EN

Ali Mazrui, Akil İnsanlar Konferans Serisi İçin Türkiye’deydi


“Yirminci Yüzyıl İkonu” unvanına layık görülen, “Yaşayan En Başarılı 100 Halk Entelektüeli” arasında gösterilen Kenyalı profesör Ali Mazrui, 12-20 Nisan 2013 tarihleri arasında Türkiye’de. Mazrui, 15 Nisan’da İstanbul Şehir Üniversitesinde “Küresel Siyasette Adalet Arayışı ve Türkiye-Afrika İşbirliği” başlıklı bir konuşma yaptı.


Devamını Göster »
Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden Akil İnsanlar Konferans Serisi, Wadah Khanfar ve Tevekkül Karman’ın ardından Ali Mazrui ile devam etti.

Mazrui, konferans öncesi Anadolu Ajansına röportaj verdi. Afrika üzerine yaptığı 20´den fazla çalışmasıyla tanınan Prof. Dr. Mazrui, Arap baharının Kuzey Afrika´da başarılı olduğunu ancak Sahra Afrikası´nda henüz çok etkili olmadığını belirtti.

Prof. Dr. Mazrui, sahraaltı Afrika´sında yer alan ülkelerin gelişmekte olduğunu ve birçok ülkenin militarist rejimler tarafından yönetildiğini vurgulayarak, "Senegal sessiz devrimini yıllar öncesinden yaptı ve demokratikleşme alanında büyük bir yol kat etti. Kenya, Etiyopya, Tanzanya ve Uganda gibi ülkelerde ise militarist rejim yerini korudu" dedi.

Kenya´da 2006 yılında yapılan seçimleri muhaliflerin kazandığını ancak askeri rejimin seçim sonuçlarını Yüksek Mahkemeye götürerek seçimi iptal ettirdiğini hatırlatan Mazrui, "Etiyopya demokratik bir kültüre sahip değil, bu yüzden ülkenin demokratikleşmesi zamanla gerçekleşecektir" diye konuştu.

Afrika ülkelerinin demokratik bir kültüre sahip olmadığını vurgulayan Mazrui, şöyle konuştu: "Afrika ülkelerinde monarşi kültürü hakim. Monarşi kültürü olan ülkelerin demokratikleşmesi uzun zaman alır. 1970´lerde bir çok Afrika ülkesi askeri rejim ile yönetiliyordu, halkın talepleri karşılanmıyordu. Bu tür rejimler ya Somali örneğindeki gibi çok zayıf hükümetleri ortaya çıkarttı veya Etiyopya gibi aşırı devletçi hükümetler yarattı."

Ülkesindeki ırk ayrımı (apartheid) politikalarına karşı çıkmasıyla bilinen eski Güney Afrika Cumhurbaşkanı Nelson Mandela´nın arkadaşı olan Prof. Dr. Marzui, "Afika baharının gerçekleşmesi için Afrika´ya "3 Mandela lazım" ifadelerini kullandı.

Dünyanın en etkin 100 entelektüelinden biri seçilen Prof. Dr. Ali Mazrui, Afrika ülkelerinin 50 yıldan daha kısa bir süre önce bağımsızlıklarını kazandıklarını belirterek, bu bölgede hala sömürge güçlerinin kalıntılarının hakim olduğunu hatırlattı.

Arap baharı ve değişen global politikada Afrika´da sömürge güçlerinin yerine yeni aktörlerin ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Mazrui, şunları söyledi: "Bölgenin kuzeyinde devrimlerin yaşanması ve global politikanın değişmesiyle Afrika ülkeleri daha fazla demokratikleşmedi ama daha az diktatoryal oldu. Yakın zamana kadar Afrika´da sömüren "negatif güçler" hakimdi, şimdi ise Türkiye gibi "pozitif güçler" varlığını gösteriyor. Türkiye´nin Afrika´da etkili olmasından çok memnunum. Bir Afrikalı olarak, Türkiye´nin kıtamızdaki varlığından minnettar olduğumu söylemek istiyorum. Türkiye´nin varlığı, Afrika ülkelerinin özellikle ekonomik kalkınmasına ve eğitim sektörünün gelişmesine katkı sağlıyor."

Mazrui, 15 Nisan Pazartesi günü İstanbul Şehir Üniversitesinin ev sahipliğinde, “Küresel Siyasette Adalet Arayışı ve Türkiye-Afrika İşbirliği” başlıklı bir konferans verdi. Konferansa, Koordinatörlüğümüzün “Gençlik Köprüsü” programları kapsamında Türkiye’de ağırlanan Nijer, Gabon ve Senegal’den 40 genç de katıldı.

