EN

Ünlü Yazar ve Akademisyen Fawaz Gerges Türkiye´deydi


İngiltere´nin önde gelen üniversitelerinden London School of Economics´in Orta Doğu Programı Direktörü, yazar ve gazeteci Fawaz A.Gerges, Koordinatörlüğümüzün davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. Gerges, Akil Adamlar Konferans Serisi kapsamında 13-17 Mart 2012 tarihleri arasında İstanbul ve Ankara’da birer konferans verdi.

Devamını Göster »
Programına İstanbul’dan başlayan Gerges, ilk olarak 14 Mart Çarşamba günü basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda buluştu. Suriye´deki son gelişmelere değinen Gerges; Türkiye, İran ve Arap Dünyasının pozisyonlarını değerlendirdi. Fawaz Gerges, Türkiye´nin yaşadığı değişimle birlikte Arap Dünyasındaki itibarının arttığını ve Türkiye algısının iyileştiğini vurguladı. Gerges kahvaltılı toplantının ardından, TRT Arapça Televizyonunda iki ayrı programa konuk oldu.

Gerges, 15 Mart Perşembe günü, İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt’taki Rektörlük Binasında “Türkiye, İran ve Arap Dünyası Çerçevesinde Obama ve Yeni Ortadoğu” başlıklı bir konferans verdi. Yoğun ilgi gören konferansın moderatörlüğünü İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Birsen Örs ve Doç.Dr.Ayşegül Komsuoğlu yaptı.

Fawaz Gerges konuşmasında Türkiye, İran ve Arap dünyası çerçevesinde Amerikan dış politikasını değerlendirdi. Türkiye´nin son yıllarda çok önemli bir küresel aktör haline geldiğini ifade eden Gerges, Türkiye´nin jeostratejik önemi ve güçlü ekonomisiyle bölge ülkeleri için örnek oluşturduğunun altını çizdi. Gerges Arap Baharı için ise şu yorumda bulundu: "Tarihi anlara tanıklık ettiğimiz bir dönemden geçiyoruz. Halk hareketleri nedeniyle şu an Ortadoğu toz duman, ancak bu toz bulutu dağıldığında yepyeni bir dünyayla karşılaşacağız".

Gerges konuşmasında, uluslararası ilişkiler ve Amerika’nın dış politikasını konu alan kitabının satır başlarına da değindi. Gerges, “Obama ve Ortadoğu” başlıklı kitabında üç konu üzerinde yoğunlaştığını söyledi ve şöyle devam etti: "Bölgesel güçler ya da aktörlerden yola çıktım. Bu bölgelerde, Türkiye, Arap dünyası ya da İran gibi üç temel blog var. Ortadoğu’da Türkiye, en önemli oyuncu olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye, Ortadoğu ve Akdeniz gibi bölge içinde büyük bir jeostratejik öneme sahip ve dünyada en hızlı büyüyen 17 ekonomi arasında yer alıyor. Ve Türk ekonomisi hikâyesi gerçekten büyüleyici bir hikâye. Ancak gerçek şu ki, son 20 yılda Türk ekonomisinin hikâyesi artan jeostratejik konumuyla oluşturulmaktadır. Çünkü Türkiye, komşu ülkeler için gerçekten de örnek ve model teşkil ediyor. Toplumu açan ve kendisiyle barışık bir ülke olduğu için Türkiye’yi örnek bir devlet modeli olarak görüyorlar. Kitabımda da bahsettiğim gibi, Obama’nın son 3 yıldaki başarılarından bir tanesi Türkiye ile stratejik bir ortaklığı başlatmak ve bu ilişkiyi sürdürmek istemesi. Barack Obama, Türkiye’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmelerinde, dolaylı ve doğrudan konuşmalara her şeyden çok zaman harcadı. Diğer liderlerle harcadığı çabalarından daha fazlasını Sayın Erdoğan’la harcayan Obama, Amerikan liderliğinde bilinç dışı bir tercih ve karar olarak görülebilir. Ama Türkiye ile özel ve samimi ilişkiler kurabilmek için ayrıca bir çaba sarf edildi. Amerika’da Türkiye’yi militan bir ülke olarak göstermeye çalışıyorlar. Oradaki baskın olan sağ kanattaki ülkelere baktığımız zaman, Türkiye için radikal İslamist bir parti olduğunu söyleme yoluna gidiyorlar. Bu, Washington’daki aşırı sağcı bir grubun yaklaşımı. Ama Barack Obama bu aşırı sağcı grupların yaklaşımlarına prim vermedi ve bu yoğun çabalara karşı özel bir çaba göstererek bu tarz olayların önüne set kurmaya çalıştı.”

