EN

Ünlü Gazeteci-Yazar Abdülbari Atvan, Koordinatörlüğümüzün Davetlisi Olarak Türkiye’deydi


Londra kaynaklı bağımsız Al-Quds Al-Arabi gazetesinin kurucusu ve editörü, Filistin asıllı gazeteci-yazar Abdülbari Atvan, Koordinatörlüğümüzün düzenlediği Akil Adamlar Toplantılarının Şubat ayı konuğu olarak Türkiye’ye geldi.


Devamını Göster »
15-18 Şubat tarihleri arasında Türkiye´de temaslarda bulunan Abdülbari Atvan, programına TRT Arapça kanalında bir siyaset programına katılarak başladı. Ardından TRT Arapça Öğle Bültenine konuk olan Atvan, 15 Şubat 2012 günü saat 15:00´te Marmara Üniversitesinin Sultanahmet’teki Rektörlük Binasında "Köklü Değişimin Eşiğindeki Ortadoğu" başlıklı bir konferans verdi.

İsrail’in bölgedeki “süper güç” olma halinin ABD ve Batı’nın desteğini alarak gerçekleştiğine dikkat çeken Atvan konuşmasında, Arap Baharının altında yatan nedenin “reform” isteği olduğunun altını çizdi. Tunus, Mısır ve Suriye´de petrol olmadığı için Batı’nın bu bölgelerde yaşananlara seyirci kaldığını söyleyen Atvan, Libya’daki müdahalenin sebebinin zengin petrol kaynaklarını olduğunu öne sürdü.

Mısır’daki devrime de değinen Atvan şunları kaydetti: "Halkının yüzde 40’ının açlık sınırının altında yaşadığı, fakirliğin, işsizliğin, eğitimsizliğin, devlet içinde devletin var olduğu Mısır´da devrim, kaçınılmaz olurdu kanımca. Tunus’taki ateşin bu kadar çabuk yayılmasındaki neden de bu: Bölge halkının ortak sorunları. Eğitimli genç nüfusun başlattığı ve “sosyal medya” devrimi de diyebileceğimiz olaylarla Mübarek rejimi dayanamadı ve devrildi. Etkileri, ordunun ve ülke içinde teşkilatlanan örgütlerin çatışmaları ve kışkırtmalar süre dursun, Mısır şu an demokrasi adına önemli adımlar atmak üzere. Mısır halkı inatçı, sahip olduğu tarihle, coğrafi yapısıyla her zaman göz bebeği olan ve tekrar toparlanmasını, ülkesi için en iyisini yapabilmek için can atan bilinçli bir halka ve genç nesile sahip."

Atvan 16 Şubat Perşembe günü yerli ve yabancı basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda buluştu. Toplantıda Habertürk´ten Ceyda Karan, El Cezire´den Ayşe Karabat, Star gazetesinden Halime Kökçe, Yenişafak´tan Hilal Kaplan ve Ahaber´den Yasemin Akyol, Ortadoğu´daki gelişmeler hakkında Atvan´dan bilgi aldı.

17 Şubat Cuma günü Ankara temaslarına başlayan Atwan, saat 15:00’te Stratejik Düşünce Enstitüsünde bir konferans verdi. Ankara’da bulunduğu sürede resmi temaslarda da bulunan Atvan ayrıca Anadolu Ajansına ve Today’s Zaman gazetesine birer mülakat verdi.

ADÜLBARİ ATVAN KİMDİR?

17 Şubat 1950, Gazze Şeridi’ndeki Deir el-Balah mülteci kampında dünyaya gelmiştir. 1979’dan beri Londra’da yaşayan Abdülbari Atvan, 1989’dan itibaren Londra kaynaklı bağımsız Arap al-Quds al-Arabi gazetesinin editörü olarak görev yapmaktadır. The Secret History of Al-Qa’ida ve kendi yaşamını anlattığı A Country of Words adlı iki kitabı olan gazeteci-yazar Atvan, şimdilerde yeni kitabı Al-Qa’ida, The Next Generation için çalışmaktadır.

1965’e kadar Deir el-Balah kampında ailesiyle beraber yaşamaya devam eden Atvan, aynı yıl babasını kaybetmiştir. Babasının vefatının ardından annesi ve kardeşlerinin sorumluluğunu üstlenmiş 1967 yılında da yakın akrabalarının bulunduğu Rafah kampına göç etmişlerdir. Burada gerçekleşen savaş sonrasında akrabaları tarafından Umman’a gönderilmiş, burada bir otelin çatı katında onlarca Filistinli sığınmacıyla beraber yaşamış, geçimini çöpçülük, konserve işçiliği vb. işler yaparak sağlamıştır. 1970’den itibaren önce İskenderiye’de sonra Kahire’de gazetecilik eğitimi almış, o dönem yükselen öğrenci hareketlerine katılmıştır.

Atvan’ın gazetecilik kariyeri 1974 yılında Libya’da, ilk makalesinin Albay Kaddafi’nin favori gazetesinde baş sayfadan yayınlanmasıyla başladı. Suudi Arabistan’da al-Madina ve Al-sharq al-Awsat gazetelerinde çalıştı ve Londra Bürosu’na şef olarak gönderildi. 1981’de Londra Üniversitesi Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Okulu’nda yüksek lisansını tamamladı ve 1988’de al-Quds al-Arabi’yi kurdu. 1996’da el-Kaide lideri Usame Bin Ladin ile yaptığı röportaj sonrasında tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardı.

The Secret History of Al-Qa-ida kitabında 1996 yılında Afganistan’a gerçekleştirmiş olduğu ziyareti ele almış, Usame Bin Ladin ile röportajından izlenimlerini aktarmış, El Kaide’nin amaçlarını, nasıl örgütlendiğini vs. anlatmış ve hem batı hem de doğu açısından 11 Eylül sonrasının bir değerlendirmesini yapmıştır. A Country of Words kitabında kendi yaşam öyküsünü ele alan yazar, 1950’lerden itibaren kamplarda yaşadıklarını, göç ettikten sonra başına gelenleri, gazeteciliğe başlangıcını ve meslekte yaşadıklarını, 96’daki Afganistan ziyaretini anlatmıştır.
 
 
BASIN YANSIMALARI

Tuiç Akademi
17.02.2012
Aman Petrol, Canım Petrol!
Erzan Aktar

http://www.tuicakademi.org/index.php/kategoriler/ortadogu/2725-aman-petrol-canim-petrol