Mazrui konuşmasında, Amerikan iç savaşında 800.000 insanın hayatını kaybettiğini belirterek, “ Bu, dünya savaşları, Kore ve Vietnam´daki sayıların toplamından daha fazla" dedi. Mazrui sözlerine şöyle devam etti: "Amerikan iç savaşını kaybeden bölgelerden birçok başkan, devlet adamı çıkmıştır. Bu insanların tepkisidir. Türkiye, Osmanlı Devleti´nin mirasına sahip çıkarak son derece doğru bir politika izlemektedir. Afrika, Türkiye´nin yeni uluslararası işbirliği politikasında oldukça önemli bir yere sahip."
Hindistan’ın birçok Afrika ülkesinde müzik, film endüstrisi ile güçlü durumda olduğunu belirten Mazrui, “Türkiye bu anlamda Hindistan ile rekabet etmektedir." dedi. Türkiye´nin emperyal amaçlarla Afrika´da olduğuna inanmadığını söyleyen Mazrui, “ Türkiye Osmanlı mirasını devam ettiriyor.” dedi. Küresel Sistemde Adalet Arayışı ve Türkiye Afrika İlişkileri konferansı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

18 Nisan Perşembe günü SETA Vakfı´nda, "21´inci yüzyılda Afrika´nın Dönüşümü ve Türkiye´nin Rolü" başlıklı konferans ver Konferansı"nda konuşan Mazrui, Türkiye´nin bölgede medeniyetler ittifakı kurmaya çalıştığını belirtti.

Cumhuriyetin kuruluşuyla Türkiye´nin Afrika´yı neredeyse unuttuğunu ifade eden Mazrui, "Türkiye geçiş döneminde Afrika´dan uzaklaştı, yani Osmanlı´nın avantajını kullanamadı ama bugün Afrika´nın geleceğinde rol oynayacak noktaya geldi" ifadesini kullandı.

Mazrui, son dönemde başta TİKA olmak üzere birçok kanaldan bölgeye yardım yapan Türkiye´nin, artık Osmanlı´nın hükmettiği coğrafyaya öncülük edebileceğini dile getirdi.

Çin ve Hindistan´ın bölgedeki rolüne de değinen Mazrui, "Hindistan, Afrika´da filmleriyle, kültürüyle, yemekleriyle varlık gösteriyor, Çin ise teknolojisi ile. Bu bağlamda medeniyetler ittifakı inşa etmeye çalışan Türkiye´nin yumuşak gücünü geliştirmesi gerek" diye konuştu.

Mazrui, Afrika´da artık sömürgecilik zihniyetinin geride kaldığını ve bölgede yeni aktörlerin ortaya çıktığının altını çizerek, Türkiye´nin diğer aktörlerden farklı olarak kıtanın siyasi geleceği konusunda etkili bir rol oynayabilecek güce ulaştığını söyledi.

Beşeri bilimler, İslam çalışmaları, kuzey-güney ilişkileri gibi konularda dünyanın en önemli uzmanlarından biri olarak kabul edilen Mazrui, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Gorüşmede Türk dış politikasi, Afrika gündemi ve küresel siyaset üzerine konuşmalar yapıldı. Mazrui ve Davutoğlu´nun buluşmasına Başbakanlık Müsteşar yardımcısı İbrahim Kalın, Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi, Dışilişkiler başkanı İlker Astarcı ile Gine Uluslararası İşbirliği Bakanı Sano ve beraberideki heyet de katıldı.
 
Ali Mazrui Kimdir?

Ali A. Mazrui, New York´taki Binghamton Üniversitesi Beşeri Bilimlerde Albert Schweitzer Profesörü ve Küresel Kültürel Çalışmalar Enstitüsü Müdürüdür. Aynı zamanda Nijerya´daki Jos Üniversitesi´nde Albert Luthuli Profesörüdür. Cornell Üniversitesi Afrika Çalışmaları Merkezinde Andrew D. White Fahri Profesörü ve Kıdemli Akademisyendir. Dr. Mazrui aynı zamanda Kenya´daki Jomo Kenyatta Ziraat ve Teknoloji Üniversitesi´nin Rektörüdür. Mazrui 1997 - 2000 yılları arasında Virginia Leesburg´daki İslami ve Sosyal Bilimler Yüksek Lisans Okulunda Ibn Khaldun Profesörü olarak görev yapmıştır. 1997 - 1998 yılları arasında Guyana Georgetown´daki Guyana Üniversitesinde Walter Rodney Profesörü olarak çalışmıştır.

