EN

Akil Adamlar Konferans Serisinin İkincisi George Friedman´ın Katılımıyla Gerçekleşti


Türkiye ve dünya üzerine yaptığı dikkat çeken analiz ve öngörüleriyle tanınan, ABD’nin önde gelen araştırma kuruluşu Stratfor’un başkanı, uluslararası ilişkiler uzmanı ve stratejist George Friedman, Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünün davetlisi olarak İstanbul’daydı. Friedman, 2 Haziran 2010’da Cemal Reşit Rey Konser Salonunda “Türkiye ve Amerikan Dış Politikasının Denge Sorunu” başlıklı bir konuşma yaptı. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. işbirliğiyle düzenlenen konferansta Friedman, dünya çapında olması muhtemel gelişmelerle ilgili 2010 yılından 2100 yılına uzanan öngörülerini de katılımcılarla paylaştı.
 


Devamını Göster »
Gazeteci Gürkan Zengin’in moderatörlüğünde gerçekleşen konferans, İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan’ın açılış konuşması ile başladı.

Gürkan Zengin’in sunumunun ardından söz alan Friedman, Türkiye’nin sıcak gündemi ve Türkiye Amerika ilişkileri üzerine bir konuşma yaptı. Türkiye’nin ABD ile birlikte bölgenin “derin gücü” olduğunu söyleyen Friedman, “Avrupa sendeliyor. Balkanlar açılıyor. Rusya, Kafkasların arkasına çekildi. Türkiye için tarihi bir dönem başladı. Türkiye, bölgedeki ‘derinliği olan güç’. ABD’ye benzer bir derin güç. Birincisi, askeri ve ekonomik olarak dengeli bir ülke. Avrupa ve Sovyetler, hiç dengeli güç olamadı. İkincisi, kendisini kontrol edilebilen bir güç. Kontrol hükümetin elinde. Etkin ve kontrollü yönetiliyor. Üçüncüsü de, topluma yayılmış bir güç var. Bir diktatörlüğe bağlı değil” dedi.

Friedman, Türkiye ABD ilişkilerine ilişkin şu analizi yaptı: “ABD’nin bölgede güvenebileceği tek ülke, Türkiye. ABD ve Türkiye birbirini göz ardı edemez. Bölgedeki denge giderse, ABD bölgede yok olup gidecek. Türkiye’nin ise kimseyle yaşadığı bir dengesizlik yok.”
Friedman, Türkiye’nin şu günlerde meşgul olduğu en sıcak gündem olan Ortadoğu meselesinde de şu yorumları yaptı: “Ortadoğu’daki sorunların çözümü için Türkiye aranan bir ülke olmaya başladı. Büyük bir ülke, güçlü bir ekonomi ve güçlü bir orduyla daha anlaşılabilir. Bu büyümeyle, ileride Balkanlar ve Akdeniz’deki problemlere çözüm için de çağrılacaksınız.”

ABD yönetiminin İsrail’e her koşulda destek vermediğinin altını çizen Friedman, “ABD, İsrail’le ilişkisini keserse; Filistin’in 2 kampa ayrılır. Mısır ve Ürdün, bu kamplardan korkuyor. ABD, Araplarla ilişkisini kesince ne olacak? Arap dünyası, Filistin’in birleşmesini istemeli. Mısır, tavrını değiştirmeli.” dedi. ABD’nin bir an önce Afganistan ve Irak’tan çekilmesi gerektiğini söyleyen Friedman, Mısır’ın son gelişmelerle oyun dışı kaldığını söyledi.

Programın ardından İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, Gürkan Zengin ve George Friedman’a Kültür A.Ş. Prestij Kitapları arasında yayımlanan Eskimeyen İstanbul adlı kitabı hediye etti. 
 

GEORGE FRIEDMAN KİMDİR?

1949 yılında Macaristan’da doğan Friedman, aynı yıl ailesiyle birlikte ABD’ye göç etti. City College of New York’ta siyaset bilimi üzerine eğitim alan Friedman, daha sonra Cornell Üniversitesinde doktora yaptı. 1974-1994 arası Dickinson College’da siyaset bilimi dersleri verdi.

Friedman, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra 1991’de ABD-Japonya ilişkilerini konu alan ‘Japonyayla Yaklaşan Savaş’ kitabını yazdı. Bilgisayar tabanlı savaş oyunlarının ilk tasarımcıları arasında yer alan Friedman, aynı zamanda, ‘Amerika’nın Gizli Savaşı’, ‘Savaşların Geleceği’ gibi çok satılan kitapların yazarı.

Louisiana State Üniversitesinde 1994’te kurduğu Jeopolitik Araştırmalar Merkezinde geçirdiği iki yılın ardından Friedman, 1996’da danışmanlık şirketi STRATFOR’u kurdu. Halen başkanlığını yürüttüğü şirket, dış politika ve uluslararası ilişkiler üzerine analizler üretiyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a danışmanlık yapan Friedman, SHAPE, ABD Harp Okulu, Milli Savunma Üniversitesi gibi kurumlarda milli güvenlik ve savunma dersleri veriyor.

Küresel kriz sonrası yeni bir dünya düzeninin kurulacağını ve hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını öngören Dr. George Friedman’ın gelecek yüzyıla ilişkin tezlerine yer verdiği ‘The Next 100 Years-A Forecast for the 21st Century’ (Gelecek 100 Yıl–21. Yüzyıl için Öngörüler) adını taşıyan kitabı da Ocak 2009’da raflarda yerini aldı.

Geçtiğimiz birkaç yüzyıllık süreci tarihsel ve jeopolitik açıdan değerlendirdiği kitabında, Türkiye’ye geniş yer veren Friedman’a göre, tarih boyunca bölgesinde etkin bir güç olan Türkiye, bölgesel konumu ve modern ekonomisiyle, gelecek yüzyılda, bölgesinde yeniden denge ve istikrar unsuru ülke olma özelliği kazanacak.

Medeniyetler çatışmasına inanmayan Friedman, ‘Türkiye, rotasını Avrupa Birliği yerine İslam dünyası ve ABD’ye çevirmeli’ tezini savunuyor ve ‘Türkiye tarih sahnesine imparatorluk olarak dönecek, Türkiye Birliği adında bir örgütlenmeye gidecek’ diyor.

STRATFOR (STRATEGIC FORECASTING INC)

Freidman’ın 1996 yılında kurduğu stratejik araştırma kuruluşu Stratfor’da, siyasi, ekonomik ve askeri gelişmeler konusunda dünya genelindeki müşteriler için rapor ve analizler hazırlanıyor.

Stratfor’da 70’den fazla uzman görev yapıyor. Stratfor’un müşterileri arasında FORTUNE 100 listesinde yer alan şirketlerden bazıları, hükümet kuruluşları, bireyler ve dünya genelinde diğer bazı kurumlar yer alıyor. 


 
BASIN YANSIMALARI

Türkiye Gazetesi
04.06.2010
Türkiye Dünyanın Parlayan Yıldızı

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/haberdetay.aspx?haberid=449901&detail=1&winmode=pop/Haberkültür
03.06.2010
"Türkiye Derin Güç"

http://www.haberkultur.net/haberoku-1809-Turkiye_derin_guc_.html