yapmak. Yani Türkiye´nin, Müslüman nüfusa sahip bir ülke olarak, insan haklarına tam saygı gösteren ve tam demokrasiyle yürütülen bir ülke olmasından bizler memnunuz. Ve kesinlikle bu Türkiye´nin Jeo stratejik önemini de arttırıyor.

DEFNE SAMYELİ: Bu sizin görüşünüz mü yoksa? Birçok Avrupalı lider de bu görüşünüze katılıyor mu acaba?

GÜNTER VERHEUGEN: Yani buna herkes katılmıyor olabilir. Ama Avrupa Birliği komisyonu hala farklı. Ama tekrar edeyim. Bu bir liderlik meselesi, siyasi liderlik meselesidir. Siyasi liderlik demek, insanların fikir anketlerinin sonuçlarına bakmak demek değildir. Liderlik demek insanlara neye ihtiyacımız olduğunu, geleceğimiz için neyin önemli olduğunu izah etmek ve onları ikna etmeye çalışmak, buna destek almaktır. Liderlik budur.Verheugen 15 Kasım Salı günü ise "Arap Baharı Ertesi Türk Dış Politikası ve Avrupa Birliği" konulu bir konferans verdi. Boğaziçi Üniversitesinde düzenlenen programda Verheugen, Arap Baharı konusunda şunları kaydetti: “AB ve Türkiye o bölgede huzur, istikrar ve sağlıklı bir siyaset istiyorlar. Çünkü bizim huzurumuz komşularımızın huzuruna bağlı. Bu istikrarı sağlamanın en iyi yolu demokrasiden geçer.”

Bazı konuların çok zor ele alındığını söyleyen Verheugen, “Örneğin din konusu. Türkiye şunu ispatladı: İslam ile demokrasi beraber çok iyi işleyebiliyor. Arap ülkeleri için Türkiye lider bir ülke rolü oynayabilir. Ama fikir empoze edip güç gösteren bir ülke olarak değil; toparlayan, yol gösteren bir ülke olarak” dedi.

Türkiye’nin 21.yy’da AB’ye girmesinin, Türkiye’den çok AB için önemli olduğunu belirten Verheugen, “Türkiye´nin çok hızlı büyüyen bir ekonomisi var ve tam anlamıyla bir patlama yaşıyor. Kimse Türkiye AB için bir külfet olur diyemez. Zaman, Türkiye’den yana işliyor AB’den yana değil” diye konuştu.

Programına Ankara´da devam eden Verheugen, 16 Kasım 2011 Çarşamba Günü saat 15´te Bilkent Üniversitesinde bir konferans daha verdi.

 
GÜNTER VERHEUGEN KİMDİR?


Guenter Verheugen, AB´nin genişlemeden sorumlu komisyon başkanlığına 15 Eylül 1999´da Avrupa Parlamentosu´nun Romano Prodi ve 19 kişiden oluşan komisyon başkanları ekibine onay vermesi ile getirilmiştir.

Verheugen, 28 Nisan 1944´te Almanya´nın Bad Kreuznach kentinde dünyaya geldi. İki yıl boyunca Neue Rhein-Neue Ruhr-Zeitung gazetesinde stajyer olarak çalıştıktan sonra Cologne ve Bonn kentlerinde 1965´ten 1969´a kadar tarih, sosyoloji ve siyaset çalıştı. Kariyerinin ilk günlerinde, federal içişleri bakanlığının halkla ilişkiler bölümünün yöneticiliğini (1969 - 1974) yapan Verheugen, daha sonra Analiz ve Enformasyon görev Gücü yöneticiliğine atandı ve 1976´ya değin bu görevde kaldı.

1977 - 1978 yıllarında Özgür Demokratik Parti´nin (FDP) federal parti yöneticisi oldu ve 1978´den 1982´ye değin FDP genel sekreterliğini yürüttü. 1982´de FDP´den ayrılarak merkezdeki Sosyal Demokrat Parti´ye (SPD) katılmış, 1983 - 1999 yılları arasında Alman meclisi Bundestag´da üyelik yapmış ve burada değişik komitelerde çalışmıştır: Dışişleri Komitesi (1983-98); AB Özel Komitesi başkanlığı (1992).

SPD üyesi olarak Verheugen, 1986 - 1987 yıllarında parti sözcüsü, 1993 - 1995´te federal parti yöneticisi, 1994 - 1997´de ise SPD Dış işleri Güvenlik ve Kalkınma Politikası Parlamenter Komisyonu´nda genel başkan yardımcısı ve 1997´de SPD Ulusal Yürütme Kurulu üyesi olarak görev aldı.

Verheugen ayrıca SPD´nin Vorwärts adlı gazetesinde 1987´den 1989´a değin başyazarlık yapmış, ve 1990´dan 1999´a kadar Deutsche Welle Radyo Yayın Konseyi´nin yöneticiliğinde bulunmuştur. 1997´de Sosyalist Uluslararası Barış, Güvenlik ve Silahsızlanma Konseyi başkanlığına getirilen Verheugen, 1998´de Federal Dışişleri Ofisi´nde dışişleri bakanlığına atandı ve 1999´da Avrupa Komisyonu´nun genişlemeden sorumlu üyesi seçilene değin bu görevi sürdürdü.
 