Mazrui lisans derecesini İngiltere´deki Manchester Üniversitesinden, yüksek lisans derecesini New York´taki Columbia Üniversitesinden, doktora derecesini Oxford Üniversitesinden almıştır. Dünya Bankasına Özel Danışmanlık yapmıştır. Washington DC´deki Amerikan Müslüman Konseyi Yönetim Kurulunda yer almış, İslam ve Demokrasi Çalışmaları Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Georgetown Üniversitesindeki Müslüman-Hıristiyan Anlayış Merkezi Yönetim Kurulu ve Nijerya Jos´ta bulunan Yönetişim ve Sosyal Araştırma Enstitüsü üyesidir.

2005 yılında Foreign Policy (Washington, DC), British Journal ve PROSPECT (Londra) Mazrui´yi yaşayan en başarılı 100 halk entelektüeli arasında göstermiştir. Mazrui ayrıca ABD Pennsylvania´daki Lincoln Üniversitesi tarafından Yirminci Yüzyıl İkonu olarak seçilmiştir. 2007 yılında Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ve Afrika İletişim Birliği tarafından Yaşayan Efsaneler Ödülüne layık görülmüştür.

Dr. Mazrui Amerika Birleşik Devletleri Afrika Çalışmaları Birliği Başkanı (1978-1979) ve Afrika Çalışmaları Uluslararası Kongresi Başkan Yardımcısı (1979-1991) olarak görev yapmıştır. Halen Londra´daki Kraliyet Afrika Derneği Başkan Yardımcısıdır. Dr. Mazrui, Gana Sanat ve Bilim Akademisi Onursal Üyesi ve Uluslararası Ortadoğu Çalışmaları Derneği Üyeleri Koleji mensubudur. 1979 yılında, BBC´nin kurucusu ve Genel Müdürü Lord Reith´ın adıyla anılan yıllık prestijli Reith Konuşmasını yapmıştır. Maryland Baltimore´daki Morgan Eyalet Üniversitesi tarafından, Pan-Afrika Birliği için DuBois-Garvey Ödülüne layık görülmüştür. 1999 yılında Trinidad ve Tobago Merkez Bankasının sponsor olduğu Eric Williams Anma konuşmasını yapmıştır. 2007 yılında Washington DC´deki Müslüman Sosyal Bilimciler Derneği Başkanı olarak seçilmiştir. Dr. Mazrui Afrika ve diğer yerlerdeki devlet başkanları tarafından kabul edilmiştir.

Mazrui, Oxford İslami Çalışmalar Merkezi Mütevelli Heyeti´nde ve Washington DC´de bulunan Afrika Ulusal Zirvesi Yönetim Kurulunda yer almıştır. Çok sayıda kitabının ve yayınının yanı sıra, Afrikalılar: Üçlü Miras adlı meşhur bir televizyon çalışması da bulunmaktadır (BBC ve PBS). BBC Publications ve Little, Brown and Company tarafından yayımlanan aynı adlı kitabı da en çok satanlar listesine girmiştir.
 
BASIN YANSIMALARI

KANAL 24
Yaşayan En Etkili 100 Düşünürden Biri Mazrui İstanbul’da
www.youtube.com/watch

THE SARIYAR TIMES
16.04.2013
“Dünyanın Âkil İnsanı” Ali Mazrui
sariyertimes.com/dunyanin-akil-insani-ali-mazrui/

HABERCİNİ.BİZ
16.04.2013
Binghamton Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mazrui: "Afrika Baharının Gerçekleşmesi İçin Uzun Zamana İhtiyaç Var"
haberciniz.biz/binghamton-universitesi-ogretim-uyesi-prof-dr-mazrui-afrika-baharinin-gerceklesmesi-1988122h.htm

DÜNYA BÜLTENİ
18.04.2013
Mazrui: Türkiye Medeniyetler İttifakı Arıyor
www.dunyabulteni.net/

SETAV.ORG
18.04.2013
Ali Mazrui: “Türkiye Afrika’da Bir Medeniyetler İttifakı Modeli Oluşturabilir”
setav.org/tr/ali-mazrui-turkiye-afrikada-bir-medeniyetler-ittifaki-modeli-olusturabilir/haber/5659

SABAH
21.04.2013
Prof. Dr. Ali A. Mazrui: Arap Baharı Henüz Tamamlanmamış Bir Devrim
www.sabah.com.tr/Pazar/2013/04/21/prof-dr-ali-a-mazrui-arap-bahari-henuz-tamamlanmamis-bir-devrim