Gerges, Amerika’nın Ortadoğu’daki eski gücüne sahip olmadığını ve kan kaybettiğini dile getirerek şunları kaydetti: “Amerika’nın gücü Ortadoğu’da sona ermek üzere. Bunu kimse kabullenmeseler de, Amerika her yerde deseler de Amerika, 2. Dünya Savaşı’nda İngiltere’nin düştüğü konuma, şu an Ortadoğu’da düştü. Çünkü Amerika’nın Ortadoğu’daki baskınlığı azaldı ve 11 Eylül sonrasındaki çoklu ülkeler artık Amerika’nın artık dominant olamadığını fark ettiler. Muhalif yansımalar ise, ciddi bir gerilme yarattı ve Amerika Irak’ta ciddi bir kan kaybına uğradı. Bunu da hesaba katarsak, tüm bu olanlar Amerika’yı geriletti. Türkiye ise Amerika’nın, İran’a bu topraklar üzerinden saldırmasına izin vermedi ve Amerika 5 milyar dolar borca girdi.”

Gerges, Obama’nın iktidara geldikten sonra Amerika’nın yaşadığı ekonomik, sosyal ve siyasi gerilemelerini düzeltmek için çaba harcadığını dile getirerek konuşmasına şöyle devam etti: “Obama Amerika’da yaşanan sosyal, ekonomik ve siyasi gerilemeleri düzeltme işine girerek Ortadoğu’dan üslerini geri çekmek için uğraştı. Politikalarını Ortadoğu’dan Pasifik Okyanusu’na taşımak istediler ve bununla ilgili sistematik çabalar harcadılar. İslam dünyasında Irak, Mısır, Endonezya’ya gidip çaba harcayarak, Ortadoğu’yla ilgili dönüşümünü gün yüzüne çıkartmaya çalıştılar. Çünkü artık Amerika’nın Ortadoğu üzerindeki yaptırım gücü azaldı.”

Konferansın ardından Ankara’ya geçen Gerges, 16 Mart Cuma günü saat 10:00’da Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesnde bir konferans daha verdi. Ankara’da bulunduğu sürede resmi temaslarda da bulunan Gerges, ayrıca Today’s Zaman gazetesiyle bir söyleşi yaptı.

FAWAZ GERGES KİMDİR?

Fawaz Gerges; Ortadoğu siyaseti, İslami ana akımlar ve İslami örgütler, 20.yy’da İslam ve Arap siyaseti, Arap-İsrail çatışması, ABD’nin İslam dünyasına yönelik politikaları, Ortadoğu modern tarihi gibi birçok alanda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olarak kabul ediliyor.

Gerges, bugüne kadar yayınladığı "Uzak Düşman: Cihad Neden Globalleşti?", "El Kaide´nin Yükselişi ve Çöküşü", "Amerika ve Siyasal İslam", "Süper Güçler ve Ortadoğu: Bölgesel ve Uluslararası Politikalar" başlıklı kitaplarıyla büyük ses getirdi. Yazarın şu an üzerinde çalıştığı "Obama ve Ortadoğu" başlıklı kitabı da merakla bekleniyor.

Uzun yıllar ABC televizyonunda dış politika konularında yorumcu olarak görev yapan Gerges aynı zamanda dünyanın önde gelen gazete ve dergileri için makaleler yazıyor.

 
BASIN YANSIMALARI

Milli Gazete
16.03.2012
Obama ve BOP
Mustafa Özcan
http://www.milligazete.com.tr/makale/obama-ve-bop-232999.htm

Today’s Zaman
19.03.2012
Turkey Sole Example for Region, Iran a Failed Model, Says Expert
http://www.todayszaman.com/news-274788-turkey-sole-example-for-region-iran-a-failed-model-says-expert.html

İstanbul Üniversitesi Haber Ajansı
20.03.2012
"Ortadoğu Konferansı" İÜ´de Gerçekleştirildi

http://www.istanbul.edu.tr/iuha/?p=22549