BASIN YANSIMALARI


Anadolu Ajansı
15.11.2011
AB Komisyonu´nun Eski Başkan Yardımcısı Verheugen, Arap Baharı Sonrası Türk Dış Politikası ve AB´yi Değerlendirecek


Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Akil Adamlar Konferansı Serisi kapsamında Türkiye´ye gelen Verheugen, yarın Bilkent Üniversitesi´nde "Arap Baharı Sonrası Türk Dış Politikası ve AB" konulu konferans verecek.

Konferansta, Arap Baharı sonrasında bölgedeki gelişmeler, Türk dış politikası ve Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler ele alınacak.

Verheugen, ayrıca AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış tarafından Avrupa Birliği´nden sorumlu vali yardımcılarına bu akşam verilecek yemeğe katılacak.

Dünyadaki gelişmelerin, ortaya çıkan sorunların ve çözüm yollarının, uluslararası kamuoyunu meşgul eden meselelerin yetkili ve uzman ağızlar tarafından masaya yatırılmasını hedefleyen Akil Adamlar Konferans Serisi çerçevesinde Türkiye´ye daha önce de Seyyid Hüseyin Nasr, Harvey Cox, George Friedman, Roger Cohen, Hans Blix, Jeremy Greenstock, Martti Ahtisaari, Jack Straw ve Joschka Fischer gelmişti.

Anadolu Ajansı
16.11.2011

Eski Avrupa Komisyonu Başkanı Verheugen: "Biz (AB) küresel bir oyuncu olmalıyız ama Türkiye´siz bunu yapamayız"

"1990´larda bu ülkeyi görmüştüm, şimdi de gördüm. Yaşanan dönüşüm çok şaşırtıcı"

Eski Avrupa Komisyonu Başkanı Günter Verheugen, Türkiye´siz Avrupa Birliği´nin 21. yüzyılda küresel bir oyuncu olamayacağını söyledi.

Verhaugen, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış´ın katılımıyla, Hollanda Yüksek Eğitim Enstitüsü (NIHA) tarafından eğitimlere katılan vali yardımcıları onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Günter Verheugen, "Evinde gibi hissettiği" Türkiye´nin kendisi için "henüz tamamlanmamış bir iş" olduğunu söyledi.

AK Parti´nin seçimleri kazanmasıyla Türkiye´nin AB sürecinin de ivme kazandığını dile getiren Verheugen, ancak Avrupa´daki gelişmelere bağlı olarak bu ivmenin 2005 yılında kaybolduğunu ifade etti.

AB ile Türkiye´nin karşılıklı çıkarları olduğunu belirterek, jeopolitik açıdan Türkiye´nin önemine işaret eden Verheugen, "AB´nin kendisine ´21. yüzyılda küresel bir oyuncu mu olacağız yoksa kendimizi tecrit mi edeceğiz?´ diye sorması gerekiyor. Biz küresel bir oyuncu olmalıyız ama Türkiyesiz bunu yapamayız" diye konuştu.

Verheugen, jeopolitik ve ekonomik gücüne değindiği Türkiye´nin Avrupa´yı daha güçlü hale getirebileceğini vurguladı.

"On yıllarca sürmemeli"

Günter Verheugen, bu yönde çalışmaların devam etmesi gerektiğini ancak bunun on yıllarca sürmemesi gerektiğini dile getirerek sürece ivme kazandıracak kurumun ise Avrupa Komisyonu olduğunu ifade etti.

Almanya, Fransa ve Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerinde siyasilerin duygusal davrandığını ancak siyasilerin Türkiye´nin üyeliği konusunda halklarını ikna etmesi gerektiğini belirten Verheugen, "Gurur duyabilirsiniz 1990´larda bu ülkeyi görmüştüm, şimdi de gördüm. Yaşanan dönüşüm çok şaşırtıcı" diye konuştu.

Bakan Bağış da Türkiye-AB ilişkilerine emeği geçen Verheugen´e teşekkür ederek, Türkiye´nin artık 1960´lar ya da 1990´lardaki gibi bir ülke olmadığını söyledi.

Avrupa´daki dar görüşlü siyasiler nedeniyle AB reform sürecini durdurmadıklarını belirten Bağış, Türkiye´deki demokratikleşmeye dikkati çekerek mecliste halkın temsilinin yüzde 95 düzeyinde olduğunu bildirdi.

Yeni anayasa üzerinde çalışıldığını da ifade eden Bağış, bütün bu reformları AB´nin itici gücü olmadan yapmanın mümkün olamayacağını dile getirdi. Bakan Bağış, AB hedefindeki kararlılıklarına işaret ederek, "Halkımız için önemli reformları yapmaya devam edeceğiz" mesajını verdi.

Radikal Gazetesi
15.11.2011
Verheugen: Türkiye´siz AB, Küresel Bir Oyuncu Olmaz

www.radikal.com.tr/Radikal.aspx

Hurriyet Daily News
16.11.2011
Verheugen: Arab Uprisings Could Boost Turkey-EU Ties

www.hurriyetdailynews.com/n.php

Akşam Gazetesi
17.11.2011
Verheugen: Türkiye´siz AB Çok Zor

www.aksam.com.tr/verheugen-turkiyesiz-ab-cok-zor--79237h.html

Yeni Asya Gazetesi
17.11.2011
Türkiye’siz AB Küresel Oyuncu Olamaz

www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp